A matuzsálemek verik Norah Jonest

A pop-rock világába berobbanó fiatal tehetségek nem feltétlenül válnak első sikereik után kapós koncertprodukcióvá.

A pop-rock világába berobbanó fiatal tehetségek nem feltétlenül válnak első sikereik után kapós koncertprodukcióvá. Hiába nyert például nyolc Grammy-díjat a 24 éves Norah Jones, és hiába adtak el hatmilliónál többet Come Away With Me című bemutatkozó albumából, a hetvenes évek rockmatuzsálemei közül a Fleetwood Mac és az Eagles sokszorosan lekörözik őt koncertjeik számával és közönségével.

Elég egy pillantást vetni a múlt év tíz legsikeresebb koncertjére, illetve turnéjára. Ezeknek éppen fele olyan előadók nevéhez fűződik, akik a hatvanas-hetvenes évekből lopakodtak vissza. Nem hiányzik közülük a nemrégiben Budapesten nagy siker arató Paul McCartney vagy a rövidesen a magyar fővárosban koncertező Elton John, továbbá a Rolling Stones, Billy Joel, az Aerosmith, az idén háromszoros Grammy-győztes Bruce Springsteen és az elpusztíthatatlan Cher sem.

Rick Nielsen, az alakulásának harmincadik évfordulójához közelítő Cheap Tricks gitárosa szerint az emberek azért hallgatnak Beatlest, mert jó. Nem véletlen az sem, hogy Jimi Hendrix lemezeiből ma több fogy, mint életében bármikor – tette hozzá Nielsen. Peter Frampton, akinek 1976-os Frampton Comes Alive című albumából vagy 16 millió fogyott, úgy gondolja, hogy a hetvenes évek nemzedéke ma is élőben akarja látni egykori kedvenceit, akik egyben a mai rockpaletta nélkülözhetetlen résztvevői.

Norah Jones menedzsere, Steve Macklam egyetért azzal, hogy a hetvenes években nagyszerű dolgok születtek. Ugyanakkor – teszi hozzá – a mai sztároknak azzal is meg kell küzdeniük, hogy a mai üzletben sokkal fontosabb mielőbb pénzt csinálni egy-egy előadóból, és nem hagynak hoszszabb időt arra, hogy az újak körül jelentős rajongótábor alakuljon ki.

S még mindig a pénznél maradva: a fiatal énekesek ugyancsak ifjú rajongói jóval kevesebb pénzt költhetnek koncertlátogatásra, mint a nagy generációhoz kötődő negyvenesek és ötvenesek.

A hetvenes évekbeli zenészhősök koncertjeinek jegyárai a fenti megállapításokat igazolják: az Eagles Atlantic Cityben közel 15 ezer ember előtt tartott koncertjére 200, a Fleetwood Mac ugyanitt rendezett bulijára 150 dollár volt a beugró, de voltak ezerdolláros jegyek is. Norah Jones koncertjét legfeljebb hétezer néző élvezhette egy kisebb befogadó képességű csarnokban, a legdrágább jegyár 47 és fél dollár volt.

A Pollstar koncertügynökség egyik vezetője idén is arra számít, hogy a hetvenesek uralják majd a koncerteket. A legsikeresebb élő produkciók közé a szakember ismét Elton John és Billy Joel közös koncertjét, az Aerosmith- és a Kiss-bulit, a Fleetwood Mac és Bruce Springsteen koncertjét várja. Rajtuk kívül csatasorba áll az öregek közül a Boston, a ZZ Top együttes, Sammy Hagar, David Lee Roth, Tom Petty és a Heartbreakers is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?