Mivel védjük növényeinket?

Az elmúlt hét időjárására jellemző volt a lehűlés sok esővel. A napi hőmérséklet nem kúszott 18 Celsius-fok fölé. Ilyen időben még az alacsony fertőzési szinten levő gombabetegségek is jelentősen felszaporodnak.

Az alma növényvédelme

Az almáskerteket jelenleg a varasodás veszélyezteti. A betegség első tünetei – az április második felében fellépett erős fertőzési nyomásnak köszönhetően – már általánosan jelen vannak az almafákon. A májusi időjárás sem csökkentette a varasodás veszélyét. Tovább súlyosbította a helyzetet az elmúlt napokban lehullott csapadék. A következő napokban továbbra is fokozott varasodással kell számolni. A kórokozó a leveleket és a termést egyaránt megbetegíti, ezért lehetőleg felszívódó + kontakt készítmények kombinációjával folytassuk a védekezést. Ilyen lehet például a Discus (0,02%) + Folpan 50 WP (0,2%), Zato 50 WG (0,015%) + Merpan 80 WDG (0,2%) stb.

A varasodás mellett az almafa-lisztharmat fertőzése is erősödik, hiszen az esőzések utáni párás, meleg idő kedvez a kórokozó terjedésének. Ellene használjunk olyan készítményeket, melyek hatnak a varasodásra is. Ilyen például a Shavit F 71,5 WP (0,2%) vagy a Clarinet20 SC (0,15%) stb.

Az almamoly, a lombosfa fehérmoly, valamint az almalevél-aknázómoly rajzása visszaesett, csak néhány darabot fognak belőlük a feromoncsapdák. A kártevők elleni védekezés során figyelembe kell venni, hogy a megfelelő hatás elérése érdekében a kitinszintézisgátló szerek, pl. Nomolt 15 SC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%) stb. kijuttatása esetén a pontos időzítés elengedhetetlen, ezért ajánlott a saját feromoncsapdákra alapozott kijuttatási időpont meghatározása. Ajánlatos továbbá bő vízmennyiség használata. A meleg időjárás hatására felszaporodtak a molyok, levéltetvek és az atkák is. Ellenük speciális, környezetkímélő szereket használjunk, melyek kímélik a kártevők természetes ellenségeit, elsősorban a katicabogarakat. Ilyen készítmények közé sorolható például az Actara 25 WG (0,015%), Aztec (0,07%), Calypso 480 EC (0,02%), Mospilan 20 SP (0,0125%), Pirimor 25 WG (0,015%).

A szőlő kezelése

A szőlőnek jelenleg 80 cm-es hajtásai is vannak. A növekedés gyors. Az első virágok már a napokban megjelentek a korai fajtákon. A Galati program peronoszpórás és lisztharmatos évet jelez előre, és a permetezések megkezdését javasolja. Annál is inkább, mert a peronoszpóra és a lisztharmat már megjelent a szőlő levélzetén. A virágzás idejére tehát komoly járvány alakulhat ki. Ne feledjük, a fürtkezdemények kifejezetten érzékenyek a betegségekkel szemben. A lisztharmat veszélyességét fokozza, hogy elsődleges tünetei az idős fás részekhez közeli levelek fonákán jelenik meg apró telepek formájában, amelyek még gyakorlott szem számára is nehezen felfedezhetőek. A lisztharmathoz hasonlóan a peronoszpóra elsődleges, tavaszi fertőzésének feltételei is beteljesedtek. Fel kell készülnünk továbbá a szürkepenész elleni védelemre is, mivel a kórokozó mérsékelten meleg (18–21 C fok), csapadékos körülmények között terjed. A betegség fellépését elősegítik a különböző sebzések, amelyet okozhat jégverés, keletkezhet szőlőmoly lárvák miatt vagy a művelés során. Ellene használható például: Hattrick (0,3%) vagy Shavit F 71,5 WP (0,2%). A felsorolt szerek a peronoszpóra, lisztharmat és a szürkepenész ellen is hatásosak.

A tarka szőlőmoly rajzása gyengült, azonban a lárvák kelése folytatódik. A gubacsatkák által okozott levéltünetek több, fertőzött ültetvényben elérték azt a szintet, amikor a védekezések megkezdése indokolt lenne speciális atkaölő készítményekkel, pl. Omite 30 W (0,2%) stb.

A csonthéjasok permetezése

Az őszibarackosokban a tafrina járvány lezárult. A tafrinával fertőzött levelek lehullottak a fákról, az új lombozat kialakulása megtörtént. Viszont a levéltetvek fertőzöttségi szintje továbbra is magas. A terméskötődés jó volt, így a fákon megfelelő mennyiségű gyümölcs van. A barackmoly rajzása elkezdődött, a keleti gyümölcsmoly rajzása gyengült ugyan, ám még tart, így szintén ajánlott a feromoncsapdára alapozott védekezés. A tafrina fertőzése után most a sztigminás vagy levéllikasztó betegség megjelenésével számolhatunk. Ellene használjunk: Merpan 80 WDG (0,2%), Horizon 250 EW (0,1%) stb.

A rovarkártevők ellen védekezhetünk az adott kultúrában kitinszintézisgátló (Dimilin, Nomolt, Match, Integro, Rimon), piretroid (Cyper, Decis, Karate, Mavrik, Vaztak) vagy szerves foszforsavészter (pl. Dursban, Metanion, Pyrinex, Reldan, Zolone) hatóanyagú készítményekkel.Az elmúlt napokban elkezdődött a cseresznyelégy rajzása. Védekezni ellene tiakloprid (Calypso), deltamethrin (Decis) stb. hatóanyagú szerekkel lehet.

Burgonyavész ellen

Haladéktalanul kezdjük meg a burgonya- illetve paradicsomvész elleni megelőző védelmet, mivel a virágbimbók megjelenésével és a sorok záródásával párhuzamosan a növények fogékonnyá válnak e betegséggel szemben. A betegség fellépéséhez legkedvezőbb a 18–22 Celsius-fok. Hajlamosító tényezőnek számít a levelek vízborítottsága, valamint a minimum 75%-os relatív páratartalom a lombozat belsejében. Mivel a lombozat és a termés akár néhány nap alatt elpusztulhat, ezért fokozottan ügyeljünk az állományok egészségesen tartására. Korai burgonya esetében a réztartalmú szerek használata előnyösebb, mert tartós hatásúak. Nálunk a következő készítmények vannak forgalomban: Cuprocaffaro (0,6%), Funguran (0,5%), Champion 50 WP (0,7%), Kuprikol 50 (0,7%), Kuprofor 50 SC (0,7%), Cuprotix 20 DKV (1,1%). Várakozási idejük 7 nap.

A szerves hatóanyagú gombaölő szeres készítmények is megfelelő védelmet nyújtanak a kórokozó ellen. A kontakt hatóanyagú készítmények általában 5–7 napig, a felszívódóak 10–14 napig védenek. A fertőzésnek kedvező meleg időjárás esetén a védekezést a hatásidő lejárta előtt meg kell ismételni. Felhasználható készítmények: Acrobat WG (0,3%) /14 napos e. ü. várakozási idő/, Altima 500 (0,06%) /14/, Bravo 500 (0,5%) /14/, Casoar (0,3%) /14/, Curzate M (0,3%) /14/, Dithane DG (0,3%) /7/, Mancosan 80 WP (0,3%) /14/, Novozir MN 80 (0,3%) /7/, Electis (0,3%) /14/, Folpan 80 WDG (0,3%) /10/, Galben M (0,3%) /14/, Melody Fit 69 WP (0,3%) /14/, Ridomil Gold MZ 68 WP (0,4%) /21/, Polyram WG (0,3%) /7/, Tanos (0,1%) /14/, Tatoo (0,6%) /14/. Ajánlatos a permetlébe tapadást fokozó készítményt is adagolni, ilyen például az Agrovital (0,025%) vagy a Silwet L 77 (0,01%).

A vadgesztenyelevél-aknázómoly rajzása lezárult, a kis lárvák kelése és a levélaknák megjelenése tömeges volt az elmúlt időszakban. Védekezés az aknák kialakulása után már eredménytelen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?