<p>Fontos az osztrákoknak a hagyomány, ápolják is kellőképpen. Nem feledkeznek meg a dicső múltról, főképp nem a békés boldog időkről, a császárkori történelemről, melyet az idő távolából hajlamosak szépíteni. </p>
Amikor a császár hivatalnok volt
Idén a legnagyobb figyelmet Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király halálának 100. évfordulójára fordítják, több kiállítás és újonnan megjelent könyv foglalkozik a témával. Maga a századik évforduló november 21-én lesz, ehhez időzítették a Habsburg uralkodó életével összefüggő idei kiállításokat a Schönbrunni kastélyban, a bécsi császári hintómúzeumban, a Hofmobiliendepóban, az alsó-ausztriai Niederweiden kastélyban és több más helyen. Az Österreich című osztrák napilap a közelmúltban egy egész sorozattal lepte meg olvasóit, amikor részleteket közölt saját kiadású, eléggé vaskos könyvéből. A nagy császárkönyv Ferenc József életéről, az akkori politikáról, Erzsébet királynéhez fűződő szerelméről, a mayerlingi és a szarajevói tragédiáról szól, ám a nagy témák mellett beszámol az uralkodó császári magánéletéről is, amely eléggé szerény volt. Érdekes és meglepő például az a rész, amely az uralkodó egyhangú hivatalnoki mindennapjait mutatja be. Gyakran nevezték kicsit gúnyosan az emberek császárukat a monarchia legfőbb hivatalnokának – írta a lap –, mert akkurátus és fegyelmezett volt, munkához való viszonya pedig példaértékű, a hivatalnokok sok mindent tanulhattak volna tőle. Komornyikja állítólag mindennap fél négykor egy hangos jó reggelttel ébresztette az uraságot. Ima után következhetett a reggeli mosakodási ceremónia: az pedig abból állt, hogy egy gumikádat toltak a császári hálószobába, ahol őfelsége első fürdőmestere elkészítette a fürdővizet, majd beszappanozta és lemosta a császárt. Huzamosabb ideig egy mindenes végezte ezt a fontos tevékenységet, aki azonban annyira szeretett pityókázni, hogy gyakran még kora reggel is az alkohol befolyása alatt állt. Egyszer annyira be volt rúgva, hogy a kádat vizestül, császárostul felborította. A nagy császárkönyv szerint a mindenest e malőr után menesztették. Kávé és zsemle volt a reggeli, és hajnali ötkor már az összes hivatalnok ott sürgött-forgott a Hofburgban. Természetesen a monarchia legfőbb hivatalnoka is az íróasztalánál ült, és az iratokat böngészte, amelyeket szárnysegédje tett elé. Mielőtt aláírta volna, mindegyiket alaposan áttanulmányozta – tudatja az osztrák lap. Ha ezzel elkészült, következhetett az audiencia. Udvaroncokat, diplomatákat, de egyszerű embereket is fogadott magánkihallgatásán a császár. Röviddel dél előtt a Hofburg nagy konyhájából meghozták az ebédet, amelyet Ferenc József mindig egyedül fogyasztott el dolgozószobájában. Ebéd után megengedett magának egy pohár bort. Délután újabb fogadóórákat tartott, folytatódhatott az iratok tanulmányozása is, a munka előtt azonban egy kis kocsikázásra és sétára indult, leggyakrabban a schönbrunni rezidencia parkjában.Még vacsora után is a megmaradt ügyekkel foglalkozott, ám – ahogy A nagy császárkönyvben meg van írva – őfelsége legkésőbb kilenckor nyugovóra tért. (ug)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.