A folyékony kenyér

MÉRI MAGDOLNA
A sörivók bölcselete úgy tartja, száz évig él a sör barátja, betegség-kórság sose bántja, s van ebben némi igazság. Hívei szerint mindennél jobban oltja a szomjat. Nyakunkon a nyár, ilyenkor több üdítőitalt, no meg sört fogyasztunk. Nézzünk hát egy kis sörtörténelmet.

MÉRI MAGDOLNA

A sörivók bölcselete úgy tartja, száz évig él a sör barátja, betegség-kórság sose bántja, s van ebben némi igazság. Hívei szerint mindennél jobban oltja a szomjat. Nyakunkon a nyár, ilyenkor több üdítőitalt, no meg sört fogyasztunk. Nézzünk hát egy kis sörtörténelmet.

A sör árpamalátából erjesztett, fűszeres, szénsavas, alkoholos ital. Amikor az ősember megkezdte a gyümölcsök és a gabona termesztését, megismerte az erjesztett gyümölcs ízét, aztán megkóstolta, megkedvelte – ám a sör főzéséhez ennél sokkal több kellett.

Annyit biztosan tudunk, hogy őseink tápláléka többek között lisztpépből és lángosból állt. Ha valamennyi megmaradt, vízzel felöntötte és napon erjesztette. Megízlelve ezt a bódító „kenyérlevet”, fölöttébb vidámmá vált.

A világ első sörfőzői a sumérok voltak, Mezopotámiában – a mai Irak területén – már Kr. e. 2800-ban ismerték az árpából erjesztett italt. A termékenység istennőjének, Nin-Harának söráldozatot mutattak be. A sörfőzők nagy megbecsülésnek örvendtek, még a katonai szolgálat alól is mentesültek. Az egyszerű rabszolgák napi egy, a főhivatalnokok, valamint az úri dámák, napi öt litert kaptak járandóságként.

Mi, magyarok már az őshazában is ittuk a hűs szomjoltót. Ezt igazolja ősi magyar szavunk a „sernevelés”, mely alatt az árpa csíráztatását és malátává, cefrévé alakítását, erjesztését értjük. Attila hun király udvarában Kr. e. 448-ban árpából készített itallal kínálták a vendégeket. Tény, hogy eleink életmódja inkább kedvezett a sörkészítésnek, mint a borénak.

Nézzük meg a sörnek az egészségre gyakorolt hatását. Már az ókorban Hipokratész, valamint a középkorban Szent Hildegard és Paracelsus ajánlotta erősítőként a lábadozóknak és a hajlottabb korúaknak. Úgy tartották, nemcsak inni jó, hanem a túlfeszített idegekre is lazítóan hat, valamint csökkenti az álmatlanságot, az izomfeszültséget. A sör hétféle B-vitamint szállít szervezetünknek, amelyek nélkülözhetetlenek a vérkeringésben, valamint az anyagcserében. Fáradtságérzetünket a sör biotintartalma enyhíti. Ásványi anyagaiból létfontosságú a nátrium, a kálium, a kalcium, a magnézium és a foszforsav. Nyomelemei közül a vas, a réz, a cink, és a fluor hasznos szervezetünknek. Bizonyítható, hogy napi 2-3 pohár segít a szívinfarktus megelőzésében, ami a koleszterinszint-csökkentő hatásával van összefüggésben. Fontos tudnivaló azonban, hogy a kifejezetten magas koleszterinszinten a sör sem segít!

Hatásos a tuberkulózis ellen, ez viszont a komlóban levő keserű anyagoknak köszönhető.

Sörügyben melegen ajánlott William Shakespeare megállapítása az Ahogy tetszik című vígjátékából: „Az első korty a szomjúság után bolonddá tesz, a második féktelenné, és a harmadik pedig megfullaszt.” A tévhittel ellentétben a sör önmagában nem hizlal túlzottan. A kellemetlen, ún. sörhas oka inkább a hajlamban, a mértéktelenségben és a sok-sok „sörkorcsolyában” keresendő.

A borivásnak már századok óta megvan a maga etikettje, de kevesen ismerik a sörfogyasztás szokásrendjét. Otthon a sört hűvös, sötét helyen tároljuk, a szabadban sohasem! A kupakos üveget mindig álló helyzetben raktározzuk, a kengyelzáras, esetleg dugós söröspalackot – a borhoz hasonlóan – fektetve.

AZ IDEÁLIS SÖRÖSPOHÁR

A korábbi századok szűretlen, kissé zavaros söreit inkább nem átlátszó, kerámia- vagy kőkorsóból itták. (A kőkorsókra gyakran ónfedelet tettek, hogy a szárazságban megszomjazott rovarvilág képviselője ne üthesse bele az orrát.) Napjainkban, a ragyogó színű, tisztára szűrt sörök korában, a sörhöz inkább üvegpohár dukál.

A búzasör hosszú üvegpoharat kíván, hogy a buborékok játéka jól érvényesülhessen benne. Söröspoharainkat nagy gonddal, alaposan mossuk tisztára. Nemcsak esztétikai okokból: a zsíros felületű pohár akadályozza az ital habzását.

A mosószeres tisztítás után a poharakat előbb bőséges langyos vízben, majd hideg vízben öblítsük ki. Soha ne törölgessük el, hanem szájjal lefelé fordítva, s lehetőleg rácson szárítsuk, mert a konyharuhán száradó pohár enyhén dohszagú lesz.

JÓ TANÁCSOK SÖRÖS FOGÁSOKHOZ

Sok évtizedes tapasztalat, hogy szárnyasok és egyéb sültek szép ropogós kérget kapnak, ha sütéskor sörrel locsolgatjuk, kenegetjük őket.

A sütésnél és a nem túl hosszú forralásnál a sör alkoholtartalma elillan, csak aromaanyagai maradnak meg, ezért gyermekek és a volánhoz ülők is nyugodtan jóllakhatnak az így készült étellel.

A barna sörrel pácolt és sütött libacomb igazi kulináris élmény.

Ha malacot sütünk, villára szúrt szalonnát mártogassunk a sörbe, azzal kenegessük a pirosló bőrt.

LÉHŰTŐT IS HŰT

Eredetileg azokat nevezték léhűtőnek, akik körbe-körbe járva a régi serhűtő kádakban ún. kavaró mankókkal kavarták a sert. Ha pedig nem ügyeltek eléggé, s kilöttyintették a drága levet, rájuk szóltak: hé, te, léhűtő! ĺgy kapja ma, ki csak kever-kavar, a léhűtő nevet.

KEDVCSINÁLÓ SÖRÖS RECEPTEK

Sörben sülthúsgombóc

Hozzávalók: 2 burgonya (kb 25 dkg), só, 30 dkg darált sertéshús, 2 tojás, 1 evőkanál mustár, 1 mokkáskanál őrölt bors, fél csokor petrezselyem, 2 dkg vaj. A mártáshoz: 6 dkg vaj, 1 púpozott evőkanál liszt, 1 üveg (5 dl) világos sör, 1 evőkanál mustár, csipetnyi őrölt babérlevél, egy evőkanál cukor, csipetnyi szerecsendió, só, őrölt bors, 2 dl tejföl.

A tetejére egy csokor petrezselyemzöld.

Elkészítése: A burgonyát alaposan megmossuk, majd enyhén sós vízben puhára főzzük. Utána meghámozzuk és még melegen lereszeljük. A darált húst meg a tojásokat beledolgozzuk, a mustárral, a borssal és a felaprított petrezselyemmel fűszerezzük. 1 púpozott mokkáskanál sóval ízesítjük, nedves kézzel 8 gombócot formálunk belőle, és nem túl szorosan, kivajazott tepsibe rakjuk.

Elkészítjük hozzá a mártást: a vajon a lisztet megfuttatjuk és a sörrel meg 1,5 deci vízzel felöntjük. Kevergetve, 3-4 percig főzzük, ezalatt kissé besűrűsödik. A fűszereket meg az ízesítőket hozzáadjuk, a tejföllel dúsítjuk. A húsgombócokra merjük, lefedjük, végül előmelegített sütőben közepes lángon kb. 30 percig sütjük-pároljuk. Tálaláskor meghintjük a felaprított petrezselyemmel, s természetesen jól behűtött világos sörrel kínáljuk.

Sörperec

Hozzávalók (12 darab): 1 kiskanál cukor, 2,5 dkg élesztő, 20 dkg főtt, áttört burgonya, 2 tojássárgája, 35 dkg liszt, só, 5 dkg vaj, a nyújtáshoz: liszt, a tetejére: 1 tojás, 1 kiskanál köménymag.

Elkészítése: Az élesztőt egy deci, cukorral ízesített langyos vízben megfuttatjuk, majd a főtt, áttört burgonyával, a tojások sárgájával, a liszttel, a vajjal és egy kiskanálnyi sóval jól összegyúrjuk. Letakarva, langyos helyen kétszeresére kelesztjük. 12 cipóra osztjuk, meglisztezett deszkán mindegyiket kisujjnyi vastagra sodorjuk és pereccé formáljuk. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk, tetejüket felvert tojással megkenjük és sóval, köménymaggal meghintjük. Előmelegített sütőben 200 °C-on 15-20 perc alatt szép pirosra sütjük. Világos sörhöz kínáljuk.

Sörben fürdő fánk

Hozzávalók (kb. 35 darab): 50 dkg liszt, 2,5 dl tej, 5 dkg cukor, 3 dkg élesztő, 5 dkg vaj, 2 tojás, 1 kiskanál reszelt citromhéj, a sütéshez: olaj, a fürdéshez: 30 dkg porcukor, 2,5 dl világos sör.

Elkészítése: A lisztet egy mély tálba szórjuk. A közepébe kis mélyedést nyomunk, a langyos tejet, a cukrot beleszórjuk, és az élesztőt rámorzsoljuk. Rövid ideig pihentetjük, majd a vajat, a reszelt citromhéjat, a tojásokat hozzáadjuk, és bedagasztjuk. Letakarva, langyos helyen kétszeresére kelesztjük. A tésztából lisztes kézzel 2 centi átmérőjű golyócskákat formálunk. Ezeket forró olajban aranysárgára sütjük, kiemelve lecsöpögtetjük és még forrón megfürdetjük a porcukorral elkevert sörben. Ugyanolyan sört kínálunk hozzá, mint amilyenben fürdött a fánk.

Sörös kakaspuliszkával

Hozzávalók:

2 db szép nagy kakascomb, 1 fej hagyma, 1 üveg sör, 2 evőkanál olívaolaj, 1 csapott evőkanál liszt, 1 dl tejföl, mustár ízlés szerint, őrölt bors, őrölt babérlevél, borókabogyó, só.

Elkészítése: A húst lefejtjük a csontról és kockákra vágjuk (a csont bőrrel együtt mehet a levesbe). Az olajban a finomra vágott hagymát megpároljuk, beletesszük a húst, és fehéredésig sütjük. Ezután felöntjük a sörrel, fűszerezzük és fedő alatt puhára pároljuk. Ha a hús puha, a liszttel simára kevert tejföllel besűrítjük, mustárral ízesítjük. Puliszkával tálaljuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?