Fogunk és gyermekeink fogazatának épsége csaknem kizárólag rajtunk múlik. Egyéni felelősségünk, hogy megteszünk-e mindent a fogszuvasodás, ínygyulladás és a fogágybetegség kialakulásának megelőzésére. Fogazatunk egészségének megőrzése a rágóképesség és az esztétikus megjelenés szempontjából is fontos.
A helyes fogápolás alapvető tudnivalói
Fogunk és gyermekeink fogazatának épsége csaknem kizárólag rajtunk múlik. Egyéni felelősségünk, hogy megteszünk-e mindent a fogszuvasodás, ínygyulladás és a fogágybetegség kialakulásának megelőzésére. Fogazatunk egészségének megőrzése a rágóképesség és az esztétikus megjelenés szempontjából is fontos.
Mit is jelent a helyes fogápolás? A válaszhoz ismernünk kell a fogak romlásának folyamatát. A fogak felszínét ragadós, filmszerű anyag, az úgynevezett foglepedék borítja, melynek főbb alkotóelemei a nyál, a baktériumok, az ételmaradékok és egyéb nyálban oldott anyagok. A fogfelszínen tartósan jelenlevő lepedék savképző baktériumai felelősek a fogszuvasodás kialakulásáért, mivel a savas közegben a fogzománc ásványi anyagai (főleg kalcium és foszfát) kiáramlanak a fogszövetből. A folyamat egy ideig visszafordítható, mert a kezdeti fogszuvasodások többségében – kizárólag fogkefével és fluoridos fogkrémmel végzett fogmosás hatására – az ásványi anyagok fokozott visszaépülése folytán gyógyulás következhet be, de hoszszabb idő után a nagyobb ásványianyag-veszteség miatt szuvas üreg képződik (kilyukad a fog).
Az ínyszélen található lepedék baktériumai ezenkívül szerepet játszanak az ínygyulladás kialakulásában, sőt a fogkő sem más, mint elmeszesedett foglepedék, amely az íny alatt és felett egyaránt előfordulhat. A foglepedék kizárólag mechanikus tisztítással, azaz fogkefe és fogkrém segítségével távolítható el, de pár óra múlva újraképződik, ezért van szükség a rendszeres és gyakori fogmosásra. Célszerű lenne minden étkezés után fogat mosni, de ajánlott legalább kétszer, reggel és este. A fogmosás során meg kell tisztítani a fogak külső, belső és rágófelszíneit, különösen ügyelve az ínyszéli részek megtisztítására is. A nehezen hozzáférhető, szoros vagy szabálytalan fogak közötti területek tisztítására alkalmas a fogselyem és a fogköztisztító kefe. Ajánlatos a fogmosás végén óvatosan fogkefével megtisztítani a nyelvet is. A fluoridos fogkrémek hatását egészítik ki a fluoridos szájöblítők, amelyek segítségével lassul a szájlepedék újraképződése. Különösen fontos szabály, hogy az esti fogmosás után már semmit ne együnk, és lehetőleg csak vizet igyunk. Ez különösen a gyerekekre vonatkozik.
A foglepedékkel ellentétben a fogkövet kizárólag a fogorvos távolíthatja el, de a fogkőképződés elsősorban a helyes fogmosással előzhető meg.
A helyes fogápolás mellett fontos a rendszeres – félévenkénti – fogorvosi ellenőrző vizsgálat, amely lehetővé teszi a fogszuvasodás és az íny betegségeinek korai kezelését, a rendszeres fogorvosi tisztítást és a szájüreg kóros elváltozásainak időben történő felismerését, beleértve az onkológiai szűrést is. (erf)
A hazai piacon számtalan gyulladásgátló szer található, ám szakmai körökben legújabban a természetes alapanyagú, grépfrútmag-kivonatból készült dentális gélek használatát ajánlják. A gyógyszertárakban megvásárolható kellemes ízű és illatú Citrogrep gél (fogkefével viszszük a fogakra és az ínyre) fertőtleníti a szájüreget, s rövid időn belül megszünteti az ínyvérzést, meggátolja a lepedék képződését, a leheletet pedig kellemessé varázsolja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.