A fogyás sokkal összetettebb folyamat, mint gondolnánk, nem csupán a „kalóriabevitel és kalóriakivitel” egyenletéről szól. Számos tényező befolyásolhatja a kilók leadásának képességét, íme nyolc ezek közül.
8 ok, amiért nem bír fogyni
1. Az emésztés hátráltathat
A bélrendszer egészsége kulcsszerepet játszik a megfelelő testsúly megtartásában. A mikrobiomod, vagyis az emésztőrendszerben található baktériumok összessége befolyásolja az emésztést és a tápanyagok anyagcseréjének képességét. Ha ezeknek a baktériumoknak az egyensúlya megbomlik, az súlyproblémákhoz vezethet. A prebiotikumok és probiotikumok bevitelének növelésével ösztönözhetjük a jótékony baktériumok szaporodását, amelyek segíthetnek az ételek jobb feldolgozásában és a súlygyarapodás megelőzésében.
2. Genetika
Az ősöktől örökölt genetikai információk jelentős hatással lehetnek arra, hogy képesek vagyunk-e kontrollálni a súlyunkat. Nem mindenki rendelkezik ugyanolyan lehetőségekkel ahhoz, hogy pusztán diéta és testmozgás révén elérje ideális alakját. A génjeink határozzák meg, hogy a testünk hogyan reagál a súlyváltozásra, és néha el kell fogadni a tényt, hogy a testünknek van egy számára természetes „beállított súlya”.
3. Öregedés és izomvesztés
Ahogy öregszik az ember, különösen 30 éves kor után, természetes módon csökken az izomtömeg, ami negatívan befolyásolhatja az anyagcserét, és növelheti a súlygyarapodás kockázatát. Az izom több kalóriát éget el, mint a zsír, ezért fontos, hogy az izomtömeget erőnléti edzéssel és kiegyensúlyozott étrenddel fenntartsuk vagy növeljük.
4. Gyógyszerek hatása
Egyes gyógyszerek súlygyarapodást okozhatnak, vagy megnehezíthetik a fogyást. Az olyan gyógyszereknek, mint például egyes antipszichotikumok, antidepresszánsok, cukorbetegség elleni gyógyszerek, sőt még egyes vérnyomáscsökkentők is, lehetnek olyan mellékhatásai, amelyek növelik az étvágyat, visszatartják a vizet, vagy csökkentik az energiát, ami kevésbé aktív életmódhoz vezet. Tanácsos elbeszélgetni a kezelőorvossal a lehetséges alternatívákról.
5. Nem megfelelő adagok
Sokan alábecsülik, hogy valójában mennyi ételt fogyasztanak. Az egyes adagok nagysága félrevezető lehet, ami gyakran a kívántnál magasabb kalóriabevitelt eredményezhet. Vezessünk étkezési naplót, hogy nyomon követhessük a ténylegesen elfogyasztott ételek mennyiségét! Így beállíthatjuk a megfelelő adagokat, melyek elősegítik a fogyást.
6. Figyelmetlenség evés közben
Ha a tévé előtt vagy a mobiltelefont nézegetve eszünk, akkor többet fogyasztunk, mint gondolnánk. Ha nem figyelünk eléggé az ételre, elveszíthetjük a fonalat, hogy mennyit ettünk, és ez túlevéshez vezet. Próbáljunk meg tudatosan enni – csak az ételre figyeljünk, zavaró tényezők nélkül, és koncentráljünk az étel ízére és állagára!
7. Az étkezések kihagyása
Ha napközben igyekszünk minél kevesebbet enni, az esti túlevéshez vezethet. A szervezet energiapótlást követel, ami ellenőrizhetetlen étvágyat és gyors súlygyarapodást okozhat.
8. Az elégetett kalóriák túlbecsülése
Bár a testmozgás fontos a súlytartás szempontjából, a hatását túlbecsülhetjük, ha nem figyelünk eléggé arra, hogy mit eszünk. Fontos, hogy egyensúlyt tartsunk fenn a kalóriabevitel és az energiafelhasználás között, és a testmozgás során főleg azt tartsuk szem előtt, hogy a testünk mire képes, ne csak az elfogyasztott kalóriák elégetése lebegjen a szemünk előtt!
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.