A rügypattanástól a pirosbimbós állapotig elvégzett permetezést alapvetőnek, az egész évi növényvédelem hatékonyságát meghatározó beavatkozásnak tartjuk. Sok kártevő és kórokozó ellen – lemosó permetezés nélkül – nem lehet eredményesen védekezni.
Most kell tenni a kártevők ellen
Az almásokban a metszés és a faápolási munkák befejezése után – még mielőtt a fák virágba borulnának – sor kerülhet a kórokozó gombák elleni rezes kezelésre és a kártevők elleni ún. olajos kezelésre. Feltétlenül indokolt ez a kezelés, mivel a további védekezés lehetőségei már korlátozottak. A kaliforniai pajzstetű és a vértetű, valamint az atkák, bimbólikasztók, sodrómolyok ellen a mostani kezelés elengedhetetlen. A kártevők későbbi tömeges elszaporodását akadályozzuk az időben elvégzett kezeléssel. A permetezésre a következő szerek valamelyikét ajánljuk: Aliekol, Oleoekol vagy Vektafid (1%). A készítmények hatását növeli a parafintartalom.
A körtésekben tavaly a körte levélbolha és a füstösszárnyú körte-levélbolha szaporodott fel károsan. Tömeges pusztítását akadályozhatjuk meg a fehérbimbós állapotig elvégzett olajos kezeléssel. Természetesen elengedhetetlen az alma és a körte ventúriás varasodása és a tűzelhalás elleni rezes permetezése is. Az őszibarack ültetvényekben, ha ott tavaly kaliforniai pajzstetű, levéltetű, takácsatka károsított, elengedhetetlen az „olajos” permetezés. A most időszerű tafrinás levélfodrosodás elleni rezes permetezést is el kell végezni.
Szilvaültetvényekben a rügypattanás előtti permetezést ugyancsak a kaliforniai pajzstetűk elleni védekezés indokolja. Ez a kezelés a már kelésben levő atkák és levéltetvek ellen is hat. A szőlőben metszés után az első két levél kifejlődéséig permetezzünk a rügypattanáskor károsító atkák, kendermagbogarak és szőlőilonca ellen.
A permetezést gondosan végezzük el, a permetlé mindenütt áztassa át, mossa le a fák törzsét, vázágait, még a fa tetején levő leghosszabb vesszőket is, mert ott is letelepednek a pajzstetvek, atkák, levéltetvek. A törzset a föld színéig permetezzük le, mert a kéregrepedésekben is nagyon sok kártevő lárvája, bábja, petéje vészelte át a telet. A virágzás kezdetén már ne permetezzünk, mert hatással lehet a virágok kötődésére, az egyéb rossz körülményekkel párosulva akár 20-30%-os terméskiesést is okozhat.
Az Aliekol és Oleoekol egy különösen előnyös szerves foszfátkészítmény, melynek hatását fokozza a hozzáadott mikroemulziós repceolaj. Míg a legtöbb rovarölő szer 15 C alatt változó hatást nyújt, addig ezek a szerek már 5 C fokos hőmérsékleten is megbízható teljesítményt nyújtanak. Ne permetezzünk azonban akkor, ha éjszakai fagyokat jeleznek előre.
A felsorolt készítményeknek, a Vektafid A-t is beleértve, jó tojásölő hatásuk is van. Mivel kipermetezve vékony olajréteget képeznek, megakadályozzák a rovarok és tojások légzését, ezért a kártevők jelentős része elpusztul. A modern formulációnak köszönhetően nem mérgezőek, és széles körben alkalmazhatók a gyümölcsfák, bokrok, dísznövények, szőlő védelmére a ve-szélyes áttelelő kártevők ellen.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.