Aranyláz a dzsungel mélyén

Eldorado do Juma. A környék feltáratlan aranykincséről közölt beszámolót az interneten egy brazíliai matematikatanár, s ez szerencselovagok ezreit vonzotta az Amazonas menti dzsungel mélyére.

A jobb helyeket már elfoglalták a korábban érkezőkSITA/AP-felvételIvani Valentin da Silva, az Amazonas melletti Apuiban élő matematikatanárnak a környék kiaknázatlan kincséről szóló, fényképekkel és színes történetekkel tarkított beszámolója hatására szabályos aranyláz tört ki Brazíliában. Tavaly december óta már mintegy 10 ezren érkeztek szerencsét próbálni a környékre, és egy új város is kinőtt a semmiből a dzsungelben. Eldorado do Juma a neve és gombamód szaporodnak benne a vendéglők, aranykereskedések, szállodák, pékségek szatócsboltok és minden más, amire csak szüksége lehet a szerencsevadászoknak. Az egyik fából összetákolt, csatornázatlan épületben nemsokára megnyílik az aranyváros első bordélyháza is, az üzlettulajdonosok pedig gyakran sokkal jobban járnak, mint az aranybányászok. Sokan ugyanis már hiába jönnek, mert a jobb helyeket már elfoglalták a korábban érkezők, a kitermelt arany nyolc százalékát pedig rögtön le kell adni az aranyban gazdag föld állítólagos tulajdonosának, a rettegett Jose Ferrara da Silvo Filhónak, akit egyszerűen csak Ördögnek becéznek.

Ennek ellenére naponta tömegek érkeznek az ígéret földjére, ahol a szerencsésebbek akár naponta fél kiló aranyat is ki tudnak bányászni hagyományos módszerekkel, egy csákánnyal és lapáttal. Nyomukban fertőző betegségek is érkeznek, és a bűnözés pedig a dzsungel mélyén soha nem látott méreteket öltött, a rendőrség ezért éjszakára kijárási tilalmat rendelt el és megerősített járőröket küldött a térségbe.

A bányahatóság és környezetvédelmi hivatal emberei is megérkeztek a helyszínre, hogy pontosan felmérjék, mekkora kincs rejlik a dzsungel földjében. A másik fontos cél megakadályozni, hogy nehézipari módszerekkel – magas nyomású vízsugárral vagy éppen higannyal – kezdjenek hozzá a kincsvadászok a bányászathoz, környezeti katasztrófát okozva ezzel.

Nem látható előre, hogy a hatóságok meddig tudják ellenőrzés alatt tartani a hirtelen kitört aranylázat. Apui polgármestere, Antonio Roque Longo mindenesetre már aggódik: „Egyre nagyobb problémáink vannak, a maláriát például korábban sikerült megfékezni, most viszont újra rohamosan terjed“ – mondta el az AP amerikai hírügynökség tudósítójának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?