Bátorkeszi. A szőlő az egyik olyan termény, amelyre európai uniós csatlakozásunkat követően szigorú mennyiségi megkötések vonatkoznak majd. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen kvótát vívunk ki magunknak belépésünk időpontjában, később ugyanis már nem lesz lehetőségünk annak növelésére.
Megszabják a szőlő mennyiségét
Simonka István: Dél-Szlovákiában kiváló minőségű szőlő terem, ehhez adottak a szakmai és éghajlati feltételek egyaránt.Vas Gyula felvételeAz uniós megkötések miatt az elkövetkező években mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a jelenlegi 18-20 ezer hektárról – amely között sajnos nagyon sok az elöregedett, elhanyagolt ültetvény – legalább 25 ezer hektárra növeljük a szőlő termesztési területét.
„Az Európai Unió országaiban rengeteg a szőlő és jó borokat készítenek, beleértve az asztali borokat is. Nekünk csak akkor van esélyünk betörni az ottani piacra, ha, kihasználva éghajlati adottságainkat, tájjellegű, minőségi borokat készítünk – mondta Simonka István, a bátorkeszi mezőgazdasági szövetkezet alelnöke, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet munkatársa. – Mindemellett az új telepítések során figyelembe kell venni az európai piaci igényeket, tehát az ott keresett fajtákra kell összpontosítani. A fehér fajták közül ilyen például a Chardonnay, a Rajnai Rizling, a Fehér Burgundi, a Szürkebarát, a Sauvignon és a Piros Tramíni. Nagyon magas és kiváló minőségű termést ad a hazai nemesítésű Devín, sajnos, külföldön még nem igazán ismerik. A piros fajták közül megemlíteném a Cabernet Sauvignont, a Kék Frankost, a Kék Burgundit és a Dunajt, ez utóbbi szintén hazai fajta.”
Az 1996-os bortörvény szigorú előírásokat vezetett be a borok besorolását illetően. Kimondja, hogy minőségi bort legkevesebb 19-es cukorfokú szőlőből lehet készíteni, amelyhez szigorúan tilos cukrot adagolni. A minőség ellenőrzését a kutatóintézet által megbízott személyek végzik, közéjük tartozik Simonka István is. Az ő hatáskörébe tartozik a somorjai, a dunaszerdahelyi, a galántai, a tótmegyeri, a komáromi, az ógyallai, a párkányi, a zsitvai és a kürti körzet. Minőségi bort csak a kutatóintézet megbízott munkatársai által ellenőrzött és bizonylattal ellátott szőlőből készíthetnek a borászok. A bizonylat tartalmazza többek között a termelő nevét, címét, azt, melyik bortermelő vidéken található szőlője, a parcella számát és az ültetvény regisztrációs számát, a szőlőfajtát, a szüret idejét, a mennyiséget és a cukorfokot. Az ilyen szőlőből készült minőségi bor címkéjén aztán azt is fel kell tüntetni, melyik község kataszteréből származik a szőlő. A minőség szerencsére már tükröződik a felvásárlási árakon is, amely ezeknél a fajtáknál eléri a kilónkénti 17-18 koronát, szemben az asztali boroknak szánt szőlő 9-10 koronás felvásárlási árával.
„Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy Dél-Szlovákiában kiváló minőségű szőlő terem, ehhez adottak a szakmai és éghajlati feltételek egyaránt – szögezte le Simonka István. – Bizonyítja ezt az a tény is, hogy míg kollégáim más szőlőtermesztő körzetekben tavaly átlagosan 200 tonnányi szőlőre állítottak ki minőségi bizonylatot, addig én 460 tonnára. Az évek folyamán szerencsére a termelők is egyre inkább tudatosítják, hogy be kell vizsgáltatni szőlőjüket, bár még most is előfordul, hogy maguk a borászok – akiknek szükségük van a jó minőségű alapanyagra – figyelmeztetik őket erre. Sajnos Dél-Szlovákiában még nagyon kevés a borüzem, következő lépésként ezen a téren kell javulást elérni.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.