Az Európai Unió cukorágazata akár 1,16 millió tonnás végső kvótacsökkentésre számíthat 2010-ben – legalábbis erre engednek következtetni a felülvizsgált cukorpiaci szerkezetátalakítási alap keretében eddig bejelentett lemondások. Az ágazatnak a kitűzött cél értelmében 6 millió tonnás csökkentést kell vállalnia.
A kvótacsökkentés elő is írható
E csökkentések mértéke függ attól, hogy a szerkezetátalakítási program önkéntes szakaszában az egyes tagállamok és vállalkozások mekkora mennyiségről mondtak le. A Bizottság szolgálatai ismertetni fogják a Cukorpiaci Irányítóbizottságban, hogy a végső 1,16 millió tonnás csökkentés várhatóan hogyan fog az egyes tagállamok között megoszlani. Annak érdekében, hogy a gazdasági szereplőket ne érje váratlanul a bejelentés, mindezekről az adatokról levélben a Cukortermelők Európai Bizottságát (CEFS) és a Cukorrépa-termelők Európai Szövetségét (CIBE) is tájékoztatni fogják. Az egyes vállalkozások ennek alapján dönthetnek arról, hogy lemondanak-e a szükséges mennyiségről 2008. március 31-ig a 2008/09-re érvényes nagyvonalú feltételekkel. Kevésbé kedvező feltételekkel ugyan, de egy évvel később mondanak le ugyanerről a mennyiségről, vagy pedig kockáztatják, hogy – mindennemű ellentételezés nélkül – esetleg viselniük kell a végső csökkentésből rájuk eső részt.
Amennyi csökkentésre vállalást tesznek a piaci szereplők a szerkezetátalakítási program keretei között, annyival kisebb mértékű lesz a végső kvótacsökkentés. Fontos azt is tudni, hogy a Bizottság végső soron 2010 februárjában, az akkor rendelkezésre álló adatok alapján, a piac akkori egyensúlyi helyzetének figyelembevételével fog dönteni.
Nem lesz megelőző cukorkivonás
A rendelkezésre álló adatok áttekintése és az érdekeltek véleményének meghallgatása után, továbbá tekintetbe véve, hogy a gazdasági szereplők 2008/09-re vonatkozóan a szerkezetátalakítási program első szakaszában 2,5 millió tonnányi cukor- és izoglükózkvótáról mondtak le, és erre a szezonra a második szakaszban még további lemondások várhatók, Mariann Fischer Boel, a Bizottság mezőgazdasági ügyekért felelős tagja úgy határozott, hogy 2008/09-re vonatkozóan nem indokolt „cukorkivonást” végrehajtani.
Ha a piaci előrejelzések szükségesnek mutatják, a Bizottság minden év március 16-áig dönthet a kvótacukor és -izoglükóz (kötelező érvényű) kivonásáról. A határidőre azért van szükség, hogy a termelők úgy alakíthassák a cukorrépával bevetett terület nagyságát, hogy ne keletkezzenek fölös készletek.
Az új szerkezetátalakítási program keretében a cukor- és az izoglükóz-termelők a 2008/09-re vonatkozó első lemondási szakasz végéig, 2008. január 31-ig 2,5 millió tonnányi kvótáról mondtak le. A 2008/09-re érvényes szerkezetátalakítási program részletes szabályai szerint azok a vállalkozások, amelyek az első szakaszban legalább a 2007/08-ban a megelőző cukorkivonás keretében kivont mennyiségük erejéig lemondást jelentettek be, részt vehetnek egy második szakaszban, és a 2008/09-re igénybe vehető kedvező feltételekkel 2008. március 31-ig további kvótacsökkentést vállalhatnak. A várakozások szerint a gazdasági szereplők a második szakaszban további mennyiségekről fognak lemondani. E várakozások alapján nem indokolt, hogy a Bizottság márciusban „megelőző cukorkivonásról” határozzon. Ha azonban a 2008/09-re vonatkozó szerkezetátalakítási program második szakasza nem hoz kielégítő eredményt, és ennek következtében a piacon jelentős marad a túlkínálat, a Bizottság ez év októberében felülvizsgálhatja a visszavonással kapcsolatos álláspontját. (eu-lex)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.