Mire kérhetnek pénzt a falusi önkormányzatok?9

A földmuvelésügyi minisztérium alábbi határozatát foként a tavalyi árvizek által sújtott községek és az 5 ezer lakosnál kisebb falvak önkormányzatainak, társulásainak ajánljuk figyelmébe. A dokumentum ugyanis részletesen taglalja, hogy mire és miként kérhetnek és kaphatnak pénzt az Európai Unió SAPARD elocsatlakozási alapjából.

Jóváhagyottintézkedések

A SAPARD Ügynökség 2003. augusztus 14-én az Európai Bizottság döntése nyomán megkapta az akkreditációt a 3., 4b., 6., 8, és 9. sz. intézkedésekre, majd ezt követoen 2003. augusztus 23-án az EB hivatalos döntése megjelent az illetékes külföldi sajtóban is. A fentiek értelmében a SAPARD Ügynökség 2003. szeptember 2-án kiadta a kérvényezok számára a 4b. intézkedéshez kapcsolódó Módszertani Útmutató hivatalos változatát (a továbbiakban csak MÚ), amely magában foglalja a kérvények felvételének, feldolgozásának, kiválasztásának, a tervezetekre vonatkozó szerzodés megkötésének és a pénzösszegek kifizetésének végleges feltételeit. A SAPARD Ügynökség egyúttal megszüntette a módszertani útmutató munkaváltozatát, amely az EU és Szlovákia pénzügyi érdekeinek védelmébol indult ki, és eloterjeszti a MÚ hivatalos változatának A és B részét. A 4b intézkedéshez tartozó többi dokumentum, a MÚ A részéhez tartozó mellékletek (1. sz. melléklet – Az intézmények címei, 2. sz. melléklet – Szerzodésminta az eloszerzodés megkötésére, 3. sz. melléklet – Szerzodésminta a pénzügyi segítség folyósításáról, 4. sz. melléklet – Minimális követelmények a környezetvédelem és a higiénia szempontjából, valamint az 5. sz. melléklet – formanyomtatvány a SAPARD-programból igényelheto pénzügyi segítség kérvényezésére) valamint a SAPARD-program végrehajtásával kapcsolatos szolgáltatások, szállítások (áruk) és munkák elvégzésérol szóló szerzodések megkötésére vonatkozó módszertani útmutató (az eloszerzodésekrol szóló melléklet) megtalálhatók a www.mpsr.sk vagy a www.sapard.sk honlapon a Módszertani Útmutatók/Módszertani Útmutató a SAPARD-programból a 4b intézkedés alapján igényelt pénzügyi segítséget kérvényezok számára rovatban, a fenti bejelentés napjától. A 4b. intézkedésre vonatkozó kérvények felvételének ideiglenes leállítása a visszavonásig érvényben marad.

A SAPARD ÜGYNÖKSÉG IGAZGATÓJA ÁLTAL 2003. SZEPTEMBER 2-ÁN KIADOTT 924/2003 SZÁMÚ HATÁROZAT

Módszertani Utasítás a pénzügyi segítséget igénylok részére a SAPARD-program 4b. sz. intézkedése – Diverzifikációs tevékenységek a vidéki térségekben – jelentosebb hozamokat nem nyújtó infrastrukturális beruházások – alapján

A-RÉSZ

ALAPVETO INFOMÁCIÓK

l. Bevezetés

1.1. Az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Terve

Az Acquis communautaire nemzeti program (az SZK jogrendjének az EU jogrendjéhez való közelítése) fo feladatai és az idevonatkozó végrehajtási utasítások alapján az SZK kormányának programjával, az SZK Földmuvelésügyi Minisztériumának fo feladataival összhangban a szakminisztérium kidolgozta az SZK Vidékfejlesztési Tervezetét, amelyet a kormány 1999. november 17-én 1007. sz. határozata által hagyott jóvá. Az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Tervét (SZK MVT) az Európai Bizottság 2000. november 17-én fogadta el.

Az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Terve a földmuvelésügyi tárca internetes honlapján a http://www.mpsr.sk címen megtalálható. Az SZK MVT egyes rendelkezéseit belefoglalták a kormány 316/2001 Tt. sz. mezogazdasági és vidékfejlesztési programokról szóló rendeletébe (módosításait az 515/2002 Tt. és a 717/2002 Tt. tartalmazza). Megtekinthetok a szakminisztérium regionális osztályain, a SAPARD Ügynökség regionális munkahelyein, amelyeket ennek az utasításnak az 1. sz. melléklete tartalmaz. A rendeletben meghatározták a SAPARD-program által támogatott azon célterületeket, ahová a pénzügyi támogatást irányítani fogják.

1.2. Többéves és éves pénzügyi egyezmény

A többéves pénzügyi egyezmény megszabja azokat a technikai, jogi és adminisztratív kereteket, amelyek között Szlovákiában a mezogazdaság és a vidék fejlesztési programját decentralizált alapokon megvalósítják. A többéves pénzügyi egyezményt az Európai Bizottság és a Szlovák Köztársaság között 2001. március 26-án írták alá. A többéves pénzügyi egyezmény az SZK Külügyminisztériumának közleménye alapján a Törvénytárban 130/2002 Tt. sz. alatt jelent meg, ezáltal általános érvényu jogszabály lett. A közösség pénzügyi kötelezettsége és annak érvényessége az éves pénzügyi egyezményekben kerül meghatározásra.

A SAPARD-programmal kapcsolatos pénzeszközökkel való gazdálkodásra vonatkozó utasításokat a kormány 2001. november 28-i 1115. sz. rendelete tartalmazza. Meghatározza az egyes szubjektumok felelosségét, a SAPARD-programból való finanszírozást, a könyvvitelt, a pénzügyi kimutatásokat, a monitorozást, a pénzügyi ellenorzést és könyvvizsgálást a pénzeszközökkel való gazdálkodásban a SAPARD-program általi finanszírozás terén.

1.3. A SAPARD Ügynökség

Az ügynökséget az SZK Földmuvelésügyi Minisztériuma költségvetési szervezeteként 1999. december 1-jén hozták létre. Eredeti neve Szlovákiai Fizetési Ügynökség volt, székhelye Pozsony, és az EB valamint az SZK állami költségvetésébol származó, a mezogazdaság és a vidék fejlesztésére szánt pénzeszközök kezelésére alakították. 2000. július 1-jén az ügynökség nevét SAPARD Ügynökségre változtatták. E ügynökség felel a SAPARD-program által finanszírozott pénzügyi segítségre vonatkozó kérvények (a továbbiakban Kérvények) objektív alapokon történo kiválogatásáért, a fizetések megvalósításáért és azok elszámolásáért.

1.4. A Módszertani utasítás kötelezo érvénye

A Módszertani utasítás magában foglalja az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Tervének, a Többéves Pénzügyi Egyezménynek és az aláírt Éves Pénzügyi Egyezmények irányelveit. A Módszertani Utasítást a fenti dokumentumokban eszközölt jóváhagyott változtatásokról szóló kiegészítések formájában folyamatosan aktualizálják. Az elmondottak alapján a Módszertani Utasítás kötelezo érvényuvé válik a SAPARD-programból igényelt pénzügyi segítség kérvényezoi, illetve kedvezményezettei (kedvezményezett az a kérvényezo, akivel szerzodést kötöttek) valamint a SAPARD Ügynökség alkalmazottai számára.

2. Prioritások, intézkedések és a kérvényezok meghatározása

A 2.sz. prioritás: A vidék folyamatosan fenntartható fejlodése

4b számú intézkedés: Diverzifikációs tevékenységek a vidéki térségekben – infrastrukturális beruházások, amelyek nem hoznak jelentosebb hozamokat

Az intézkedés a vidéki infrastruktúra objektumainak felújítására irányuló közberuházásokat támogatja

Kérvényezok – települések, települések társulásai, nem kormányzati szervezetek valamint a települések és a kormányon kívüli szervezetek társulásai. A kormányon kívüli szervezet alapszabályában meghatározott célnak összhangban kell lennie az említett intézkedés céljával, vagyis a kisebb méretu közberuházások támogatása az objektumok felújítása és modernizálása terén, beleértve azok környezetének átalakítását, amelyeknek jelentos történelmi, kulturális vagy népmuvészeti esetleg nemzeti értékük van, s összefüggnek az adott térségben a szolgáltatások vagy a látogatottság fejlesztésével. A kormányon kívüli szervezeteknek már a kérvény benyújtása elott muködniük kell. Támogatásra a Statisztikai Hivatal 2001-es népszámlálási adatai alapján az 5 000 lakosnál kisebb települések számíthatnak.

A kérvényezok lehetnek: társulások, amelyek a 83/90 Tt. sz. törvény alapján jöttek létre; nem beruházási alapok, amelyek a 147/97 Tt. sz. törvény alapján születtek; jogi személyek érdekvédelmi társulásai, amelyek a 40/1964 Tt. sz. törvény 20f és köv. paragrafusa alapján keletkeztek; alapítványok, amelyeket a 34/2002 Tt. sz. törvény alapján hoztak létre; közszolgálati tevékenységet folytató non profit szervezetek, amelyek a 213/97 Tt. sz. törvény szerint alakultak. A kérvényezok nem lehetnek a magasabb fokú területi önkormányzati egységek vagy városrészek

3. A pénzügyi segítség mértéke

1.3. A tervezetre fordítandó költségek minimális és maximális nagysága

A 4b intézkedés keretében a tervezetre fordítható elfogadható költségek minimális nagysága 24 000 euró, maximális értéke 240 600 euró. A tervezetre fordított elfogadható költségeket euróban tüntetik fel. Az EUR/SK árfolyam tájékoztató jellegu az elfogadható költségek minimális és maximális nagyságának kiszámításakor, a tervezetek elokészítésekor a kérvényezok 41,668 SKK/EUR árfolyammal számolnak

3.2. A szerzodések megkötése

3.2.1. Az eloszerzodés

A közigazgatási és állami szervek, amelyek a közbeszerzésrol szóló 263/1999 Tt. sz. törvény és a késobbi eloírások alapján beszerzok, nem az említett törvény szerint járnak el, hanem a SAPARD-program megvalósítása során a szolgáltatásokról, szállításokról, (árukról) és munkákról szóló szerzodések megkötésének módszertani irányelvei alapján (a továbbiakban Módszertani Irányelvek) az 1. sz. melléklet (2003. 5. 19.) a következoképpen tevékenykednek: A SAPARD Ügynökség az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Tervében belefoglalt az alkalmassági és az értékelési kritériumok alapján kidolgozza az eloszerzodési javaslatot. Az eloszerzodési javaslatot (javaslat egy késobb megkötendo szerzodésre) úgy készítik elo, hogy a Módszertani Irányelvekkel és az 1. sz. mellékletben foglaltakkal összhangban lehetové tegye, hogy a kölcsönösen aláírt eloszerzodés alapján a kérvényezo megkezdhesse a közbeszerzési folyamatot a szállító kiválasztására. A kérvényezo a közbeszerzési folyamat kiértékelését a pályázati bizottság összes jelenlevo tagja által aláírt jegyzokönyvvel dokumentálja. A kérvényezo köteles a beküldött pályázatok felnyitására és a pályázatok kiválasztására írásban meghívni a SAPARD Ügynökség képviseloit. Azok a kérvényezok, akik a 263/1999 Tt. sz. törvény és késobbi rendelkezései értelmében nem számítanak beszerzonek, nem a módszertani útmutatások szerint járnak el (lásd az elfogadható költségekrol szolo pontot.

3.2.2. A SAPARD-programból származó pénzeszközök folyósításáról szóló szerzodés (a továbbiakban Szerzodés) megkötésének feltételei

A kérvényezok, akik a 263/1999 Tt. sz. közbeszerzési törvény és késobbi módosításai alapján beszerzonek számítanak, kötelesek a termékek, berendezések és egyéb eladásra kínált dolgok, építészeti munkák és a velük kapcsolatos szállítói tevékenységek, az építkezés kivitelezése, a pénzügyi szolgáltatások, jogi szolgáltatások, kisiparosok szolgáltatásai és egyéb szolgáltatások, tevékenységek, gépek (a szolgáltatások, munkák és szállítások közbeszerzés általi beszerzése során), a mu vagy a szolgáltatás elvégzésére vonatkozó szerzodésekben a Módszertani Útmutatóban meghatározott azon szabályok alapján eljárni, amelyek a SAPARD-program szlovákiai megvalósítása során a szolgáltatásokkal, szállításokkal (árukkal) és munkálatokkal kapcsolatos szerzodésekre és ennek a módszertani utasításnak az 1. sz. mellékletében megfogalmazottakra vonatkoznak (az eloszerzodésekre vonatkozó melléklet is). A beszerzett szolgáltatásoknak, munkáknak és szállításoknak (áruk) az EK-bol vagy a következo országokból kell származniuk: Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia Málta, Ciprus, Törökország. A Szerzodéskötési kérvény benyújtásának elofeltétele a szolgáltatások, munkák és szállítások (áruk) közbeszerzési feltételeinek betartása és ennek dokumentálása.

A Szerzodés megkötésére vonatkozó kérvény részét képezi:

a) annak a szerzodésnek a másolata, amelyet a közbeszerzési pályázat eredménye alapján a szállítóval kötöttek. Ezt a kérvényezo a szállítóval csak a SAPARD Ügynökség által kiadott ellenorzo jelentés kézhez vétele után kötheti meg;

b) a közbeszerzési pályázat eredménye Jegyzokönyv formájában, amelyet a pályázati bizottság összes jelenlevo tagja aláírt (a közbeszerzési pályázaton legalább három résztvevonek kell részt vennie);

c) a támogatható beruházások jegyzéke az egyes tételek szerint, amelyet a kérvényezo dolgoz ki a közbeszerzési pályázat eredményei alapján (a közbeszerzési pályázat nyertesével kötött szerzodés tartalmazza). A jegyzék csak azokat a költségeket tartalmazza, amelyekre a kérvényezo a SAPARD-programból kér támogatást;

d) a szállítások (áruk) szolgáltatások és munkák megkezdésének és befejezésének idopontja. A befejezés idopontját úgy kell meghatározni, hogy az utolsó kérvény a fizetésre az ügynökséghez legkésobb az eloszerzodés 9. pontjában megfogalmazott idopontig beérkezzen, a pénzeszközök merítésétol függoen az egyes RFD alapján;

e) a tervezet terve

a) a tervezet szakaszai;

b) a tervezet ütemterve;

c) a tervezet szakaszok szerinti és számlázási tételcsoportok szerinti költségvetése;

d) a tervezet célja;

e) becsületbeli nyilatkozat.

Az ügynökség jóváhagyja az elozo pontban feltüntetett költségeket és megköti a szerzodést a kérvényezovel az ügynökség által jóváhagyott elfogadható költségek teljes összegére. A kérvényezo kötelezi magát, hogy a folyósított pénzeszközöket csak a támogatható beruházásokra fordítja, s betartja az általános valamint a Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Tervezetben jóváhagyott speciális feltételeket, beleértve a jóváhagyott módosításokat és változtatásokat. Káreset létrejötte esetén (arra az objektumra vonatkozóan, amely a SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatásról szóló szerzodés tárgya) a jóváhagyott támogatási összeget a káreset kapcsán szerzett biztosítási kártérítés összegével csökkentik. Az összes tervezet éves támogatási tételeinek összege az egyes támogatási szerzodésekben nem haladhatja meg a SAPARD-program által megszabott éves keretet.

4. Elfogadható költségek

Abban az esetben, ha a kérvényezo nem köteles a módszertani útmutató és az 1. sz. melléklet által megfogalmazottak szerint eljárni a SAPARD-program végrehajtásával kapcsolatos szolgáltatásokra, szállításokra (árukra) és munkákra vonatkozó szerzodések megkötésekor, az eljárás a következoképpen történik: Mindennemu szolgáltatás, szállítás (áru) és munka esetében, amelyek ára meghaladja a 430 ezer koronát, a kérvényezo köteles az eloírt mellékletek szerint a Kérvényhez csatolni az eredeti árajánlatokat legalább 3 szállítótól. Az ilyen szolgáltatásra, szállításra (árura) és munkára vonatkozó költségeknek az említett árajánlatok ársávjában kell mozogniuk. Az említett szoláltatások, szállítások, munkák elvégzésére a kérvényezo köteles pályázatot kiírni. Az árajánlatok megtételére szóló felhívást a javaslatok elfogadási határideje elott legalább két héttel korábban kell megjelentetnie megfelelo országos terjesztésu (szükség esetén nemzetközi hatásköru) nyomtatott sajtóban (a Közbeszerzési Hivatal közlönyében való megjelentetés nem engedélyezett). A pályázat nyertesének kiválasztását a pályázati jegyzokönyvben meg kell indokolni.

A felhívásnak tartalmaznia kell a kért szállítás muszaki jellemzoit (gépvásárlás esetén külön szét kell írni annak egyes részeit), a javaslat benyújtásának határidejét, a javaslatok értékelésének kritériumait (pl. a megoldás komplex és regresszív jellege, minoségi és hozzáférheto szerviz, a javasolt ár, a szállítás határideje), a szállító alkalmasságának bizonyítását (három hónapnál nem régebbi eredeti a cégjegyzéki kivonatot, amely igazolja, hogy a szállító végezheti ezt a tevékenységet, a kisiparosok jegyzékének kivonatát, illetve egyéb elfogadható dokumentumot, a szállító becsületbeli nyilatkozatát arról, hogy cége nem áll csod vagy felszámolási eljárás alatt). Tartalmaznia kell továbbá a beterjesztett javaslatok elbírálásának határidejét (legalább három szubjektumnak válaszolnia kell) az Európai Unió országaiból vagy a csatlakozó országokból – Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Málta, Ciprus, Törökország és legalább két szubjektumnak meg kell felelnie a követelményeknek –, és a pályázati eredmények kihirdetésének idopontját. Ha a felhívásnak nem lenne kello visszhangja, a kérvényezo írásbeli felkéréssel szólít fel három szállítót árajánlat megtételére, amelyben feltünteti a nyílt felhívás által közzétett feltételeket. Az összes dokumentum, amely a három árajánlat beszerzésével kapcsolatos (az újságokban megjelentett felhívásokkal együtt), a SAPARD Ügynökség által a szerzodés megkötése elotti a kérvényezonél a helyszínen végzett ellenorzés tárgya lesz.

A SAPARD Ügynökség a kérvényezo által beterjesztett összköltséget hagyja jóvá (1. sz. formanyomtatvány „Kérvény pénzügyi támogatás folyósítására a SAPARD-programból“ a Tervezet finanszírozási forrásai részben a SAPARD-programból igényelt források c. sor) az egyes tételek szerint (a 2. sz. formanyomtatvány „Kérvény pénzügyi támogatás folyósítására a SAPARD-programból“). A SAPARD Ügynökség által jóváhagyott költségek elfogadható költségeknek számítanak. A SAPARD Ügynökség által szerzodés alapján folyósított pénzügyi támogatások az Európai Unió és az SZK költségvetési forrásaiból jogilag nem követelheto eszközöket jelentenek.

5. A tervezet megvalósítása

A kérvényezo csak a „SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatásról szóló szerzodés“ (a továbbiakban „Szerzodés“) megkötése után foghat hozzá a tervezet megvalósításához. A Szerzodés megkötésével a SAPARD Ügynökség beleegyezését adja a munkák megkezdéséhez. Kivételt képeznek a tervdokumentáció kidolgozására fordított költségek és a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmány költségei, szabadalmak és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetése), amelyek közvetlenül összefüggnek a tervezettel, és nem haladják meg a tervezetre jutó elfogadható teljes költségek 12%-át, amelyek a Szerzodés megkötése elott keletkezhetnek.

A Szerzodésben megegyezett pénzösszegeket a kérvényezonek nem folyósítják eloleg formájában. A kérvényezonek minden egyes fizetést külön kérnie kell a SAPARD Ügynökségtol, miközben a „Fizetési kérvényhez“ csatolja a saját pénzügyi források felhasználását igazoló bizonylatokat, amelyek a tervezet megvalósításával kapcsolatosak. Ha az elfogadható költségek nem érik el a minimális szintet, illetve ha meghaladják a közpénzekbol folyósítható elfogadható költségek maximális szintjét, a SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatás iránti kérvényt a további feldolgozásból kizárják.

6. Segítség a „SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatás iránti kérvény“ kidolgozásához

A tervezet kidolgozásához a kérvényezo igénybe veheti az adott tervezettel összefüggo tanácsadói és konzultációs szolgáltatásokat, mégpedig azoktól a személyektol, akiknek a törvény értelmében ilyen tevékenység végzésére engedélyük van (kisiparos- vagy a cégjegyzéki bejegyzés), ám tanácsadók szolgáltatásainak igénybevétele a kérvényezo számára nem feltétel. A SAPARD Ügynökség a tanácsadókért és az általuk végzett szolgáltatásokért nem vállal felelosséget. A tervdokumentációval, valamint a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmány költségei, szabadalmak és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetése), amelyek közvetlenül összefüggnek a tervezettel, a beruházásokra szánt elfogadható költségek 12%-ig belefoglalhatók a tervezet költségvetésébe. A Módszertani Utasítás A részében található összes rendelkezés, amely a tervdokumentáció kidolgozásával valamint a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségekre vonatkozik (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmány költségei, szabadalmak és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetése), amelyek közvetlenül összefüggnek a tervezettel, s a beruházásokra szánt elfogadható költségekben nem haladják meg12 %-ot, a tanácsadók tevékenységére vonatkozó elfogadható költségek szintjét a teljes elfogadható költségek szintjének 5%-ig, minden egyes tervezetre maximálisan 100 ezer Sk-ban határozza meg.

7. A SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatásról szóló kérvény (a továbbiakban Kérvény) eloterjesztése, fogadása és kiválasztása

A Kérvény eloterjesztésére, fogadására és kiválasztására nem vonatkozik a közigazgatási eljárásokról szóló 71/1967 Tt. sz. törvény. A tervezet adminisztrálásának módját a SAPARD Ügynökség által végzett tevékenységek eljárások határozzák meg, amelyeket az Európai Bizottság is jóváhagyott.

7.1. A kérvények eloterjesztése

A SAPARD Ügynökség felhívja a közvéleményt a 4b. sz. intézkedéshez kapcsolódó Kérvény beterjesztésére. A „Kérvény formanyomtatványai a felhívás után megtalálhatók a földmuvelésügyi minisztérium regionális osztályain, a SAPARD Ügynökség regionális munkahelyein, és a szaktárca internetes honlapján (http://www.mpsr.sk). A minisztérium regionális munkahelyei és a SAPARD Ügynökség regionális munkahelyei ennek az utasításnak az 1. sz. Mellékletében találhatók. További tájékoztatást a SAPARD Ügynökség regionális munkahelyei és központja nyújt a következo címen: Dobrovieova ul. 12, 812 66 Bratislava. A tel/üzenetrögzíto száma 02/527-33-800 és 02/592-66-380, e-mail címe office@sapard vagy a [email protected].

7.2. A kérvények fogadása

A SAPARD Ügynökség a kérvényeket a regionális munkahelyein fogadja, az adott kerületben, amelynek a területén a tervezetet megvalósítják. A Kérvényeket személyesen munkanapokon hétfotol csütörtökig 9-tol 15,00 óráig, pénteken 9-tol 12,00 óráig veszik át. Az átvet kérvények esetében nyilvántartásba kerül a Kérvény átvételének idopontja és pontos ideje. A kérvényezo írásos bizonylatot kap a Kérvény helyszíni átvételérol. A postán érkezett kérvényeknél az átvétel idopontjának a posta általi kézbesítés idopontját veszik nyilvántartásba, az adott napon kézbesített öszszes Kérvény nyilvántartásába vételi ideje 16,00 óra. A kérvényezo írásos igazolást kap a Kérvény posta általi kézbesítésérol és átvételérol.

A SAPARD Ügynökség a Kérvényt két példányban veszi át (mindkét példánynak egyformának kell lennie, miközben tartalmaznia kell a kérvényt az eloírt formanyomtatványon, amelyen a kérvényezo eredeti aláírásának kell szerepelnie

– (mindkét példányon) és a tervdokumentáción,

– a tervezeten, amelynek kötelezo vázlata ennek az utasításnak a B részében található,

– a tervezet eloírt mellékletei a Kérvény 6. sz. formanyomtatványa szerint

7.3. A kérvények feldolgozása

A Kérvény feldolgozásához szükséges ido a SAPARD Ügynökség általi átvételtol számítva a Szerzodés elküldéséig a kérvényezonek általában két hónap. Ez az idotartam azokra a kérvényekre vonatkozik, akiket nem kérték az adatok kiegészítésére, vagy a hibák kijavítására.

7.3.1. A kérvények elbírálása

A Kérvények, illetve a kérvényezok a kérvény feldolgozása során vizsgálatnak vetik alá magukat:

a) a kérvényezo alkalmasságának elbírálására – amennyiben olyan SAPARD-programból folyósított pénzügyi támogatást igényel a kérvényezo, amely nem szerepel a 3. oldalon a 2. sz. pontban (Az idoszeru prioritások, intézkedések és kérvényezok áttekintése az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Tervében megszabottak alapján), a kérvényt kizárják a további feldolgozásból;

b) a teljesség elbírálása – ha a Kérvény nem teljes (a Kérvény nem következetesen kitöltött formanyomtatványa, a szakmai intézmények hiányzó nyilatkozatai a Kérvényhez tartozó mellékletek jegyzéke szerint) a kérvényezot felkérik a Kérvény 3 hónapon belüli kiegészítésére (a Kérvény feldolgozása ideiglenesen leáll a kiegészítés idopontjáig, maximálisan 3 hónapig). Abban az esetben, ha a kérvényezo a Kérvényt a megszabott határidon belül nem egészíti ki, azt a további feldolgozásból kizárják;

c) az alkalmassági kritériumok szerinti elbírálásra – az összes szakmai intézmény nyilatkozata és véleménye (a Kérvény formanyomtatványában a tervezet mellékleteként jegyzékben feltüntetve), amelyek a tervezetet véleményezik (mindegyiknek pozitívnak - kedvezonek kell lennie);

d) elozetes helyszíni szemlén – a kérvényezonek lehetové kell tennie az ellenorzést és részt kell rajta vennie a cég székhelyén, illetve a tervezet megvalósításának helyszínén;

e) az értékelési kritériumok elbírálására – amelyeket a SZK MVFT állapított meg (az értékelési kritériumok táblázatát e módszertani utasítás 15. pontja tartalmazza).

Megjegyzés: A kérvényezot írásban fel lehet kérni (az adatok kiegészítése érdekében) a SAPARD Ügynökség meglátogatására (telefonon való idopontegyeztetés után) az eloterjesztett dokumentumokban eloforduló egyes pontatlanságok megmagyarázására. Az pontatlanságok megmagyarázásáig a kérvény elbírálási folyamatát leállítják. Abban az esetben, ha a pontatlanságokat nem magyarázzák meg (ha nem lehet a látogatás idopontjában megegyezni, vagy ha az adatok a megszabott határidon belül nem kerülnek kiegészítésre) a kérvényt az eloterjesztett adatok alapján fogják értékelni.

7.3.2. A kérvények kiválasztása

A Kérvények kiválasztása a SAPARD Ügynökség hatáskörébe tartozik, és a Kérvények kiválasztásában hozott döntésért teljes mértékben a SAPARD ügynökség felel. A Kérvények kiválasztása a SAPARD Ügynökség központjában történik. A kiválasztásba csak azokat a kérvényeket sorolják be, amelyek alkalmasak, tehát megfeleltek az összes elbírálás, kritérium és ellenorzés követelményének, mégpedig a teljesség szempontjából történo elbírálásnak, az alkalmassági kritériumok szerinti elbírálásnak, a helyszíni elozetes ellenorzésnek. Az alkalmas Kérvényeket besorolják

– a megszerzett pontszámok alapján (elbírálásra kerül az összes kérvény pénzügyi igényeinek összege a pénzügyi lehetoségekkel, és megállapítják a pénzügyi lehetoségek határát);

– abban az esetben, ha a SAPARD-programból való finanszírozásra egyforma pénzügyi igényeket terjesztettek elo, azokra a Kérvényekre, amelyeket a pénzügyi lehetoségek határán belül bírálnak el, a kiválasztás a Kérvény benyújtásának pontos dátuma és ideje szerint történik, azt a Kérvényt választják ki, amelyet korábban nyújtottak be.

7.4. A kérvények kizárása

A Kérvény a további feldolgozásból csak a SAPARD Ügynökség központjában zárható ki, mégpedig a következo okok miatt:

– a kérvényezo nem megfelelo alkalmassága miatt: lásd a Módszertani Utasítás 2. pontját;

– a Kérvény nem teljes;

– a Kérvény nem teljesíti az alkalmassági kritériumokat, vagyis

a) az elfogadható költségek nem érik el a minimális szintet, illetve meghaladják azt a megszabott maximális értéket, amely közforrásokból folyósítható;

b) a Kérvény nem felel meg az SZK MVFT egyik általános vagy specifikus kritériumának;

– a Kérvény nem felet meg a követelményeknek a helyszíni ellenorzés során, illetve a kérvényezo nem tette lehetové a helyszíni szemlét;

– a kérvényezonek nyilvántartott tartozásai vannak a SAPARD-program keretében;

– a pénzeszközök hiánya a tervezet megvalósítására folyósított teljes összegu támogatásra a költségvetési év keretén belül – a SAPARD-programból folyósított pénzügyi segítség összegét minden évben az SZK MVFT-ben határozzák meg;

– a kérvényezo nem fogadja el az eloterjesztett Eloszerzodést vagy a Szerzodést valamint annak beküldésére vonatkozó határidot (Ezen utasítás 2. sz. vagy 3. sz. melléklete).

7.5. A kérvényezo tájékoztatása

A SAPARD ügynökség írásban értesíti a kérvényezot:

– a Kérvény kizárásáról a kizárás okainak ismertetésével;

– a tervezet elfogadható költségeinek csökkentésérol a SAPARD Ügynökség által, a megszabott elfogadható költségek ismertetésével;

– a nem teljes Kérvény elbírálásának ideiglenes leállításról a kiegészítés idopontjáig;

– a Kérvény elbírálásának leállításáról a pénzeszközök hiánya esetén a monitorozó bizottság döntésének kiadásáig, amely lehetové teszi a pénzeszközök átirányítását egy másik intézkedésbol

– a Kérvény elbírálásának leállításról a különbözo pontatlanságok megmagyarázásáig.

Egyéb információkat a Kérvény feldolgozása folyamán a tervezet teljes elfogadásáig, illetve a Kérvény kizárásáig a SAPARD Ügynökség nem nyújt a kérvényezoknek.

8. A szerzodés megkötése

A SAPARD Ügynökség a kérvényezovel Eloszerzodést köt (ha a kérvényezo a közbeszerzésrol szóló 263/1999 Tt. sz. törvény alapján beszerzonek számít). Ebbe a szerzodésbe belefoglalják a beszerzés feltételeit a Módszertani Útmutató alapján, amelyek a SAPARD-program megvalósításában a szolgáltatásokkal, szállításokkal (áruk) és munkákkal kapcsolatos szerzodések megkötésére vonatkoznak, (a továbbiakban MU), s amely az Eloszerzodés megkötésével kapcsolatos 1. sz. melléklet részét képezi. Ha a kérvényezo nem teljesíti a beszerzés MU által megszabott feltételeit, nem kötnek vele szerzodést a pénzügyi segítség folyósításáról. A SAPARD Ügynökség azoknak a kérvényezoknek, akiknek a Kérvényét kiválasztották a SAPARD-programból származó pénzeszközök folyósítására, eloterjeszti a Szerzodés tervezetét (ennek az utasításnak a 3. sz. melléklete). Ha a kérvényezo a Szerzodés tervezetét nem fogadja el, illetve nem tartja be a Szerzodésre megszabott visszaigazolási határidot, a Kérvényt a további feldolgozásból kizárják. Ha a kérvényezo betartja az eloterjesztett Szerzodés javaslatára megszabott visszaigazolási határidot, és azt elfogadja, a SAPARD Ügynökség szerzodést köt vele a SAPARD-programból nyújtott pénzügyi segítségrol.

9. Kifizetések

A teljes Kifizetési Kérvényt (a Szerzodés 3. sz. melléklete) a kedvezményezett (az a kérvényezo, akivel Szerzodést kötöttek) a SAPARD Ügynökség azon regionális munkahelyének terjeszti elo, amelyik kerületben a tervezet megvalósításra kerül. A SAPARD Ügynökség regionális munkahelyei ezen utasítás 1. sz. mellékletében találhatók. A kifizetési kérvényeket személyesen veszik át munkanapokon hétfotol csütörtökig 9,00-tol 15,00 óráig, pénteken 9,00-tol 12,00 óráig. Az átvett Kifizetési Kérvényt az átvételi idopont alapján tartják nyilván. A kérvényezo a helyszínen írásbeli elismervényt kap a Kifizetési Kérvény átvételérol.

A Kifizetési Kérvényt és annak mellékleteit a kedvezményezett két példányban terjeszti elo, miközben az elso példány az eredeti dokumentumokat tartalmazza, a második pedig azok másolatait. A Kifizetési Kérvényhez a kedvezményezett csatolja az összes mellékletet, vagyis

– az elfogadott költségek táblázatát;

– a Kifizetési Kérvényhez tartozó számlák jegyzékét;

– a Kifizetési Kérvényhez tartozó dokumentumok jegyzékét;

– a SAPARD-programból finanszírozott tervezet aktuális számlakivonatait;

– 1 hónapnál nem régebbi keltezésu számlákat, bizonylatokat, minosítési bizonyítványokat (ha a kedvezményezett a SAPARD-program forrásaiból vagyont szerez, köteles ezt a vagyont biztosítani, és elo kell terjesztenie a biztosító társasággal szembeni kötelezettsége teljesítésérol szóló bizonylatot, amely az adott Kifizetési Kérvényhez tartozik – lásd a Szerzodés mintapéldányát V. rész, 8. pont).

9.1. A kifizetések átutalása

A kedvezményezett külön számlát nyit a kereskedelmi bankban, és a SAPARD-programból származó pénzeszközöket erre a számlára közvetlenül átutalják. A kedvezményezett az összes pénzügyi muveletet, amely a SAPARD-programból finanszírozott tervezet megvalósítására szolgál, errol a számláról készpénz nélküli átutalással szlovák koronában hajtja végre. Ezáltal áttekintheto és ellenorizheto lesz az adott tervezettel kapcsolatos összes pénzügyi muvelet. A kedvezményezett köteles a saját könyvvitelében analitikusan elkülöníteni a tervezet finanszírozására fordított SAPARD-programból támogatott eszközök könyvelését. A pénzeszközöket csak minden egyes kifizetés elott a tervezet megvalósításának helyszínén elvégzett ellenorzés után fizetik ki. Az ellenorzés a Szerzodésben megszabott feltételek betartására valamint a tervezetre fordított költségek és a rá vonatkozó elfogadható költségek összhangjára irányul. A kedvezményezettnek lehetové kell tennie az ellenorzés elvégzését a kifizetés jogosságára vonatkozóan. A bizonylatok (számlák és számlakivonatok), amelyek a tervezetre vonatkozó elfogadható költségek és kiadások merítését dokumentálják, csak a pénzügyi segítség folyósításáról szóló szerzodés aláírása után jöhetnek létre. A pénzügyi segítség folyósításáról szóló szerzodés aláírása elott keletkezo elfogadható költségek és kiadások csak a tervdokumentáció kidolgozásával és a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek lehetnek (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmányok költségei, szabványok és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetése), amelyek közvetlen összefüggésben állnak a tervezettel és nem haladják meg a tervezetre jutó támogatható beruházások összegének 12%-át.

A SAPARD Ügynökség egy évben egy tervezetre legfeljebb két kifizetést utal át a kedvezményezettnek. A SAPARD Ügynökség a tervezet megvalósítására szánt pénzeszközöket a kedvezményezett számára legkésobb a Szerzodés megkötését követo második év végéig folyósíthatja.

9.2. Muszaki ellenorzés

A kérvényezo a Kérvény benyújtásakor kötelezi magát, hogy lehetové teszi a helyszíni ellenorzést a SAPARD Ügynökség ellenorzéssel megbízott hivatalnokainak. Továbbá kötelezi magát, hogy lehetové teszi a belépést és a tervezett ellenorzés elvégzését, amely a tervezetek véletlenszeru kiválasztása alapján történik, a SAPARD-programból folyósított pénzeszközök ellenorzésére az ellenorzo szervek által e célra megbízott személyeknek (a 303/1995 Tt. sz. törvény és késobbi módosításai alapján), az EB megbízott munkatársainak és az Európai Könyvvizsgálók Szervezete által megbízott munkatársaknak. A folyamatos fizetési ellenorzés, a folyamatos véletlenszeru ellenorzés és az azt követo véletlenszeru ellenorzés során a SAPARD Ügynökség muszaki ellenorzési osztálya az 502/2001 Tt. sz. pénzügyi ellenorzésrol és a belso könyvvizsgálatról szóló törvény szellemében jár el.

10. A tervezet fejlodésének monitorozása

A Kérvény benyújtásakor a kérvényezonek ki kell töltenie a 4b intézkedéshez tartozó belépo monitorozási indikátorok táblázatát. A tervezet megvalósítása során a kedvezményezett félévente köteles a SAPARD Ügynökségnek eloterjeszteni a Jelentést az elvégzett munkákról (a formanyomtatvány a Szerzodés mellékletét képezi). Az elso monitorozási idoszak az adott évben I. 1-tol VI. 30-ig tart. Az erre az idoszakra vonatkozó jelentést a SAPARD Ügynökség módszertani és monitorozási osztályára (Dobrovieova 12, 812 66 Bratislava) a monitorozási idoszak befejezését követo egy hónapon belül, tehát VII. 31-ig kell eljuttatni.

A második monitorozási idoszak VII. 1-tol XII. 31-ig tart. Az erre az idoszakra vonatkozó jelentést a SAPARD Ügynökség módszertani és monitorozási osztályára (Dobrovieova 12, 812 66 Bratislava) a monitorozási idoszak befejezését követo egy hónapon belül, tehát a következo év I. 31-ig kell eljuttatni. Az utolsó kifizetés esetén (vagy egyetlen kifizetéskor) a kedvezményezett köteles ezt a jelentést a kifizetési kérvénnyel együtt eloterjeszteni.

A jelentés része:

– a realizációs monitorozási indikátorok kitöltött táblázata;

– a kifizetett számlák és számlakivonatok fénymásolatai, amelyek dokumentálják a beruházásokat a tervezetbe.

A Jelentés az elvégzett munkákról szóló beszámoló adatainak helyességét a SAPARD Ügynökség a tervezet megvalósításának helyszínén ellenorzi.

11. A panaszok rendezése

A SAPARD Ügynökség állami intézmény által létrehozott jogi személyként olyan szervezet, amelyre a panaszokról szóló 152/1998 Tt. sz. törvény értelmében úgyszintén vonatkozik a természetes és a jogi személyek által benyújtott panaszok átvételére, nyilvántartására, rendezésére és a rendezés ellenorzésére vonatkozó kötelesség. A panasz olyan beadvány, amellyel a panaszos (a SAPARD-programmal kapcsolatos pénzügyi segítség kapcsán)

a) követeli saját jogainak vagy joggal védett érdekeinek védelmét, mivel azokat a közigazgatási hivatal tevékenysége vagy tétlensége által megsértették, vagy veszélyeztették;

b) rámutat a konkrét hiányosságokra, foleg a jogszabályok megsértésére, amelyek elhárítása a közigazgatási hivatal eljárására van szükség.

A panaszokat a SAPARD Ügynökség titkárságán, Dobrovieova u. 12, 812 66 Bratislava címen fogadják.

12. A SAPARD-program 4b intézkedés keretében benyújtott tervezetek általános alkalmassági kritériumai

Az összes kérvényezonek teljesítenie kell az általános alkalmassági kritériumok követelményeit!

a) A beruházások a Szlovák Köztársaság területén valósulnak meg;

b) a kérvényezonek igazolnia kell, hogy nincsenek tartozásai az állammal szemben;

c) a kérvényezonek igazolnia kell, hogy a SAPARD-program által megszerzett szerkesztett, felújított vagy modernizált technikákat, technológiákat és berendezéseket a speciális esetek kivételével nem adják el és nem ruházzák át más személyre a tervezet megvalósítását (az utolsó kifizetést) követo öt éven belül;

d) a kérvényezonek igazolnia kell a parcellához, épülethez vagy bérleményhez való tulajdonjogát, vagy egyéb jogviszonyát a tevékenység tárgyához (az adott jogviszony alkalmasságát a SAPARD-programból való finanszírozásra a SAPARD Ügynökség bírálja el), amely a támogatott aktivitás bevezetésétol (az utolsó kifizetéstol) legalább öt évig tart.

A muszaki objektumok tulajdonjoga (pallók, hidak stb.) nincs nyilvántartva az ingatlan-nyilvántartásban. A kérvényezo ilyen esetben a konkrét építmény megvalósításához szükséges építészeti-muszaki dokumentációt terjeszti elo, vagy a község vagyonába való átvételi dokumentumokat, vagy a kollaudációs határozatot, vagy egyéb hiteles bizonyító ereju bizonylatot (pl. a falu krónikájában levo bejegyzést). A parcellák dokumentálása során (pl. az utak felújításakor) a nyilvántartási lap csak bizonylat, amelyen be vannak jegyezve a parcellák használói. Ezért nem szolgálhat elegendo dokumentumként a tulajdonjog bizonyítására. Azokban a községekben, amelyekben már jóváhagyták a parcellák felújított nyilvántartási jegyzékét (ROJEP – Registre obnovenej evidencie pozemkov), ezek a területek már be vannak jegyezve a tulajdonlapokba. Ha a ROJEP a községben még nincs befejezve, vagy az eljárás még el sem kezdodött, a parcella tulajdonjogát a község a parcellakönyvi kivonattal (pozemno-knižná vložka) igazolja, amelyben az adott parcellát mint „nem bejegyzett vagyont“ tartják nyilván. Az így bejegyzett parcella a vagyonátadásról szóló 138/1991Tt. sz. törvény alapján a község tulajdonának számít. Ha az adott parcella természetes személyek tulajdonában van, akár a tulajdonlapon, akár a parcellakönyvi kivonatban szerepel, a kérvényezonek úgy kell rendeznie az adott parcella tulajdonjogát, hogy az a tulajdonlapra rákerüljön, vagy pedig a tulajdonosokkal köteles hosszú távú bérleti szerzodést kötni. Abban az esetben, ha a tulajdonjog rendezése során eloáll az a helyzet, hogy a tulajdonosok egy része ismeretlen, az eljárásban a Szlovák Földalap képviseli oket.

A kérvényezo a SAPARD Ügynökséggel kötött szerzodés és a belole következo kötelezettségek érvényessége alatt nem terhelheti zálogjoggal azt az ingó és ingatlan vagyont, amelyet a SAPARD-programból való finanszírozás révén szerzett. Ha az ingatlanra a pénzügyi segítségrol szóló szerzodés megkötése elott már zálogterhet raktak, a SAPARD Ügynökség csak abban az esetben nyújt pénzügyi támogatást, ha a kérvényezo bizonyítja, hogy képes teljesíteni az adott hitelszerzodésbol fakadó kötelezettségeit. A SAPARD-program pénzügyi érdekeinek védelmében a kérvényezonek, illetve a kedvezményezettnek szintén zálogjogot kell biztosítania a SAPARD Ügynökség javára a jövobeni feltételezett követelés biztosítására, vagy a kérvényezo, illetve a kedvezményezett a feltételezett követelés fedezetét közjegyzoi okirattal biztosítja.

e) A kérvényezonek igazolnia kell, hogy a kiválasztott tervezet megvalósítására az EU vagy a nemzeti forrásokból csak egyetlen finanszírozási forrást használ ki.

f) A szolgáltatásoknak, munkáknak, gépeknek és szállításoknak az Európai Közösség országaiból vagy Bulgáriából, Csehországból, Észtországból, Magyarországról, Litvániából, Lettországból, Lengyelországból, Romániából, Szlovákiából, Szlovéniából, Máltából, Ciprusról és Törökországból kell származniuk.

g) A kérvényezonek azon tervezetek esetében, amelyek a környezetvédelmi hatások szempontjából jóváhagyásra kötelezettek a 127/1994 Tt. és a 391/2000 Tt. sz. törvény alapján, elo kell terjesztenie az illetékes környezetvédelmi szerv beleegyezo állásfoglalását a tervezet potenciális negatív környezetvédelmi hatásairól (pl. a talaj elértéktelenedésérol, a vegyszerek használatáról, a kibocsátott emissziók levego-, víz- és talajszennyezo hatása...) ezek ellensúlyozásának módszerei, különösen a környezetvédelmi szempontból érzékeny területeken.

h) A kérvényezo lehet a község, a községek társulása, kormányon kívüli szervezetek, a községek társulásai a kormányon kívüli szervezetekkel (lásd ezen utasítás 2. pontját).

12.1. A SAPARD-program 4b intézkedésre vonatkozó általános alapelvek a tervezetekben eloterjesztett kiadások elfogadhatóságára

Építkezési beruházások (felújítás és modernizáció) magukban foglalják az anyag beszerzését, az építési és szereloi munkákat, beleértve az energia- víz, csatorna- közvilágítási és klimatizációs hálózatra való rákapcsolódást. Nem foglalhatók bele az objektumokhoz hozzá vagy ráépített építmények, sem az objektum egyéb kellékei, (pl. színpad, új felvonó, konyhaberendezés és egyéb berendezések).

A következo kiadások nem fogadhatók el az EB-vel való közös finanszírozásra a SAPARD-program keretében:

a) parcellák és meglévo épületek vásárlása, bérlése vagy lízingelése, tekintet nélkül arra, hogy a bérlet a tulajdonjog bérlore való átvitelét szolgálja;

b) adók, vámok és behozatali pótlékok, amelyek bármilyen formában visszaigényelhetok, helyettesíthetok vagy beszámíthatók; nem képezik a Szlovák Köztársaság általános adórendszerének részét; túlságosan megterhelik a SAPARD-program bármelyik részét;

c) muködési költségek, beleértve a karbantartási és bérleti költségeket;

d) lízing, függetlenül attól, hogy a bérlore való tulajdonjog átszállását követi;

e) a szolgáltatásokra, szállításokra és munkákra vonatkozó azon költségek egy része, amelyek meghaladják a 430 000 koronát, amelyekre a kérvényezo nem kapott árajánlatokat legalább 3 szállítótól a Kérvény benyújtása elott (ha a közbeszerzés nem a Módszertani Útmutató alapján történik), miközben ezeknek az árajánlatoknak az eredeti példányait csatolni kell a kiadások jegyzékéhez az A rész 8. fej. 1. bek. b) pontja alapján;

f) banki illetékek, kezességi költségek és hasonló illetékek;

g) a közigazgatás által kiadott költségek, foleg a rezsiköltségek, bérleti díj és az irányításban, a végrehajtásban, a monitorozásban és az ellenorzésben dolgozók bére;

h) a költségek egy része, amelyet a tervdokumentáció kidolgozására fordítottak, valamint a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmányok, szabványok és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetései), amelyek közvetlen összefüggnek a tervezettel és meghaladják a tervezetre fordítható beruházási támogatások 12%-át;

i) olyan szolgáltatásokkal, munkákkal, gépekkel, szállításokkal gyártmányrészekkel és termékekkel kapcsolatos kiadások, amelyek nem tartják be a h) pontban megfogalmazott követelményeket;

j) olyan kiadások a tervezetre, amelyek használati vagy egyéb részvételi illetékek keletkezéséhez vezettek a tervezet befejezése elott anélkül, hogy az adott tételeket az elfogadható költségekbol leszámították volna;

k) propagációs költségek;

l) a tervezetek azon költségei, amelyek az EB döntése elott, tehát 2002. április 15-e elott születtek, amely a segítség irányítását az SZK-ba utalta;

m) felújított gépekre, berendezésekre (termékekre) vonatkozó költségek.

13. A kérvények elbírálásának specifikus kritériuma

A tervezetnek a község, illetve a mikrorégió fejlesztési részét kell képeznie. A történelmi, kulturális vagy nemzeti jelentoségu épületek és azok környezetének felújítását vagy modernizálását célzó tervezetek esetén az összes kérvényezonek teljesítenie kell ezt az alkalmassági kritériumot.

Megjegyzés:

a) a község fejlesztési terve (községfejlesztési program) – a továbbiakban KFT:

– a község (mikrorégió) programdokumentuma, amelyet a község (községek társulása) dolgoz ki, s benne feldolgozták a község (mikrorégió) forrásait, SWOT elemzés, a község (mikrorégió) fo fejlesztési céljai és prioritásai az egyes aktivitások (tervezetek) megvalósításának konkrét végrehajtási tervével;

– egyik bizonylata a SAPARD-programból folyósított pénzügyi segítség iránti kérvény elbírálásának;

– a községi önkormányzat vagy a községek társulásának közgyulése hagyja jóvá;

b) a KFT-ben feltüntetett konkrét tervezetnek biztosítania kell a község, illetve a mikrorégió fejlesztését, látogatottságát pl. a múzeumok, információs központok, emlékszobák, hagyományos termékek és mesterségek, érdekkörök, kommunikációs központok révén;

c) szükség esetén a KFT aktualizálható konkrét tervezet formájában, amelyet ugyanúgy hagytak jóvá, mint a KFT-t;

d) a község nem köteles ezt a KFT-t a „Kérvényben“ eloterjeszteni, elegendo, ha a község igazolását felmutatja arról, hogy az eloterjesztett tervezet a község fejlesztési programjának része;

e) a helyi utak, járdák, hidak, pallók felújítására szolgáló tervezetnek nem kell a KFT részének lennie.14. Támogatható beruházások

A támogatás az összes nem nyereségorientált aktivitásra folyósítható az ebben az utasításban felsorolt támogatható beruházásokkal összhangban (tekintettel az adott régió szolgáltatásainak és látogatottságának fejlesztésére):

a) történelmi, kulturális, népmuvészeti vagy nemzeti jelentoségu objektumok és környezetük felújítása és modernizálása (objektumon e módszertan szerint ingatlan értendo), amelyek az adott régió szolgáltatásainak és látogatottságának fejlesztésével függnek öszsze, miközben a költségek:

– a környezet felújítására és a modernizálására nem haladhatják meg a tervezetre szánt összköltség 1/3-át (a környezet felújítása és modernizálása a tervezet részét kell képezze - nem támogatható önállóan. Ide tartozik pl. a parkosítás, a járdák felújítása és egyéb felújítási munkák, amelyek közvetlen összefüggésben vannak a felújított objektum kihasználásával);

– az objektumok felújítása és modernizálása csak azon objektumokra vonatkozik, amelyek építése legkésobb 1945-ben befejezodött (a kataszteri hivatal által kiadott bizonylat, illetve egyéb releváns bizonylat alapján – a SAPARD Ügynökség bírálja el), e feltétel nem teljesítése a kérvény kizárásának oka lehet. Az objektumok kulturális, történelmi, vagy nemzeti jelentoségét a község a községi krónika, egyéb archívumok bizonylatai alapján igazolja (a történelmi, kulturális vagy nemzeti jelentoségu objektumok felújításának vagy modernizálásának részét képezheti a klimatizációs, légtechnikai berendezések és tuzjelzok felújítása és modernizálása is;

– a községi hivatalok épületeinek felújítása csak azokban az esetekben támogatható, ha az épületek olyan térségekben vannak, amelyekben természeti katasztrófa pusztított, s ebbe a kormány 989/2002 sz. határozata alapján besorolták (miközben a kérvényezonek teljesítenie kell a többi alkalmassági kritériumot is);

– a többfunkciós objektumok egyes részeinek felújítása (pl. hagyományorzo helyiségek, emlékszobák, amator képzomuvészek kiállítási helyiségei, kommunikációs központok stb.) csak abban az esetben támogatható, ha egyértelmuen elkülönített költségvetést terjesztenek elo, amely azokra a nem nyereségorientált aktivitásokra vonatkozik, melyek összhangban vannak a támogatható beruházásokkal;

b) a helyi utak, hidak, pallók, járdák, víz-, gáz- és csatornahálózat felújítása esetén:

nem szükséges, hogy:

– a tervezet a község vagy a mikrorégió fejlesztési tervének része legyen;

– ezeknél a tervezeteknél nincs szükség az intézkedés céljának dokumentálására, vagyis a község, illetve a mikrorégió látogatottságának növelésére és a szolgáltatások fejlesztésére vonatkozó hatások kimutatására;

c) a tervdokumentáció kidolgozására vonatkozó és a tervezet elokészítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek (a tervezet megvalósíthatóságát vizsgáló tanulmányok, szabadalmak és licencek megszerzése, építészek, mérnökök, tanácsadók és jogászok fizetése), amelyek közvetlen összefüggésben vannak a tervezettel és nem haladják meg a tervezetre fordítható elfogadható költségek 12%-át, miközben a tanácsadók tevékenységére vonatkozó elfogadható költségeket a teljes költségek 5%-áig szabályozzák, ami egy tervezetre maximálisan 100 ezer koronát tehet ki.

15. Nem támogatható beruházások

a) az egészségügyi ellátásra, iskolai oktatásra, szociális szolgáltatásokra, lakásépítésre és a községi hivatalok tevékenységére irányuló tervezetek (az SZK Földmuvelésügyi Minisztériuma és az EK között aláírt egyetértési nyilatkozat alapján). A szociális szolgáltatásokat a szociális segítségrol szóló 88/2001 Tt. sz. törvény 14 paragrafusa határozza meg;

b) azok a beruházások, amelyek a felújított objektumhoz hozzáépítésként vagy ráépítésként kerülnének (kivéve azokat a megoldásokat, amelyek a felújított épület muszaki funkcióinak fenntartásához nélkülözhetetlenek, pl. ha az adott objektumban a kazánházat csak hozzáépítés formájában lehet megoldani, amit a tervezo a muszaki tervdokumentációban igazol;

c) a többfunkciós objektumok részeinek felújítása (hagyományorzo helyiségek, emlékszobák, amator muvészek kiállítási helyiségei, kommunikációs központok stb.), amelyekre nem lehetséges egyértelmuen elkülönített költségvetést eloterjeszteni, amely csak a nem nyereségorientált tevékenységekre vonatkozna, s amelyek összhangban vannak erre az intézkedésre szánt támogatható beruházásokkal.

16. Értékelési kritériumok

A tervezetet az értékelési kritériumok alapján az öszszes általános és specifikus alkalmassági kritérium teljesítése után fogják értékelni

2. sz. TÁBL:

Kritérium Pontszám

1. A tervezetet a természeti

csapás által sújtott térségben 51

valósítják meg, amelyet

a kormány 2002.szept. 4-i.

989/2002 sz.

rendelete határoz meg

2. A SAPARD-programból

a kérvényezo által kért 20

segítség mértéke 80%,

minden további százalékért

1 ponttal kevesebb

3. Kötodés a SAPARD-program

további tervezeteihez

1 tervezetre 10

2 tervezetre 20

3 vagy több tervezetre 29

Összesen: 100

Megjegyzés: A felsorolt 51 pontot (elozo táblázat, 1. pontja) az a tervezet kapja meg, mely természeti csapás által sújtott objektumot újít fel, s amelyre a kormány 989/2002 sz. rendelete vonatkozik. Alkalmas tervezeteknek azok a tervezetek számítanak, amelyekre a kérvényezonek (kedvezményezettnek) vagy más kedvezményezettnek megkötött szerzodése van a SAPARD-programból származó pénzügyi segítség folyósítására.

17. A hozzáadottérték-adó visszatérítése

Az SZK Pénzügyminisztériumának 94/1996 sz., a hozzáadottérték-adó visszatérítésének terjedelmérol és módjáról szóló rendelete értelmében a feltételeket teljesíto kedvezményezett a külföldi segítségbol finanszírozott tervezetek esetében a nemzetközi szerzodésekbol kifolyólag ezt az adót visszaigényelheti.

18. A mellékletek és a Módszertani Utasításhoz tartozó melléklet jegyzéke a SAPARD-programból nyújtott pénzügyi segítség kérvényezoje számára (a 4b intézkedéshez)

1. sz. melléklet: Az intézmények címjegyzéke

2. sz. melléklet: Az eloszerzodés mintapéldánya

3. sz. melléklet: A pénzügyi segítség folyósításáról szóló szerzodés mintapéldánya

4. sz. melléklet: A környezetvédelemmel és a higiéniával szembeni minimális követelmények

5. sz. melléklet: A SAPARD-programból származó pénzügyi segítség folyósítására szolgáló kérvény formanyomtatványa

B-RÉSZ

1. A tervezet kötelezo vázlata a 4b intézkedéshez

(Kidolgozásához a magyarázatokat a 7. pont tartalmazza)

A tervezet megnevezése, rövidítése

1.1. A kérvényezo neve

Címe, adószáma (IEO)

A kérvényezo jogi formája

A nyilvántartásba vétel idopontja (társulásoknál)

A kérvényezo statutáris képviseloje

1.2. A tervezetben résztvevo partnerek:

3. sz. TÁBL,

Fel kell tüntetni a tervezetben résztvevo összes partnert. Be kell mutatni a partnerek egymás közötti kapcsolatait, a toke- vagyoni, személyi illetve egyéb kötodéseket, egyúttal le kell írni a kölcsönös segítés módját és annak hatékonyságát. Bemutatni a gazdálkodás módját és meghatározni a megszerzett beruházási vagyonnal való gazdálkodás iránti felelosséget. Nem kell felsorolni kérvényezoként pl. a mikroregionális társulás tagjait, vagy a községek és a kormányon kívüli szervezetek közös társulásának tagjait.

1.3. A tervezet jellemzése

– az SZK Mezogazdasági és Vidékfejlesztési Terve alapján (a továbbiakban SZK MVFT) felsorolni a prioritást és az intézkedéseket;

– az eloterjesztett tervezetnek meg kell felelnie az SZK MVFT összes követelményének, vagyis a módszertani utasításban megszabott összes általános és specifikus kritériumnak, hogy a kérvényezo megfelel a SAPARD-program és az intézkedés céljának (igazolni kell az EU minimális követelményeinek betartását a higiénia és a környezetvédelem terén);

– a tervezet pontos helyének meghatározását (járás);

– felsorolni azokat a személyeket, akik a tervezet vagy annak egy részének kidolgozásában részt vettek (a melléklet részét képezi a tanácsadó erre való alkalmasságát bizonyító vállalkozói engedély bemutatása is);

– a kérvényezo jellemzése és annak eddigi tapasztalatai a tervezet tárgyában, megvalósított tervezetek a kommunális szférában vagy a község, mikrorégió szociális-gazdasági fejlesztésében (max. 2 oldal);

– a tervezet indoklása – a tervezet tárgyának szükségessége és kihasználása a község vagy a mikrorégió szociális-gazdasági fejlodésében. Az az állapot, amelyben a tervezet objektuma jelenleg van, eddigi funkciója és kihasználása, a meglévo tervezetek és tervek az objektum kihasználására a felújítás után. A tervezet kötodése a regionális, ill. régiók közötti fejlesztési dokumentumokhoz;

– a tervezet céljai (rövidtávú - a tervezet megvalósításának ideje alatt elérheto, hosszú távú – a tervezet megvalósítása utáni idoszakra), a szolgáltatások és a látogatottság fejlesztésére gyakorolt hatása, esetleg új munkahelyek teremtésének lehetosége;

– a tervezet várt eredményei: mennyiségi és minoségi eredmények, amelyek alapján a tervezet sikerességét értékelik majd;

– a tervezet megvalósításának idotartama (tervezett kezdés, befejezés, szakaszok, a SAPARD-programból finanszírozott beruházások terve), leírni az egyes szakaszok megvalósítását.

1.4. Tartósan fenntartható fejlodés

Sorolja fel azon források jegyzékét, amelyekbol elképzeli a tervezet finanszírozásának biztosítását a jövoben (karbantartás, javítások). Ha a tervezet új munkahelyeket alakít ki, mutassa be, hogyan lesznek finanszírozva az új munkahelyek létrehozásával kapcsolatos költségek.

1.5. Környezeti hatások

Bármilyen (negatív vagy pozitív) hatás a környezetre (kivéve a védett övezeteket): szennyvizek; szilárd kommunális hulladék; talaj; levego; zaj.

Azoknál a tervezeteknél, amelyek a környezetvédelemrol szóló 391/2000 és a 127/1994 Tt. sz. törvény alapján környezetvédelmi hatások kötelezo elbírálása alá esnek, ennek a törvénynek a szellemében kell a tervezetet felállítani. Ha a tervezet megköveteli az EIA-elemzést, akkor ez a tervezet része.

1.6. Táblázatok

Az alábbi (3.,4.,5. sz) táblázatokat a kérvényezo tölti ki, ha nem történik közbeszerzés.

4. sz. TÁBL.

A kötelezo vázlat elkülöníthetetlen részét képezik a magyarázatok, amelyeket a tervezet kidolgozása elott kell elolvasni

1.7.1. A 4b intézkedéshez készült tervezet kötelezo vázlata

A SAPARD Ügynökség kötelezo vázlatot dolgozott ki a 4b intézkedéshez készült tervezetre, amely egységes az összes tervezetre, és a kérvényezo köteles a megszabott formát betartani a tervezetnek a SAPARD-program értékelési módszertana általi objektív és áttekintheto elbírálása érdekében. A tartalom a konkrét tervezet speciális követelményeinek figyelembe vételével és azok szükségszeru terjedelmében módosítható. A tervezet kidolgozásakor összpontosítani kell a kulcsfontosságú tényezok leheto legtömörebb bemutatási formájára, és csak azokat a tényeket felsorolni, amelyek tényekkel és a csatolt dokumentumokkal alátámaszthatók. Ne soroljanak fel tényeket, amelyeknek nincs bizonyító erejük. A SAPARD-program tervezetének értheto és áttekintheto formában kell bemutatnia a tervezet valódiságát és megvalósíthatóságát a megvalósíthatóságot és a befejezést illetoen. Általa a kérvényezonek be kell mutatnia a Módszertani Utasítás A részében megszabott kritériumok teljesítését, egyúttal minden szakmai ismeretet és tényt a rendelkezésre kell bocsátania, amelyekre a további szakmai intézményeknek szükségük lehet az adott intézkedéshez tartozó mellékletben megszabott állásfoglalásaik kidolgozásához. A kérvényezonek ugyanakkor igazolnia kell az önellátási képességet, a felállított célok realitását, az adott régió számára adódó elonyök szempontjait.

1.7.2. Az egyes pontok magyarázata, jellemzése

A tervezet neve– Feltüntetni a tervezet teljes nevét

Rövidítése – Rövidített név, legfeljebb három szó

A kérvényezo neve – Kitölteni az összes pontot

A tervezetben együttmuködo partnerek – Felsorolni a tervezetben együttmuködo összes partnert, azok bekapcsolódását (tokebevitel, vagyoni kötodés, muszaki segítség, társulási szerzodés vagy egyéb). Bemutatni a gazdálkodás módját és meghatározni a szerzett beruházási vagyon gazdálkodása feletti felelosséget.

A tervezet jellemzése – Az ajánlott terjedelemben röviden felvázolni a kérvényezo elképzelését. Ebben rámutatni a tervezet megvalósításából a régió számára adódó elonyökre a regionális fejlodés szempontjából. A beruházási vagyon szempontjából fel kell tüntetni az elhasználódás mértékét és az objektum felújításának, ill. modernizálásának a szükségességét. Az öszszefoglaló terjedelmét a tervezet jellege és a beruházás nagysága alapján állapítsuk meg. Az összefoglaló célja, hogy meggyozo képet nyújtson a célokról és a megvalósításukhoz vezeto stratégiáról.

Legfeljebb 1 A/4oldal terjedelemben indokolni kell a tervezet eloterjesztését az SZK MVFT adott intézkedése értelmében. Meg kell indokolni a közfinanszírozás szükségességét, azt, hogy milyen hasznot hoz a tervezet az adott térség számára. Egyúttal a kérvényezonek jeleznie kell, hogy milyen módon kívánja teljesíteni a Módszertani Utasítás A részében megszabott általános és speciális kritériumokat, valamint az EU higiéniai, minoségi és környezetvédelmi szabályait, a tervezet összhangját a Módszertani Utasítás A részében megszabott alokációval (helyszín). Ezeket a tényeket tárgyilagosan igazolni és részletesen elemezni kell. Továbbá a kérvényezonek be kell mutatnia a tervezetet pénzügyi szempontból is, mégpedig a tervezett beruházás összegének és fedezetének ismertetésével. Fel kell tüntetnie a fedezethez szükséges SAPARD-programból nyújtott pénzügyi segítség összegét. A költségvetés felállításakor figyelembe kell vennie a támogatható beruházásokat és azt követoen az elfogadható költségek minimális és maximális nagyságát. Úgyszintén indokolnia kell a kért támogatás minimális nagyságát, amely a tervezet beindításához szükséges. Fel kell sorolni a tervezet egyes részeinek kidolgozásában résztvevo személyeket, képesítésüket, tapasztalataikat és felelosségét, a tanácsadók és a tervezok neveit.

Meg kell határozni a tervezet fo célját és megvalósításának módját. Indokolni kell az eloterjesztett tervezet hasznát a kérvényezo közép- és hosszú távú terveinek megvalósításában. Röviden jellemezni kell a beruházási célt és meg kell határozni a megvalósítást az egyes szakaszokra való szétbontásával (maximálisan 6 szakasz engedélyezett). A 4. sz. táblázat alapján kell eljárni, amely azon kérvényezok számára kötelezo, akik nem végeznek közbeszerzést. A táblázat kitöltésekor a következo utasításokat kell betartani:

Támogatható költségek és kiadások - felsorolni az öszszes költséget és kiadást, amelyek elfogadhatók lesznek a Módszertani Utasítás A része, az SZK MVFT a SAPARD-program általi finanszírozása alapján, és megegyezok lesznek a kérvény formanyomtatványában feltüntetett költségtételekkel (elfogadható költségek rovat). Az összefogott nagyobb beruházási tételeket kell feltüntetni. A költségek értéke oszlopban fel kell tüntetni azok nagyságát és a támogatható beruházások összértékét. Az egyes beruházási tételeket a kérvény eloterjesztésekor ezer koronákra kell felkerekíteni.

A szakasz teljes költségvetése – a támogatható költségek és kiadások összege az adott szakasz keretében. A költségek értéke címu oszlopban fel kell tüntetni a költségek teljes összegét. A beruházás költségvetésének kapcsolódnia kell a beruházási ütemtervhez. Az egyes beruházási tételeket a kérvény eloterjesztésekor ezer koronákra kell felkerekíteni.

A munkák rövid jellemzése és a megvalósítás idopontjai – röviden jellemezni kell a szakasz megvalósításának folyamatát, a munkákat és a szállításokat, a megvalósítás kezdetét, a beruházási kiadásokat, az említett kiadások merítésének tervét, a megvalósítás befejezését, a kifizetési kérvény keletkezésének idopontját, az esetleges kapcsolódásokat más SAPARD-program forrásaiból finanszírozott tervezetekhez.

A kérvényezo köteles bemutatni a tervezet teljes költségvetését, felosztani azt alapveto beruházási egységekre, építkezésre, technológiára, tervdokumentációra. A 3. sz. táblázat révén (A finaszírozás forrásai) egyértelmuen igazolnia kell az egyes beruházási egységek finanszírozásának szükségességét és nagyságát. Az egyes beruházási egységeket a kérvény eloterjesztésekor ezer koronákra kell felkerekíteni.

A finanszírozás forrásai révén a kérvényezonek hitelt érdemloen és törvényes módon igazolnia kell az eloterjesztett tervezet folyamatos finanszírozásának biztosítását. A forrásokat a tervezet részeként dokumentálni kell. Az összes tételt az egyes évek szerint kell felosztani, egyúttal a teljes összeget százalékban kifejezni.

1.7.3. Környezeti hatások

A tervezetnek tartalmaznia kell a környezeti hatások kiértékelését. Fel kell tüntetni, milyen irányban tartja be, esetleg milyen irányban nem tarthatja be az érvényes környezetvédelmi eloírásokat, egyúttal ki kell mutatni azokat a költségeket, amelyek nélkülözhetetlenek lesznek az említett eloírásokkal való összhangba hozásának. Le kell írni a tervezet feltételezett hatásait az életkörnyezetre (akár pozitívak, akár semlegesek vagy negatívak), felvázolni a természetes vagy félig természetes tájelemek esetleges elvesztését, pl. fák, zöldterület, lápok, tozegtelepek, extenzív gazdálkodású rétek stb., és indokolni a tervezet esetleges hatásait ezekre az elemekre. Egyúttal figyelembe kell venni a tervezet hatását a hagyományos és az emberek által létrehozott tájképzo elemekre, mint pl. a várromok, mezogazdasági és egyéb építmények, archeológiai lelohelyek. Negatív hatások esetén javasolni kell elhárításukat. Ki kell számolni a környezetet ért károkat. Azon termékek esetében, amelyekre a 127/1994 Tt. és módosított változata a 391/2000 Tt. sz. törvény értelmében vonatkozik a környezeti hatások elbírálásának kötelezettsége, a tervezetet e törvény szellemében kell felállítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?