Már virágoznak az almafák

Szép és ígéretes a tavasz, a csonthéjasok lassan befejezik virágzási időszakukat, bontogatja szirmait az alma, sok dísznövény színesíti a kerteket. Az időjárás általában kedvezett a virágzásnak, nem fagytak el az érzékeny virágok. A gond azonban nem múlt el, hiszen az almatermésűeket ebben az időszakban a legfontosabb károsítóik egyszerre támadják.

Az almafák lisztharmata

az egyik legveszélyesebb kórokozó, az arra érzékeny fajtákon rendszeresen, és a védekezést sikerétől függően, akár súlyos kárt is okozhat. Tavaly súlyos fertőzés okozott, a micéliuma a rügy belsejében, a pikkelylevelek alatt telelt. Tavasszal a rügyek kihajtásával egy időben a micélium „belenő” az új hajtásba. Az ilyen hajtás rövid íz közű lesz, a levelek torzulnak, lisztszerű bevonattal. Ez az elsődleges fertőzés lesz kiindulópontja az újabb fertőzéseknek, s ez kedvező körülmények között – meleg, párás időjárás – többször is lejátszódik a tenyészidőszak alatt. A védekezést már a virágzás előtt meg kell kezdeni, s a virágzás után tovább kell folytatni. A lisztharmat ellen a kéntartalmú készítmények jelentik a hagyományos választékot. Ezek kontakt hatásúak, a lomb növekedésének időszakában, viszonylag rövid időn belül újra és újra be kell vonni permetlével a lombozatot. Újabb védekezési lehetőséget nyújtanak a triazol hatóanyagú készítmények. Ezek felszívódó tulajdonságúak, hosszabb a hatásidejük.

Ugyanakkor a felszívódó jelleg megköveteli a kijuttatáskor zöld lombozat, felszívódási felület jelenlétét, ami azt jelenti, hogy közvetlen virágzás előtt lehet esetleg először kijuttatni, illetve virágzás után vethetjük be ezeket a készítményeket. A legújabb hatóanyag a strobilurinok csoportja, mélyhatású tulajdonságúak. A két utóbbi hatóanyagcsoport tagjait ajánlatos kiegészíteni kontakt tulajdonságú készítménnyel, ez javítja a hatékonyságot, csökkenti a rezisztencia kialakulásának veszélyét.

Az almafák legveszélyesebb betegsége

az almafa varasodás. Rendszeresen minden évben fellép, csökkenti a termés mennyiségét, rontja minőségét. A telelő képletei a lehullott lombozatban találhatók, az aszkospórái időjárástól függően áprilisban érnek meg, s általában április második felében kezdődik az aszkospórák szóródása, indul a fertőzés. Ehhez csapadékos időjárás szükséges. Az idén már megindult a fertőző képletek szóródása, figyelembe véve a magas hőmérsékletet, a reggeli páralecsapódásokat, 7-10 napon belül várható a levéltünetek megjelenése (jellegzetes, olajszerű foltok). A védekezés során alkalmazhatjuk a réztartalmú készítményeket a virágzás előtti időszakban, illetve a szintén kontakt hatású kaptán, folpet, mankoceb hatóanyag tartalmú készítmények valamelyikét. Amikor az aszkospóra szóródás tömegessé válik, s a klimatikus viszonyok is kedveznek a fertőzés kialakulásának (tartós levélfelületi nedvesség, enyhe, emelkedő hőmérséklet), ún szisztémikus blokk alkalmazásával lehet megakadályozni a fertőzés kialakulását. Ez általában valamely triazol, dodin, ciprodinil, hatóanyagú készítmény és egy kontakt hatású készítmény kijuttatását jelenti tankkombináció formájában (a permetező gép tartályában összekeverve). Erre alkalmasak a strobilurinok is, szintén kontakt készítménnyel megerősítve. A virágzás után már nem használhatunk rezet almában.

A védekezéseket folyamatosan végezni kell a fertőzésre hajlamosító időszakokban, hiszen a fertőző képletek szóródása egészen június végéig tart. A virágzás az a rendkívül érzékeny időszak, amikor megtámadhatja a tűzelhalás betegség is fáinkat (a körtét is!). A kórokozó (baktérium) számára létfontosságú a nedves felület (csapadék), a megfelelő hőmérsékleti érték (15,6 C fok feletti átlaghőmérséklet), a növény virágzó állapota mellett.

A szerző növényvédelmi szakértő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?