Mivel permetezzünk?

A szőlőben főleg a lisztharmat ellen kell 10-14 naponként a következő készítmények valamelyikével védekezni: Bumper 25 EC(0,2%) /35/, Discus (0,02%) /35/, Horizon 250 EW (0,04%) /28/, Rubigan 12 EC (0,02%) /28/. A lisztharmat mellet azonban a peronoszpóra elleni védelmet sem szabad kihagyni.

A szőlőben főleg a lisztharmat ellen kell 10-14 naponként a következő készítmények valamelyikével védekezni: Bumper 25 EC(0,2%) /35/, Discus (0,02%) /35/, Horizon 250 EW (0,04%) /28/, Rubigan 12 EC (0,02%) /28/. A lisztharmat mellet azonban a peronoszpóra elleni védelmet sem szabad kihagyni. Az esők után a fiatal leveleken gyorsan terjed e betegség. A kettős hatástartamú szereket ajánlom: pl. Hattrick WG (0,2%) /35/, Eclair 49 WG (0,05%) /35/, Shavit F 71,5 WP (0,2%) /35/ vagy használhatók rézkészítmények is, pl. Chamion 50 WP (0,5%) /35/ stb.

Időszerűvé vált az alma termésfoltossága elleni védekezés. Fokozottan érvényes ez a piros termésű fajtákra (Jonathan, Idared, Jonagold). A mésztartalmú levéltrágyákat (pl. Florasin Calcium, Vuxal Kalcium és a Lamag Ca) 3–4 alakalommal, a szedés előtt 10-14 napos időközökben alkalmazzuk.

Továbbra is terjed a paradicsom- és a burgonyavész. Ellene megelőző jelleggel védekezzünk. Ám mivel a paradicsom és a burgonya már fogyasztható, ezért kizárólag rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű készítményekből válasszunk, pl. Champion 50 WP, Funguran (0,5%) /7 nap/.

A hagyma- és káposztaféléknél ne becsüljük le a peronoszpóra elleni védelmet. Használjuk réztartalmú készítményeket, melyek megelőzőképpen védenek a baktériumos megbetegedések ellen, pl. Cuprocaffaro (0,4%), Kuprikol 50 WP (0,5%), Acrobat WG (0,3%), Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%). A permetléhez ajánlatos tapadásfokozót adagolni. Az uborka- és a dinnyetermesztésben a gombás megbetegedések mellett ne becsüljük le a tripszek, atkák elleni védelmet. Ellenük használható: Omite 30 W (0,1%) /5/ valamint az újonnan engedélyezett Vektafid A (1%).

A hajtatott zöldégben elengedhetetlen a gombaölő szeres permetezés. Jelentősen csökkenthetjük azonbn a kezelések számát, ha a permetlébe a lúgos kémhatású Lamag levéltrágyából is adagolunk. Ez ugyanis blokkolják a gombabetegségeket, viszont fokozzza a növény tápanyagcseréjét.

A szőlő cukorfokának növelésére használjunk Cukrovital K 400 koncentrátumot. Előnye, hogy szerves formában tartalmaz 400 g káliumot. A készítmény használható továbbá körte, alma, szilva, dinnye, paradicsom stb. esetében. A permetezést 7-14 nappal a szedés előtt végezzük el. Várakozási ideje nincs.

Bár a legtöbb védelmet igénylő növények már kevésbé érzékenyek a növényvédő szerek okozta perzselésekre, a nyári meleg napokon csak a késő esti órákban permetezzünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?