A borjúhús új minősítési kategóriái

Az Európai Unió mezőgazdasági minisztereinek döntése értelmében egységesítetik és pontosítják a legfeljebb tizenkét hónapos szarvasmarha húsára vonatkozó értékesítési feltételeket.

Az új szabályok alapján az ilyen húsra az egyes tagállamokban meghatározott kereskedelmi megnevezést kell használni az állat vágási korának megjelölésével. Az intézkedés célja, hogy javítsa a piac átláthatóságát, és segítse a fogyasztókat az általuk vásárolt termékek pontos felismerésében.

A Mezőgazdasági Tanács elfogadta a Bizottság javaslatát, mely meghatározza azokat a kereskedelmi megnevezéseket, amelyeket az egyes tagállamokban a 0–8 hónapos és a 8–12 hónapos kategóriába sorolható állatok húsának értékesítésekor alkalmazni kell, valamint amely előírja, hogy a terméken fel kell tüntetni az állatok vágási korát.

Az új szabályozás értelmében a kereskedelmi megnevezés megválasztásakor, ha lehet, figyelembe kell venni a szokásokat és a kulturális hagyományokat, ezzel segítve a fogyasztót, hogy elvárásainak megfelelő terméket választhasson. Ennek eredményeképpen az első kategóriába tartozó hús kereskedelmi megnevezése „borjúhús”. A második kategóriába tartozó hús megnevezése „növendék marha húsa”.

Ehhez hasonlóan a „borjúhús” kifejezést vagy a javaslatban említett kereskedelmi megnevezésből származó bármely új kifejezést nem lehet a 12 hónapnál idősebb állatokból származó hús címkéjén feltüntetni.

Biztosítani kell, hogy azok a piaci szereplők, akik az e rendeletben előírt megnevezéseket ki szeretnék egészíteni más, nem kötelező tájékoztatással, ezt megtehessék, a szarvasmarhák hatályos azonosítási és nyilvántartási rendszerének, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézési előírásainak megfelelően (1760/2000/EK rendelet).

A változtatást valamennyi érdekelt fél bevonásával folyó hosszú konzultációk előzték meg, melyek részeként internetes felmérést végeztek azzal kapcsolatban, hogy mit értenek a fogyasztók a „borjúhús” kifejezés alatt. A változtatásra azután kerül sor, hogy a kereskedelem képviselői és a tagállamok a különböző tagállamok eltérő termelési rendszereit tükröző világosabb szabályok iránti igényt fogalmaztak meg. A rendelet erősíteni fogja az egységes piac működését, és biztosítani fogja a fogyasztók jobb tájékoztatását.

A legfeljebb tizenkét hónapos szarvasmarha húsának termelési és értékesítési feltételei, valamint a vágáskor tapasztalt jellemzői tagállamonként gyakran eltérőek. A termelési rendszereknek két fő típusa létezik. Az egyik rendszerben az állatokat elsősorban tejjel és tejtermékekkel takarmányozzák, és nyolc hónapos koruk előtt levágják. A másik rendszerben az állatokat szinte kizárólag gabonafélékkel – főként kukoricával – etetik, takarmányfélékkel kiegészítve, és leghamarabb tíz hónapos korukban vágják le. Míg az első rendszer majdnem valamennyi tagállamban létezik, a második csupán néhány tagállamban honosodott meg, főként Hollandiában, Dániában és Spanyolországban.

Az EU fontosabb fogyasztói piacain e különböző termelési rendszerekből származó húsokat eddig általában ugyanazzal a kereskedelmi megnevezéssel („borjúhús”) forgalmazták. Általában nem tüntetik fel, hogy mivel takarmányozták az állatot, sem azt, hogy levágáskor hány hónapos volt.

A tapasztalat azt mutatja, hogy az ilyen gyakorlat megzavarhatja a kereskedelmet, és tisztességtelen versenyhez vezethet. Tehát közvetlen hatással van az egységes piac megfelelő működésére: a vágóhídról kikerülve a két rendszerből származó hús között ugyanis kilogrammonként 2–2,5 euró körüli árkülönbség figyelhető meg. Ez a gyakorlat emellett a fogyasztók számára megtévesztő is lehet, mivel félrevezetheti a vásárlót a vásárolt termék valódi tulajdonságait illetően. Ezért számos tagállam kérte a Bizottságot, hogy nyújtson be javaslatot az ilyen hús értékesítési feltételeinek pontosítására vonatkozóan, különösen a „borjúhús” kereskedelmi megnevezés használata tekintetében.

A Bizottság által szervezett felmérés során a fogyasztók többsége megerősítette, hogy a hús jellemzőit meghatározóan befolyásolja az állat kora és takarmányozása. A legtöbben kevésbé tartották fontosnak az állat vágáskori súlyát. További tanulmányok kimutatták, hogy a hús organoleptikus tulajdonságai – mint például puhasága, íze és színe – a húst adó állat kora és takarmányozása szerint alakulnak. A konzultáció során az is kiderült, hogy tagállamonként egy adott kereskedelmi megnevezéshez különböző fogyasztói elnevezések társulnak. A következetesség jegyében és a verseny torzulásának elkerülése érdekében a rendeletben szereplő rendelkezések hatálya a harmadik országokból behozott húsra is kiterjed.

Az Európai Unió évente körülbelül 800 000 tonna borjúhúst termel. A legnagyobb termelők Franciaország (az összmennyiség 30%-a), Hollandia (26%), Olaszország (18%), Belgium (7%) és Németország (6%). A legtöbb borjúhús – az európai összfogyasztás 70%-a – Franciaországban és Olaszországban kerül az asztalokra. (eu-lex)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?