A francia dietetikusok összeállították a világ legegészségesebb zöldségeinek a listáját. A hagyma a legelső helyen áll! Gyógyító hatású, baktériumölő, főleg megfázásnál segít; vitaminhiányban szenvedők, reumások orvossága. A paradentózist is gyógyítja.
A könnyfakasztó vereshagyma
Olasz hagymaleves
Hozzávalók:
60 dkg hagyma, 1 liter húsleves, egy pohár fehér bor (nem okvetlenül szükséges), egy kiskanál kakukkfű, egy kiskanál apróra vágott zöldpetrezselyem, 15 dkg sajt, liszt, só, bors, vaj.
Elkészítése:
A felszeletelt hagymát vajon üvegesre pároljuk, meghintjük liszttel, ráöntjük a forró húslevest, beletesszük a kakukkfüvet, a zöldpetrezselymet, és lassú tűzön fedő alatt fél óráig főzzük. A végén öntjük bele a bort. ĺzlés szerint fűszerezzük.
A zsemlét (vagy kiflit) felszeleteljük, vajon megpirítjuk, meghintjük reszelt sajttal – ez a levesbetét.
Hagymakrémleves
Hozzávalók:
4 nagy fej lila hagyma, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál fehér bor, 8 deci zöldségleves (lehet kockából), 1,5 deci tejszín, fekete bors, zöldpetrezselyem, őrölt pirospaprika.
Elkészítése:
A hagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk és vajon üvegesre pároljuk. Meghintjük liszttel és felöntjük a borral. Hozzáadjuk a zöldséglevest, és az egészet fél óráig forraljuk. Sóval, borssal ízesítjük. Meghintjük pirospaprikával, apróra vágott petrezselyemmel. Tálaláskor a leves tetejére egy-egy kanál tejszínhabot teszünk.
„Lakkozott” hagyma
Hozzávalók:
50 dkg egyforma apró hagyma, 5 kiskanál vaj, 1 kiskanál cukor, só, bors.
Elkészítése:
A hagymát óvatosan meghámozzuk, széles, nyeles serpenyőbe rakjuk egymás mellé, leöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, 2 kiskanál vajat teszünk rá, és fedő nélkül lassú tűznél főzzük, amíg a vize el nem párolog. Akkor rátesszük a maradék vajat, megszórjuk cukorral, és minden oldaláról megsütjük. (Szépen ráolvad a cukor, ha nem kevergetjük, hanem a levegőben „rázogatjuk” a serpenyőt.) Köretként tálaljuk, főleg sült húsokhoz.
Sült hagyma
Hozzávalók:
8 db nagyobb hagyma, 2 evőkanál sima liszt, 2 evőkanál vaj, fél liter zöldségleves (kocka), 3 evőkanál tejszín vagy tej, só. A töltelékhez: 30 dkg darált hús, 3 dkg szalonna, 1 db keményebb zsemle, tej, 1 tojás, 1 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors.
Elkészítése:
A megtisztított hagymát rövid időre forrásban levő sós vízbe tesszük, kivesszük, lecsepegtetjük, levágjuk a tetejét, és kivájjuk. Elkészítjük a tölteléket. A kockákra vágott szalonnát és a hagyma levágott, kivájt részeit megpirítjuk, ha kihűlt, hozzáadjuk a tejben áztatott, kinyomkodott zsemlét és a tojást. ĺzlés szerint sózzuk, borsozzuk és megtöltjük a hagymafejeket. Tűzálló tálba tesszük őket, aláöntjük a zöldséglevest, és előmelegített sütőben puhára sütjük. Ha kész, a hagymát kiveszszük, a levét pedig liszttel besűrítjük. Felönthetjük még levessel; tejszínnel vagy tejjel ízesítjük. A hagymákat tányérra rakjuk és leöntjük a szósszal. Rizzsel vagy kenyérrel tálaljuk.
Hagyma pongyolában
Hozzávalók:
60 dkg hagyma, 10 dkg liszt, 2 egész tojás, tejszín, só, bors, olaj a sütéshez.
Elkészítése:
A lisztből, tojásból, tejszínből palacsintatészta sűrűségű tésztát keverünk. A hagymát megtisztítjuk, vastagabb szeletekre vágjuk, sózzuk, borsozzuk, belemártjuk a tésztába, és forró olajban kisütjük.
Hagyma vajda módra
Hozzávalók:
60 dkg hagyma, 20 dkg alma, 1 deci ketchup, só, bors, citromlé, olaj.
Elkészítése:
A hagymát megtisztítjuk, megfőzzük, leszűrjük. Az almát meghámozzuk, lereszeljük, hozzáadjuk a hagymához, ráöntjük a ketchupot, egy kevés olajat, ízesítjük és néhány percig együtt pároljuk.
Hagymapástétom
Hozzávalók:
1 kg vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, 1 kiskanál só, 1 kiskanál mustár, gyömbér, kevés víz.
Elkészítése:
A hagymát felvágjuk, az olajban sóval, kevés vízzel fedő alatt puhára pároljuk. (Elegendő 5-6 percig.) Leszűrjük, összemixeljük a mustárral, gyömbérrel. Majonézzel is készíthetjük.
Hagymasaláta
Hozzávalók:
2-3 fej vöröshagyma, 2-3 db zöldpaprika, kevés olaj, cukor, só, ecet ízlés szerint.
Elkészítése:
A hagymát félbe vágjuk és felszeleteljük, a paprikát szintúgy, és kevés olajon (együtt) picit megpároljuk. Beletesszük egy tálba, hagyjuk kihűlni és leöntjük ecetes-cukros-sós lével.
Hagymatokány
Hozzávalók:
8-10 db nagy hagyma, 2 evőkanál olaj, 1 deci tejfel, 1 deci tej, pirospaprika, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál ecet, 1 kávéskanál cukor, só ízlés szerint.
Elkészítése:
A hagymát vékony karikákra vágjuk, olajon kicsit megpároljuk (de nem szabad megsütni). Ha puha, meghintjük pirospaprikával, liszttel, azzal tovább pároljuk, aztán felöntjük a tejjel, tejföllel. Kevés vizet is öntünk alája. Beletesszük az ecetet, a cukrot, a sót, és forrón tálaljuk.
Hagymamártás
Hozzávalók:
1 fej hagyma, 1 kiskanál cukor, 1 deci tejfel, liszt, ecet.
Elkészítése:
A hagymát nagyon apróra vágjuk vagy lereszeljük, a cukrot olajon karamellizáljuk, hozzáadjuk a hagymát, és ha sárgásra pirult, a liszttel behabarjuk. Húslével vagy vízzel feleresztjük, ecetet és tejfelt teszünk bele. Szitán áttörjük, újra felforraljuk és tálaljuk.
Töltött hagyma
Hozzávalók:
(Személyenként) 2 fej hagyma, 1/4 kg darált sertéshús, 15 dkg rizs, 3-4 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, pirospaprika, 2 deci bor, 2 kanál ecet, 3 db kockacukor.
Elkészítése:
A hagymát meghámozzuk, a felső részéből egy kicsit levágunk, kis üreget vájunk benne, és ezt megtöltjük a következő töltelékkel. A rizst kissé megpároljuk, ha kihűlt, hozzákeverjük a húst, a pirospaprikát, és beletöltjük a hagymákba. Világos rántást készítünk, húslével vagy vízzel föleresztjük, felfőzzük, óvatosan beletesszük a töltött hagymákat, és pároljuk. Ha puha, hozzáöntjük a bort, és ecettel, cukorral ízesítve jól összefőzzük. (k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.