A társtulajdonosok jogai és kötelességei

Ha házat vagy egyéb ingatlant több testvér egyszerre örököl, társtulajdonosokká válnak. Ha nem egyeznek meg egyéb módszerben, az ingatlan tulajdonjoga mindenkit azonos mértékben illet.

Ha házat vagy egyéb ingatlant több testvér egyszerre örököl, társtulajdonosokká válnak. Ha nem egyeznek meg egyéb módszerben, az ingatlan tulajdonjoga mindenkit azonos mértékben illet. A társtulajdonlás esetében ugyanolyan jogaink és kötelességeink vannak, mint ha a vagyont kizárólag egyedül birtokolnánk, a különbség csak annyi, hogy a tulajdonostársainknak is hasonló jogaik és kötelességeik vannak.

A legfontosabb jogunknak az számít, hogy a tulajdonostársakkal együtt szabadon dönthetünk a vagyonról. Egy lakás esetében például közösen kell eldöntenünk, hogy ki fog benne lakni, vagy ha egyikünk sem tart rá igényt, akkor kinek adjuk bérbe, esetleg megválunk-e tőle. A döntést többségi szavazással lehet meghozni, vagyis két testvér nyugodtan leszavazhatja a harmadikat. Kivételnek csak a különlegesen fontos döntések számítanak, amikor a szavazással egyet nem értő tulajdonosok bírósághoz fordulhatnak jogorvoslatért. Minden tulajdonosnak azonos joga van a tulajdont illetően. A Polgári Törvénykönyv szerint azonban ha a társtulajdonosi hányad átruházásra kerül, a másik társtulajdonosnak vagy a többi társtulajdonosnak elővételi joga van. Ez nem érvényes akkor, ha a társtulajdonosi hányad közeli személyre van átruházva. ĺgy az egyik társtulajdonos el akarja adni a társtulajdonosi részét idegennek, a törvény rendelkezése szerint először a tulajdonostársnak kell felkínálnia azt megvételre egy meghatározott konkrét vételárért. Amennyiben ez nem él elővételi jogával, akkor adhatja el idegennek, ugyanazért az árért, mint a társtulajdonosnak. Ha a társtulajdonosi viszonyt fel szeretnénk számolni, erre kétféle lehetőségünk van. Az első szerint a tulajdonosok írásban megegyeznek a társtulajdon felszámolásáról. Ha a másik társtulajdonos nem akarja megvenni a felkínált tulajdonrészt, és nem sikerül eladni másnak sem, akkor a társtulajdonosok közös megegyezés alapján eladhatják a részeiket, tehát például az egész házat egy harmadik személynek. A másik esetben az a társtulajdonos, aki meg akar szabadulni a részétől, bírósági pert indíthat a társtulajdonosi viszony megszűntetésére.

A keresetet az ingatlan elhelyezkedése szerinti illetékes járásbíróságon kell benyújtani. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?