A kocatartásban a születendő alom szempontjából nagy jelentősége van a termékenyítés (búgatás) körüli takarmányozásnak, ami szoros kapcsolatban van a választáskori táplálóanyag-ellátással. A gyakorlati tapasztalatok alapján ebben az időszakban célszerű alkalmazni az ún. serkentő (flushing) takarmányozást.
A vemhes anyakocák takarmányozása
A termékenyítés után, kb. 21 napig, célszerű egy nagyobb (kb. 2,8–3 kg-os szoptatókoca-táp) fejadag etetése.
Ismeretes, hogy a kocák jelentős része leginkább abrakkeveréken él, miközben a tenyésztők tudják, hogy a tömegtakarmányok használata is kedvező az állatok számára. Amennyiben mégis kukoricaszilázs, lucerna (zöld vagy szenázs) vagy más tömegtakarmány etetésére is sor kerül, akkor oda kell figyelni a higiéniai követelmények betartására (frissesség, mikrobiológiai állapot stb.), mert a hibák vetéléshez vezethetnek. Fontos a kiegészítő takarmány összetételének gondos meghatározása.
A napi fejadag mennyiségének megállapításakor abból kell kiindulni, hogy az úgy fedezze a koca táplálóanyag-szükségletét, hogy ne okozzon elhízást. Kizárólag abrakkeverék etetetése esetén menynyisége, egy átlagosnak tekinthető energiatartalmú takarmányból, 1,8–2,3 kg közötti lehet.
A kocákat kutricába helyezés előtt féregteleníteni kell, majd alaposan le kell mosni és fertőtleníteni. Célja a malacok fertőződési veszélyének csökkentése, de kedvező hatásai vannak a koca teljesítményére is (például a féregtelenítés hatására javul az emésztőrendszer állapota, ezért a táplálóanyagok jobban értékesülnek, a koca több tejet fog termelni, a malacok pedig egészségesebbek, fejlettebbek lesznek). Az áthelyezés legkedvezőbb időpontja, a várható ellés előtt kb. egy héttel van, amikor is célszerű az ún. szoptatókoca-tápra is áttérni. Az ellés előtt 2–3 nappal a takarmány mennyiségét 1,5–2,0 kg-ra kell csökkenteni, illetve célszerű ezt a mennyiséget loccsanós formában adagolni. Fontos a bőséges ivóvízellátás.
Bizonyos esetekben szükség lehet ebben az időszakban napi 2–3 evőkanál glaubersó adagolása a bélsár pangás megelőzésére, a béltartalom kiürülésének elősegítésére. Sokkal jobb azonban ennél, a vemhesség alatt rostban gazdag takarmány (pl. silókukorica-szilázs) etetése. A kezelés ill. a nagyobb adagú rost etetés célja, az ún. MMA betegségek megelőzése.
Egy friss szalmával bealmozott ellető kutricánál aligha létezik jobb, de ha mégis alomnélküli melegpadlón vagy rácson elletünk, a malacok nagyobb energia-igényének kielégítése érdekében gondoskodni kell megfelelő fűtésről, pl. infralámpáról (sz).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.