A biztonságos tárolás követelményei

A kukorica betakarítását és a tartósítását a rendelkezésre álló eszközök jelentős mértékben határozzák meg. A szárításos tartósítás mellett az erjesztéses eljárások alkalmazása is nagy jelentőséggel bír.

A kukorica betakarítását és a tartósítását a rendelkezésre álló eszközök jelentős mértékben határozzák meg. A szárításos tartósítás mellett az erjesztéses eljárások alkalmazása is nagy jelentőséggel bír.

A kukorica betakarításának lehetőségei:

szemesen történő betakarítás,

szárításos eljárás,

nedvesen történő tartósítás céljára való betakarítás,

szem-csutka keverék (CCM) formájában történő betakarítás és erjesztéses tartósítás,

csőzúzalékként való betakarítás és erjesztve tárolás.

A betakarítás az éréscsoportoktól függően augusztus vége és október vége között zajlik. A biológiai érés a szemek 30-36%-os szemnedvességénél következik be, a szárazanyag tartalom ekkor a legmagasabb. Ezt a vízleadó képességtől függően követheti a betakarítás. 24% feletti nedvességtartalom esetén a gépi betakarításnál a szemek sérülhetnek. A betakarítás morzsolva, csőtörővel, vagy teljes kukoricanövényként történhet. A morzsolva töréssel betakarított kukoricát szárítani kell.

A kukorica lassan szárítható, mivel óránként 2-3% vízleadást lehet a szem károsodása nélkül elérni. Ezért indokolt a többlépcsős szárítás alkalmazása. Tárolni a 14-15% nedvességtartalmú kukoricát lehet megfelelően.

A csövesen betakarított kukoricát lehet csőzúzalékként, szemcsutka keverékként, vagy csöves természetes szárítással (góréban) tárolni. A teljes érésű kukoricát a betakarítás után lehet aprítani, és briketté préselni (energiaigényes eljárás). A morzsolva betakarított nagyobb víztartalmú kukorica is tárolható levegőtől elzárt helyen, esetleg vegyi anyagokkal dúsítva az erjedés megakadályozása céljából.

A környezetkímélő termesztéstechnológia betakarítási munkálataiban nagy változatosság figyelhető meg. Kisebb táblákon a kézi csőtörés mellett ismét bevezetésre kerültek a vontatott csőtörő berendezések. A csöves kukoricát górékban szárítják, így a szárítás és a tárolás költsége igen alacsony, a frissen morzsolt szemes kukorica táplálóértéke magasabb, mint a kombájnnal betakarított kukoricáé, mivel a csíra kevésbé törik, illetve sérül. A kombájnnal történő betakarítás esetén szárítás nélkül csak akkor tárolható biztonsággal a kukorica, ha nedvességtartalma kevesebb mint 14%. Ha a kombájnból kikerült kukoricaszemek nedvességtartalma meghaladja a 14%-ot, abban az esetben szükséges a kíméletes szárítás. A csemegekukorica betakarítását zsenge állapotban a termeltető által rendelkezésre bocsátott géppel szükséges elvégezni. (w)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?