A második esély iskolarendszere

A rendszerváltás a piacgazdaságra való áttérés alaposan megváltoztatta a társadalmi, gazdasági és ez utóbbin belül a munkaerő-piaci folyamatokat. A teljes foglalkoztatás ideológiája már a múlté, helyébe a munkaerő hatékony foglalkoztatása lépett. A munkanélküliség problémája és a kezelésére hivatott politika mindenhol az érdeklődés középpontjába került.

Az aktív foglalkoztatás-politika eszközrendszerén belül a képzéseknek két szempontból van megkülönböztetett szerepe. Egyrészt a munkavállalók számára a munkaerő-piacon való bennmaradást és pozíciójuk erősítését jelenti. Másrészt a munkanélküliek esetében a munkaerő-piacon nagy valószínűséggel hozzásegít az elhelyezkedéshez.

Az iskolarendszeren kívüli képzések céljuk szerint lehetnek általános, nyelvi, szakmai képzések, továbbá a felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatások. Mára a legkülönfélébb igényeket kielégítő felnőttképzési vállalkozások jelentek meg a piacon, számos egyéb mellett: nyelviskolák, oktatásszervező cégek, tréningközpontok, szakoktató cégek. Ezzel együtt a közoktatás és a felsőoktatás is, igaz egyelőre csak kis mértékben, kínál felnőttképzési programokat, és válik ez által vállalkozóvá. A második esély iskolarendszere egyre szerteágazóbb.

A megfelelő tanfolyam, képzési forma, képzőintézmény kiválasztása az egyén feladata, mindehhez azonban megfelelő információra, döntési képességre, anyagi háttérre van szüksége. Az ismereteket, szaktudást nem elég megszereznünk, hasznosítanunk is kell, azaz el kell, hogy tudjuk „adni” magunkat a munkaerőpiacon. Mindezek a feltételek legkevésbé azok számára adottak, akiknek legégetőbb szükségük lenne a tanulásra: az alapvégzettséget meg nem szerzetteknek, a halmozottan hátrányos helyzetűeknek, sérülteknek, szakképzetleneknek, tartós munkanélkülieknek. A szakképző intézményekkel és vállalkozásokkal éppen ezért a regionális munkaügyi központok együttműködési megállapodásokat alakítanak ki. A felnőttoktatás nem utolsó sorban ennek köszönhetően is nagy szerepet kap az egyes térségek foglalkoztatást elősegítő munkaerő-fejlesztési feladatainak minél eredményesebb megoldásában. Az együttműködés keretében a munkanélküli hallgatók, szakmát tanulók, a munkaügyi központ által elfogadott képzésekre képzési támogatást kapnak. Ezen felül megtérítik étkezési és utazási, esetleg szállásköltségeiket is.

A piacképes, könnyen, rövid idő alatt elsajátítható szakmákban szervezett tanfolyamok, képzések egyik nagy előnye az iskolarendszerű oktatással szemben, hogy fokozottabban veszik figyelembe a regionálisan eltérő munkáltatói igényeket, a technológiák rohamos fejlődését, valamint a tényt, hogy az egyes foglalkozási rétegek, csoportok munkaerőpiaci helyzetének változása következtében mind inkább előtérbe került a teljesítőképes tudás, valamint a munkára, motivációra és megújulásra való képesség. Az átképzéssel foglalkozó intézmények, szervezetek sokkal rugalmasabban reagálnak a munkaerő-piaci kihívásokra, mint a hagyományos szakképzés. (-cz-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?