Articsóka
A francia és spanyol konyha kedvelt zöldsége. Kizárólag főzve fogyasztják. 10-15 percig sós vízben főzzük, még forrón leszűrjük és leöntjük valamilyen mártással, vagy a leveleit egyenként mártogatjuk pikáns mártásba. A legízletesebb a közepe.
Articsóka, padlizsán, okra
A francia és spanyol konyha kedvelt zöldsége. Kizárólag főzve fogyasztják. 10-15 percig sós vízben főzzük, még forrón leszűrjük és leöntjük valamilyen mártással, vagy a leveleit egyenként mártogatjuk pikáns mártásba. A legízletesebb a közepe. Méregteleníti a szervezetet, csökkenti a koleszterinszintet, a kímélő étrendre szorulóknak is ajánlott, a reumában és epebántalmakban szenvedők is fogyaszthatják. 10 dkg articsóka 350 mg káliumot, 90 mg foszfort, 50 mg kalciumot és 1 mg vasat tartalmaz. Konzervben is kapható, s ha szerencsénk van, leszállított áron. Nálunk kevesen vásárolják, mert nemigen ismerik.
Brokkoli
Káliumot, kalciumot, foszfort, C-, E-vitamint és A-provitamint tartalmaz. Érelmeszesedés ellen és daganatos betegségeknél ajánlott a fogyasztása.
Kalabasza (indiai uborka)
Olyan a formája, mint a lopótöké, de kicsi, úgy készítik el, mint az uborkát. B-vitaminokat, karotént tartalmaz.
Padlizsán
Tökféleség. Pörköltnek, kirántva, sütve is finom. Kiváló hamis kaviár készíthető belőle (apróra vágva olajon megsütni, ízesíteni fokhagymával, citrommal és szardellapasztával).
Okra
Olyan, mint az uborka, de az egyik vége hegyes, az íze a padlizsánéra emlékeztet. Pároláskor kocsonyaszerű pikáns levet ereszt, amely húsos és zöldséges ételek sűrítésére kiváló.
Édeskömény
Süthető, főzhető, párolható, tölteni is lehet, nyersen salátának készíthetjük el. Tisztításkor eltávolítjuk az alsó és a felső részét. Hűtőszekrényben tároljuk, és csak közvetlenül az elkészítés előtt szeleteljük fel, különben megbarnul. Körteszeletekkel vegyítve különleges salátát kapunk, de sós olívaolajjal vagy különféle mártásokkal leöntve is kitűnő.
Olasz karfiol
A színe zöld, elkészítési módjai azonosak a hagyományos karfioléival. Nyersen hidegtálakat díszítünk vele, saláták alkotóeleme.
Levélzeller
Úgy kell tisztítani, mint a rebarbarát, felszeletelve saláta készül belőle. Olaszországban borkorcsolyaként ismert, a feldarabolt zellerszárat sós olívaolajba mártogatják.
Cikória
A lila színű kerek, a fehér hoszszúkás. Hűtőszekrényben kell tárolni, sötétben, fóliába csavarva, mert megkeseredik. Serkenti a májműködést, az anyagcserét. Cukorbetegek is fogyaszthatják. Salátának igen finom, majonézzel, tejföllel, olajjal elkészítve.
Kínai kel
Vékonyan felszeletelve saláta készül belőle, de párolhatjuk, süthetjük, főzhetjük, csak nem hosszú ideig, mert ha túlfőzik, puha lesz és elveszíti az ízét. Könnyen emészthető, A-, B-, C- és E-vitamint tartalmaz.
Mángold
A régi görögök is ismerték, az előkelőségek is szívesen fogyasztották. Könnyen termeszthető, igénytelen növény, vadon élő fajtái szinte egész Európában megtalálhatók. A répafélék családjába tartozik, a lemezéből főzelék és saláta készül, a levélnyélből leves, párolt köret. Bőségesen tartalmaz A-, C-, B1- és B2-vitamint, nátriumot, kalciumot, foszfort, vasat.
Olyan zöldségfélék jelentek meg az üzletekben, amelyeket évekkel ezelőtt csak hallomásból ismertünk. Egész évben kapható a cikória, az articsóka, sőt még különlegesebb alapanyagok, de nem tudjuk, mit készíthetünk belőlük. E gondon próbálunk most segíteni.
Cikória kapucinus módra
Hozzávalók:
4 db kisebb cikória, 4 szelet császárszalonna vagy mortadella, 5 dkg reszelt sajt, 2 kiskanál vaj, 2 kiskanál ketchup, só, bors, cukor.
Elkészítése:
A cikória külső leveleit eltávolítjuk, a tövénél kivágjuk a torzsáját (mert az keserű), megmossuk és leforrázzuk. A vízbe egy kis sót és cukrot teszünk. 12 percig főzzük, leszűrjük, kinyomkodjuk, megborsozzuk, majd belecsavarjuk a szalonnaszeletekbe. Kivajazott tűzálló tálba tesszük egymás mellé, leöntjük ketchuppal, meghintjük reszelt sajttal, és kissé megsütjük, hogy a sajt szépen elolvadjon.
Hercegi saláta
Hozzávalók:
3 fej cikória, 1 db paprika (piros), 5 dkg dió, 10 dkg sajt, 10 dkg sampinyon, 2 főtt tojás, 3 kanál majonéz, 2 kanál tejfel vagy joghurt, só, bors, 1 db zöldpaprika, zöldpetrezselyem.
Elkészítése:
A cikória külső leveleit eltávolítjuk, a keserű végét levágjuk, folyó víz alatt megmossuk és csíkokra vágjuk. A sampinyont felszeleteljük, a sajtot és a tojást kockákra vágjuk, a paprikát csíkokra. Mindent összekeverünk, leöntjük a tejföllel (vagy joghurttal) elkevert majonézzel, sózzuk, borsozzuk és meghintjük zöldpetrezselyemmel.
Kínai kel tojással
Hozzávalók:
1 fej közepes nagyságú kínai kel, 1 fej vöröshagyma, 8 tojás, 4 evőkanál tejfel, 4 dkg vaj, só, bors.
Elkészítése:
A kínai kelt leveleire szedjük, megmossuk és sós vízben puhára főzzük, leszűrjük és felszeleteljük. A vajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, beletesszük a kelt, és kis ideig együtt pároljuk. Végül ráöntjük a tejfellel, borssal, sóval felvert tojásokat, és állandóan kevergetve megsütjük. Barna kenyeret (esetleg pirítóst) adunk hozzá.
Csőben sült édeskömény
Hozzávalók:
30 dkg tészta, 80 dkg édeskömény (a zöldjével együtt), 20 dkg újhagyma, 40 dkg fagyasztott zöldborsó, 3 evőkanál olívaolaj, 4 gerezd fokhagyma, 1 deci zöldségleves (vagy leveskocka), 3 evőkanál ánizslikőr, 4 kanál apróra vágott kakukkfű (vagy 1 kanál szárított), 10 dkg reszelt parmezán, 2 deci tejszín, 3 tojássárgája, 1 kiskanál apróra vágott zöldpetrezselyem, szerecsendió, 2 dkg vaj.
Elkészítése:
A tésztát sós vízben megfőzzük és leszűrjük. Az édesköményt megmossuk, a zöldjét levágjuk, félretesszük, a húsos részt vékonyan felszeleteljük. A hagymát karikákra vágjuk, a zöldborsót kissé kiolvasztjuk. A lábasban forró olajon megkapatjuk az édesköményt, a hagymát, a borsót, hozzáadjuk a széttört fokhagymát, felengedjük zöldséglével, beleöntjük az ánizspálinkát, és 5 percig dinszteljük lassú tűzön. Mielőtt teljesen kész lenne, hozzáadjuk az édeskömény zöldjét, a kakukkfüvet, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A tejszínt szerecsendióval ízesítjük. A kifőtt tésztát és a zöldféléket összekeverjük, kivajazott tálba tesszük, ráöntjük a sajtos tojást, és előmelegített sütőbe tesszük, kb. 25 percre.
Párolt mángold paprikával
Hozzávalók:
1 db mángold (kb.80-90 dkg), 1 csomó újhagyma, 1 db piros paprika, 1 gerezd fokhagyma, 1-2 evőkanál olívaolaj, fél deci száraz fehérbor, 2 evőkanál tejfel, 1 evőkanál citromlé, só és cayenni bors.
Elkészítése:
A mángoldot leveleire szedjük, alaposan megmossuk, a zöld levélrészt lefejtjük a levélnyélről és apróra vágjuk, a levélnyelet feldaraboljuk. Az újhagyma zöld szárát karikákra, a fehéret kockákra, a fokhagymát apróra vágjuk. Felforrósított olajon üvegesre pirítjuk az újhagymát és a vöröshagymát, hozzáadjuk a kockákra vágott paprikát és a mángold levélnyeleit, közepes tűzön két percig pároljuk, majd felöntjük borral és közepes lángon 5 percig pároljuk fedő alatt. Végül belekeverjük a citromlével elkevert tejfelt, megsózzuk, cayenni borssal ízesítjük. Teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérrel tálaljuk.
Mángoldleves
Hozzávalók:
4-5 levél mángold, 4-5 evőkanál zabpehely, 4-5 gerezd fokhagyma apróra vágva, só, bors vagy gyömbér, 2 evőkanál olaj.
Elkészítése:
A mángoldot megmossuk, apróra összevágjuk, olajon megpároljuk, sózzuk. A zabpelyhet hozzákeverjük a párolt mángoldhoz. Lassan adjuk hozzá a vizet (kb. másfél litert). Tíz percig főzzük, majd beletesszük a fokhagymát. ĺzlés szerint borssal vagy gyömbérrel ízesíthetjük. (k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.