A nyár vége/ősz kezdete a gyermekes családok életében egyben az iskolakezdés időszakát is jelenti.
A kora reggeli ébredések és egyéb nehézségek
A nyári szünetben a gyermekek rendszerint később kerülnek ágyba, s így reggelenként tovább is alszanak, mint az év többi napján. A University of Florida kutatói szerint azonban ezt a folyamatot az ősz elérkeztével egyáltalán nem egyszerű a megszokott kerékvágásba terelni. Szülőként tehát a szükséges taneszközök beszerzése mellett fontos feladatunk a gyermek számára a tanév megkezdése előtti két hétben már elegendő alvást biztosítanunk, ami kapcsán kialakul az iskolai rendhez illeszkedő napi ritmus.
A kutatók egyben felhívják figyelmünket az alváshiány káros következményeire is. Ha ugyanis a gyermek már eleve fáradtan érkezik az iskolába, úgy teljesítőképessége is csökken. Kialvatlan állapotban koncentrációja, memóriája, sőt hangulata is romlik. Krónikus fáradtság esetén a gyermek számára kifejezett nehézséget okoz a feladatokban való részvétel, az új dolgok elsajátítása. A megfelelő teljesítőképesség eléréséhez a gyermekek számára legalább kilenc óra, megszakítás nélküli alvás szükséges.
Megfelelő napirend kialakításával elkerülhetjük a reggeli kapkodást, s elegendő időt biztosíthatunk a reggeli számára is, ami az iskolai teljesítőképesség másik fontos alappillére. Fontos tehát, hogy már az iskola megkezdése előtt kialakítsuk a napirendet, a lefekvés és az ébredés időpontját. Az éjszaka, az alvás elérkeztét jelezhetjük különböző rítusokkal – fogmosás, fürdés, mese –, melyek segítségével az elalvás a gyermek számára is könnyebbé tehető. (ma)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.