Amerikában bevált

Akik az elmúlt tíz-tizenöt évben születtek, alighanem már úgy nőnek fel, hogy a megfigyelésen alapuló társadalmat normálisnak vélik. Az iskolai kamerák alkalmazása nálunk ugyan még gyerekcipőben jár, a világ más tájain, főleg az Amerikai Egyesült Államokban azonban már többé-kevésbé bevett gyakorlatnak számít.

Akik az elmúlt tíz-tizenöt évben születtek, alighanem már úgy nőnek fel, hogy a megfigyelésen alapuló társadalmat normálisnak vélik. Az iskolai kamerák alkalmazása nálunk ugyan még gyerekcipőben jár, a világ más tájain, főleg az Amerikai Egyesült Államokban azonban már többé-kevésbé bevett gyakorlatnak számít.

Az USA-ban működő Graystone iskolában a tanulókat például arra figyelmeztetik, hogy jobb, ha vigyáznak magukra, viselkedjenek jól, mert szüleik az osztályban elhelyezett kamerán keresztül bármikor megnézhetik, mit csinálnak éppen. A figyelmeztetés nem hamis, tényleg működnek ezek a kamerák. Ezek a gyerekek, ha felnőnek, valószínűleg már sohasem fogják tudni, mit jelentett a magánszféra védelme a szüleik és nagyszüleik korában.

A kamerák iskolákban való használata szokatlan, ám mégsem egyedülálló, egyre terjedő szokás a közoktatási intézményekben ilyen berendezések üzembe állítása. A gazdagabb intézmények fejlettebb eszközöket használhatnak, olyanokat, amelyek zoomolásra, egy-egy diák kiválasztására és mozgásának követésére is alkalmasak.

Az amerikai tanárok szakmai szervezetei a kamerák üzembeállítását üdvözlendőnek tartják, de nem az osztálytermekben, hanem legfeljebb a bejáratnál vagy a lépcsőházakban. Az érintett iskolák vezetése szerint azonban a rendszer előnyei messze túlmutatnak a használat közben okozott sérelmeken. Azt állítják, a rendszer visszatartó erővel bír, segít a rend fenntartásában, a lopások felderítésében, és megakadályozza a vandalizmust. Olyan, mint egy tűzjelző készülék. Csak akkor érezhető a haszna, ha tényleg szükség van rá.

Egy másik, a Great Valley High School nevet viselő intézmény tizenhat kamerájának csak ritkán veszik hasznát, de ott vannak arra az esetre, ha tényleg szükség lenne rájuk. Az iskola diákképviselője úgy nyilatkozott, hogy nincs semmi baja a kamerákkal. Ha valaki valami rossz fát tesz a tűzre, legalább elkapják.

Egy biztonságtechnikával foglalkozó cég állítása szerint a missouriban lévő Biloxi város valamennyi közoktatási intézményben lévő összes osztálytermet felszerelték már kamerákkal. Ez azt jelenti, hogy a negyvenhárom iskola ötszáz osztálytermében tizenegyezer tanuló áll állandó megfigyelés alatt. Biztonsági okokkal indokolták kezdetben, de mára az iskolai kultúra részévé fejlődött a megfigyelés. Születésnapok, más különleges események rögzítésére is használják a kamerákat, nem csak biztonsági célokra. (-cz-e, gportal)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?