A szívüket adták a fociért

Budapest. Sorra távoztak az élők sorából a hajdani aranylábú fiúk, az Aranycsapat tagjai. A legendás szív mondta fel – csaknem mindnyájuknál – a szolgálatot.

Grosics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Czibor. A legendás tizenegy, az Aranycsapat. Még a fafejű diákok is kapásból fújták a felállítást. Fél évszázad távlatából még mindig őket emlegetjük, őket sírjuk vissza.

A csodálatos csapatból már csak négyen élnek. Grosics a kapus, Buzánszki a jobbhátvéd, Hidegkúti a középcsatár és Puskás a balösszekötő.

Az égi csapatba először Zakariás igazolt át. A szíve vitte el 45 évesen. Bozsik „Cucu”, akiről stadiont és futballtornát neveztek el, ötvenhárom esztendősen hagyta itt a társait. Neki is a szíve mondta fel a szolgálatot. Aztán Kocsis, a felhőfejesek királya távozott. Gyomorrák kínozta, érszűkület miatt egyik lábfejét amputálni kellett. Nem bírta tovább az életet, a kórház ablakából levetette magát a mélybe. Ötvennyolc éves volt a kőkemény centerhalf, Lóránt Gyula, amikor az edzői kispadról lefordult. A szíve nem bírta tovább az izgalmakat. Budai „Púpos” ötvenöt esztendősen intett búcsút a földi életnek. A szíve… Czibor Zoltán, a kiismerhetetlen balszélső szíve sem bírta tovább. Az Aranycsapat tartalékjait: Palotást, Csordást, Tóth Mihályt, Gellért is viszonylag fiatalon vitte el korunk betegsége, az infarktus.

Vajon mi lehet az oka, hogy éppen őket sújtotta a sors, a szívüket tették ki minden meccsen? – Sokat gondolkodtam ezen, de nehéz magyarázatot találni – mondja Grosics Gyula, a 75 éves Fekete Párduc. – Egy biztos, a mi korosztályunk sok mindenen ment keresztül. Végigéltük a második világháború borzalmait, többen katonák voltunk, aztán jött a Rákosi korszak, majd 1956. Mégis a legnagyobb sokk az 1954-es világbajnokság kudarca volt, a második hely. Valamennyiünket megviselt a kudarc, végigkísérte az életünket. Évtizedek távlatából is kínzott bennünket. Talán ezért is mentek el úgy a fiúk, hogy a szívük mondta fel a szolgálatot. Ami engem illet, sokszor gondolok a tíz kicsi négerre, ott sem lehetett tudni, ki lesz a következő áldozat. Már régóta nem vagyunk hősök, inkább áldozatok. Aggódom Puskás Öcsiért, aki kórházban van. Hidegkúti Nándi is sokat betegeskedik. Buzánszky Jenő és jómagam tűnünk elpusztíthatatlannak. De ki tudja, mit hoz a sors.

Milyen lehet élő legendaként élni? – Felemelő, de egyben rossz érzés is. Hogy miért felemelő, azt aligha kell megmagyaráznom. Rossz azért, mert ötven év után is még mindig mi vagyunk a példaképek, ránk hivatkoznak, minket emlegetnek. Boldog lennék, ha végre lenne olyan csapatunk, amely feledtet minket. Félek – mondja Grosics Gyula –, aligha érem ezt meg, pedig hosszú életben reménykedem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?