Ötletek epertermelőknek

A biogyümölcsösben a félig beárnyékolt sorközökben, főleg a talajtakarás szempontjából célszerű szamócát termeszteni fokhagyma, korai burgonya, esetleg más, részben árnyékolást tűrő növények kíséretében.

A biogyümölcsösben a félig beárnyékolt sorközökben, főleg a talajtakarás szempontjából célszerű szamócát termeszteni fokhagyma, korai burgonya, esetleg más, részben árnyékolást tűrő növények kíséretében.

Ha a fokhagyma- és burgonyasorokat évente 0,25 méterrel azonos irányban eltoljuk, a szamóca a gyümölcsfák sorközein évtizedekig termeszthető anélkül, hogy az egészet újra kellene telepíteni. Ez azért lehetséges, mert a fokhagyma, burgonya esetleg más növény felszedése után a frissen felásott talajra a szamócaindák minden nagyobb beavatkozás nélkül átfutnak, és őszig le is gyökereznek. Ezáltal az ültetvény új helyre kerül és felújul.

Májusban azonban az ilyen felújult ültetvényt gondosan kell figyelni, mert különböző degenerációs hatások következtében akadnak tövek, amelyek nem virágoznak, nem hoznak termést. Ezek a szamócaültetvényekben nem kívánatosak. Annak ellenére, hogy május elején a virágzás idején a szamócát nem ajánlatos kapálni, mégis el kell végezni minden évben a szamócatövek ún. negatív válogatását, és a meddő töveket éles kapával ki kell vágni. A hónap második felében a szamóca gyümölcsei már piroslanak és fokozottan szüretelhetők. Hogy a gyümölcsök minél kevésbé legyenek a talajjal szennyezve, ennek megelőzésére jó a szamócatövek alá fűkaszálékot teríteni. Az érett gyümölcsök szüretelésénél is egy kicsit figyeljünk a termésre, és a szamócatövek „pítív válogatása” keretében jelöljünk meg néhány kiváló termést hozó tövet. Erről a tőről ajánlatos felújító szaporítást végezni.

A gyümölcsfákat is figyelgessük. Ha valahol levéltetű, vagy lisztharmatfertőzést észlelünk, a megtámadott részeket azonnal vágjuk le. A hónap vége felé azokon a gyümölcsfákon, melyeken végbement a természetes gyümölcshullás, vizsgáljuk át az egyes ágakat, és ahol túl sűrű a kötődött gyümölcs, végezzünk ritkítást.

Ha a gyümölcsmolyok ellen feroman csapdával szándékozunk védekezni, ezeket a kellékeket be kell szerezni, esetleg fel kell újítani. Ha az almamolyok ellen petefaló fürkészekkel akarunk védekezni, a hónap folyamán ezt feltétlenül rendeljük meg.

A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?