Az örökhagyó halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végrendelettel rendelkezhet. Ez a jog nem zárható ki, és nem korlátozható. Végrendelkezni csak személyesen lehet.
Örökös az, akinek az örökhagyó az egész hagyatékát vagy annak meghatározott hányadát juttatja.
AMIT A VÉGRENDELKEZÉSRŐL TUDNI KELL
Örökös az, akinek az örökhagyó az egész hagyatékát vagy annak meghatározott hányadát juttatja. Arra az esetre, ha az örökös az öröklésből kiesik, ún. helyettes örökös is nevezhető.
Több módon történhet a végrendelet megírása. Végrendelet készülhet kézírással is. A szöveg végén pontos dátumnak, és természetesen a végrendelkező aláírásának kell állnia. Ha az írásból kitűnik, hogy az egy végrendelet, akkor érvényes a rendelkezés.
Készíthető végrendelet más által is. Ez esetben ügyvéd vagy közjegyző fogalmazza meg a szöveget, melyet a végrendelkező és két tanú is aláír. Végrendelet tanúja írni tudó, nagykorú, a végrendelkező személyazonosságát tanúsítani tudó személy lehet.
Elhelyezhető a végrendelet ügyvédnél, közjegyzőnél, de akár egy otthoni szekrényben is. Érdemes viszont tájékoztatni egy családtagot arról, hol keressék majd a végrendeletet az illető halála esetén.
A végrendelet-készítés semmiféle hátrányt nem jelent „szerzője” számára. Ez egy egyoldalú intézkedés, melyet a szándék vagy az élethelyzet változásával bármikor megváltoztathat az illető. Mindig a legutolsó végrendelet az érvényes.
A végrendelet érvénytelen, ha formailag hibás, illetve ha a végrendelet megalkotásakor az örökhagyó olyan állapotban volt, hogy nem volt meg a szabad végrendelkezési képessége (pl. cselekvőképesség hiányában vagy külső ráhatás folytán). (rv, pa)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.