Az emberek már hosszú idővel az ipari forradalom előtt is befolyással voltak a klímára. A metán szintje az atmoszférában az első millennium alatt folyamatosan emelkedett. A kutatók mindezt az Antarktisz mélyén lévő jégben csapdába esett gázok elemzésére alapozzák.
A levegőt régen is rontották
Dominic Feretti kutató szerint a tüzet az emberiség több százezer éve ismeri. ĺgy annak ellenére, hogy az emberi populáció igen aprócska volt, hatalmas tüzeket voltak képesek gyújtani. Mindez azt mutatja, hogy az iparosodás előtti időkben sokkal nagyobb volt a fák és a fű elégetéséből származó metán mennyisége, mint eddig gondolták. A végeredmény klímaváltozás és felmelegedés, melyet ma is tapasztalunk a bolygó számos területén, ahol nagyobb arányú bozót-, vagy erdőtüzek jelentkeznek. Az amazonasi esőerdőn végigsöprő nagy kiterjedésű tüzekkel faszénhez jutottak az emberek, így termékenyebbé tehették a talajt. Az adatok azt sugallják, hogy a metánkibocsátás körülbelül az 1700-as évek körül csökkent. A kutatók szerint ennek oka az lehetett, hogy hidegebb és nedvesebb éghajlat következett be, valamint csökkent az amerikai kontinens őslakos populációjának száma is, mivel az európai felfedezők betegségei tizedelték az embereket. A kutatás azt is kimutatta, hogy a metán mennyisége körülbelül 2000 éven át viszonylag stabil volt, ám az ipari forradalom óta megint erőteljes növekedésnek indult. A kutatókat meglepte az a tény, mely szerint az első ezer év során a biomassza égetéséből származó metán mennyisége évenként 25 millió tonnát tett ki a minták szerint. (stop)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.