Karl Marx és Friedrich Engels Kommunista kiáltványa az elmúlt két évszázad legkártékonyabb könyve, legalábbis egy 15 konzervatív amerikai tudósból és közéleti személyiségből álló bizottság szerint.
A legkártékonyabbak
Negyedik Alfred Kinsey A férfiak szexuális viselkedése című műve (37 pont), amely 1948-ban egész Amerikát sokkolta. A szexológia megalapítója ma is „közellenségnek“ számít az USA konzervatív köreiben: amikor tavaly ősszel bemutatták az életéről szóló filmet Liam Neeson főszereplésével, számos amerikai keresztény fundamentalista szervezet a film bojkottjára szólított fel. Az 5. hely az amerikai John Dewey-nek jutott, akinek legnagyobb „bűne“ az 1916-ban megjelent Demokrácia és nevelés című műve (36 pont), amely szigorú, magolós rendszerű iskola helyett a gondolkodásra való nevelést részesítette előnyben.
Marx önállóan is bejutott az „elitbe”, a 6. helyen A tőkével (31 pont), őt Betty Friedan, az amerikai feminizmus élharcosa követi 1963-ban megjelent A misztikus nőiség című munkájával (30 pont). Friedan volt az, aki a nőket az anyaságra és háztartásbeliségre korlátozó szerepkört „kényelmes koncentrációs tábornak” nevezte.
Auguste Comte A pozitív filozófia útja című hatkötetes, a történetírást alapjaiban megváltoztató, 1830 és 1842 között született műve (28 pont) érdemelte ki a lista 8. helyét. Friedrich Nietzsche sem kerülhette el sorsát: 9. lett a Túl jón és rosszon című könyve (28 pont), amelyben megalkotta az olyan „emberfeletti ember” fogalmát, aki túllép a korábbi, vallási ihletésű erkölcsi törvényeken, és fő mozgatóereje a hatalomvágy.
A lista a múlt század egyik közgazdasági alapművel, John Maynard Keynes A foglalkoztatás, a kamat és a pénz általános elmélete című, 1936-ban kiadott könyvével zárul (23 pont), amely alapja lett Franklin D. Roosevelt elnök államkapitalista „New Deal” politikájának.
A jelöltek között is akadtak szép számmal olyan könyvek, amelyek egy-egy nemzedék kötelező olvasmányai voltak világszerte, és amelyeket máskor is szívesen tettek már indexre. Vlagyimir Iljics Lenin Mi a teendő?-je „jó társaságba került” Charles Darwin sokszor bálványozott és még többször elátkozott A fajok eredete, Sigmund Freud Bevezetés a pszichoanalízisbe és Georges Sorel, az anarcho-szindikalizmus atyja Gondolatok az erőszakról című műveivel. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.