Mivel permetezzünk május elején?

Az időjárás kedvez a betegségek, kórokozók terjedésének. Az alábbiakban a legsürgősebb növényvédelmi teendőket foglaljuk össze a zöldség- és gyümölcstermesztésben.

Az alma virágzása idején, főleg csapadékos, meleg időben terjed az almatermésűek legveszedelmesebb karantén betegsége, a tűzelhalás. Jelenleg még nincs ellene hatékony permetszer. Ha a tünetei felbukkannak, haladéktalanul jelenteni kell azt a járási növény-egészségügyi szakhatóságnak. Csak így akadályozható meg e veszedelmes betegség további terjedése. Az alma esetében a legnagyobb gazdasági károkat a termelőknek a varasodás okozza. E gombabetegség fertőzöttségi mértéke, veszélyessége alapvetően meghatározza az egész évi növényvédelmi munkát. Az alma már javában virágzik, a fertőzés megindult, ugyan tüneteit még nem látjuk, mivel a lappangási idő 2–3 hét is lehet. Csak a május végén megjelenő barnás, fekete bársonyos foltok láttán döbbenünk rá, hogy a tavaszi védekezés nem volt megfelelő, elégséges. Ami a legrosszabb, a varasodás nem csupán a leveleket, de a kis gyümölcsöket is fertőzi, s ennek jeleit a gyümölcs egész évben magán hordozza.

Még a virágzás alatt, de a sziromhullást követően haladéktalanul használjuk a varasodás és a monília ellen ható méh- és hasznos rovarokat kímélő gombaölő szereket, melyek közé sorolható például a Merpan 80 WDG (0,2%) vagy az Euparen Multi (0,25%). Ezt a permetezést összeköthetjük a most betelepedő levéltetvek elleni kezeléssel. Ellenük, valamint a rajzó aknázómolyok valamint sodrómolyok ellen használjunk méhkímélő készítményeket. Ilyen például a Calypso 480 EC (0,02%). Esős időjárás esetén ajánlatos a permetlébe tapadásfokozó készítményt is adagolni (pl. Agrovitalt). A lisztharmatra érzékeny almafáinkat kezeljük kontakt hatású kénkészítményekkel, például Kumulus WG (0,5%), Thiovit (0,3%), Sulika 80 WP (0,4%). Előnyük, hogy aránylag olcsók, s az atkák ellen is hatásosak, gyérítik egyedszámukat. Azonban ott, ahol tavaly erős volt az atkafertőzés, már most használjunk speciális atkaölő készítményeket, akaricideket. Ebbe a csoportba sorolható az Apollo 50 SC (0,04%), Cascade 5 EC (0,15%), Nissouron 10 WP (0,07%) és a Sanmite 20WP (0,1%). A felsorolt készítményeknek hosszú és jó tojás- és atkagyérítő hatásuk van.

Körtefáinkat a most kelő füstösszárnyú körtelevélbolha lárvái ellen kell védenünk piretroid és kitingátló hatóanyagok kombinációjával. Ajánlom például a Karate (0,2%) + Rimon 10 EC (0,05%) kombinációt. A permetezést azonban 7 nap után ajánlatos megismételni.

Az őszibarackfákat is most kell védeni a betelepedő levéltetvek ellen. Ezzel a permetezéssel gyéríthetjük a most rajzó keleti gyümölcsmolyok tojásaiból kikelő lárvák számát is. A virágzás alatt használjunk Calypso 480 EC (0,02%) készítményt. Hatásos a levéltetvek ellen is. A gombabetegségek levéllikacsosodása és a monília ellen használható például Merpan 80 WDG (0,2%) vagy Delan SC 750 (0,1%).

A szilvafáinkat is hasonló összetételű permetlével kezeljük a monília és egyéb levélbetegségek ellen. A kártevők közül legfontosabb a levéltetvek betelepedésének megakadályozása és a szilvadarázs elleni védelem. Erre megfelel pl. a Zolone EC (0,2%).

A ribizlit és a köszmétét is védjük a most betelepedő levélpirosító ribiszke levéltetű ellen, amely főként a fiatal hajtásvégeket károsítja. A levélbetegségek közül most a pszeudopezizás levélfoltosság fertőz, amely a ribiszke egyik leggyakoribb betegségének minősül. Ellene is használhatjuk a már ajánlott permetkombinációt. A köszmétét a lisztharmat ellen is védjük kéntartalmú permetszerekkel, pl. Sulika 80 WP (0,3%). A tetűk ellen rengeteg készítményt kínálnak a szakboltokban, ám közülük az Aztec, az Actra valamint a Calypso kíméli a legnagyobb mértékben a környezetet.

Most rajzik a vadgesztenyefákat károsító vadgesztenye levélaknázó moly is. Még van lehetőség a hatékony védekezésre ellene, azaz a lerakott tojások és a kis lárvák elpusztítására. A virágzás miatt a jelen időszakban a méhekre nem veszélyes kitinszintézist gátló rovarölő szereket kell választani, pl. Dimilin 25 WP (0,05%), Nomolt 15 SC (0,1%), Match 50 Ec (0,1%), valamint a kettős hatású Rimon 10 EC (0,05%) használata ajánlatos. Mivel a permetszerek hatástartama hosszú, ezért a levél belsejébe még be nem jutott lárva – ahogy találkozik a szerrel –, elpusztul. Esős időjáráskor tegyünk a permetlébe tapadást fokozó szert, pl. Agrovitalt (0,03%), amely megakadályozza, hogy a készítményt az eső lemossa. A permetezés során feltétlenül ügyeljünk a biztonsági előírások betartására. Ne feledjük, hogy a frissen permetezett területen tilos tartózkodni. A kezelésről a környéken lakókat feltétlenül tájékoztatni kell, s a kezelés nem végezhető el a gyermekjátszóterek 10 méteres körzetében!

Zöldségféléknél, főleg a hagymában most veszélyeztetnek az aknázólégy lárvái. A kártevő ellen eredményesen használható a Basudin 600 EW és a Diazol 50 EW készítmény 0,1% töménységben + tapadószerként Agrovital (0,03%).

A már kiültetett korai káposztaféléket, de még a nevelőházakban levő palántákat is veszélyezteti a káposztalégy, amely már megkezdte rajzását és a tojásrakást a palánta gyökérnyaki részéhez. Ezekből fehér nyüvek kelnek, melyeket a szár belsejében már nem tudjuk elpusztítani. Ezért ellenük most kell permetezni. A hagymánál említett készítményeken túl használható ellenük Sumithion Super (0,1%) vagy Ultracid 48 WP (0,1%). A tapadást fokozó szer használatával jobb hatásfokot érhetünk el.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?