A szilva- és a ringlófák főleg házikertekben, fasorokban és egyéb szórványban találhatók. Ez jelentős mértékben meghatározza a növényvédelmi teendőket. Ezeken a területeken csökken a vegyszeres védekezések lehetősége, viszont nő a mechanikai és az agrotechnikai védekezések jelentősége.
Miként és mivel védekezzünk szilvafáink kártevői és kórokozói ellen?
A szilvarozsda
május-júniusban különösen csapadékos időjáráskor meglepetésszerűen károsít, levélhullást és termésveszteséget okozhat. A szilva és a ringlófajták mindegyike fogékony a betegségre, fertőzéskor a leveleken apró, sárga, szögletes foltok keletkeznek, melyek később beszáradnak. A vegyszeres védekezés nélkülözhetetlen.A sztigminiás
betegség jellegzetes tünete a levéllikacsosodás. A leveleken apró, sárga közepű, bíbor szegélyű foltok jelentkeznek. A gyümölcsön apró, piros foltok képződnek. A gomba fertőzési folyamata már korán tavasszal megindul. A vegyszeres védekezés elengedhetetlen.
A szilva fómás betegsége
rendszeresen jelentkezik a levélen, melyeken apró, később nagyobbodó lilásbarna foltok keletkeznek, az ilyen foltok később kihullnak és a levelek likacsossá válnak. A termésen kezdetben alig észrevehető apró, később kiemelkedő barna parás foltok keletkeznek. A beteg gyümölcsök végül öszszeaszalódnak, elrothadnak. A betegség ellen vegyszeresen kell védekeznünk.
A gyümölcsmonília
a szilva legjelentősebb betegsége. A gyümölcsrothadás rendszeres, de az utóbbi években a virág és a hajtásszáradás is egyre gyakrabban jelentkezik. A fertőzés a moníliás gyümölcsmúmiákról és a fertőzött ágakról, gallyakról terjed át esőcseppel, széllel a virágra vagy a sérült termésre. A mostani csapadékos időszakban különösen kedvez a betegség terjedésének. A vegyszeres védekezés elengedhetetlen.
A betegségek kialakulását a következő készítmények rendszeres használatával előzhetjük meg: Dithane DG (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Merpan 80 WDG (0,2%). A permetezést szükség szerint 7-8 naponként ismételjük meg. Használható továbbá: Baycor 25 WP, Horizon 250 EW (0,1%), Syllit 65 (0,07%). A felsorolt szerek esetében ha a fertőzés feltételei tovább tartanak, akkor, a permetezést 10–14 nap után ismételjük meg.
Állati kártevők
A piros gyümölcsfa-takácsatka bíborpiros színű, kerekded. Szabad szemmel nem, vagy alig látható. Károsítása hatására a levelek elszíneződnek, de nem görbülnek be, kisebbek maradnak, korán lehullnak.
A szilva-takácsatkák sárgászöld ovális alakúak. Szívogatásukkal már kora tavasszal károsításnak. Emiatt gyengébb lehet a termés, nyári károsításukkal a következő évi termést veszélyeztetik. Ha elszaporodnak, használjunk ellenük speciális atkaölő készítményeket: Omite 30 W (0,2%), Sanmite 20 WP (0,1%), Vertimec 1,8 EC (0,75%).
A szilva leggyakoribb állati kártevői a levéltetvek. Legveszélyesebb közülük a hamvas szilva-levéltetű. Szívogatása nyomán a hajtások satnyulnak, a levelek görbülnek, nő a tápanyagveszteség, a termés minősége, mennyisége romlik.
A tetvek ellen elengedhetetlenek az első korai permetezések, mert ha a levelek a szívogatástól már összeráncosodnak, a kontakt szerek hatástalanok, a permetlé nem éri el a tetveket. Ebben s stádiumban már csak a drágább felszívódó hatású készítményekkel (Actara WG, Calypso, BI-58 Nové, Aztec, Pirimor 25 WG) védekezhetünk eredményesen.
A gyümölcsdarazsak közül a szilvánál a poloskaszagú szilvadarázsnak van különösen nagy jelentősége. A kártevő lárvái a gyümölcskezdemény felső részén rágják be magukat, kiodvasítják a gyümölcs belsejét majd fekete ürülékkel szenynyezik. A gyümölcsdarazsak igen korán tömeges gyümölcshullást okoznak. A szilvatermésen általában még egy nyílás található, ahol a lárva elhagyta a gyümölcsöt. A gyümölcsöt szétnyomva a lárva és a károsított gyümölcs poloskaszagú. Közvetlen a virágzás előtt és sziromhullás után védekezhetünk ellene a szilvamolynál felsorolt permetszerekkel.
A szilvamoly kártétele után a gyümölcs gyakran féloldalasan fejlődik, a berágás felől mézgásodik, ürülékkel szennyeződik. A nyári nemzedék kártételekor a termés korán kékfoltos és kényszerérett lesz. A mag körül rágó lárva teljesen tönkreteszi a gyümölcsöt. Száraz meleg időben kártételük még fokozódik. A szilvamoly rajzása május elejétől októberig tart, így a védekezésnek folyamatosnak kell lennie. Használjunk ellene: Calypso 480 EC (0,02%), Pyrinex 25 ME (0,4%), Diazol 50 EW (0,1%), Mospilan 20 SP (0,02%), Reldan 40 EC (0,125%), Zolone EC (0,2%). A felsorolt készítmények a levéltetvek hatnak.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.