A szilvának és a ringlónak viszonylag sok betegsége és kórokozója ismert, házikertekben mégis háttérbe szorul a növényvédelmük. A legfontosabb, hogy vírusmentes szaporítóanyagot szerezzünk be, amivel biztosíthatjuk a fák későbbi magas terméshozamát.
Lisztharmatos alma, vírusfertőzött szilva
Az almát folyamatosan védjük a lisztharmat és a varasodás ellen. A lisztharmat különösen a száraz időjárású évek betegsége, ezért kevés csapadék esetén fokozottabban figyeljünk rá. A varasodás mind fiatal hajtásokat és a leveleket, mind a gyümölcsöt veszélyezteti. A lisztharmattal ellentétben főként csapadékos időjárás esetén üti fel fejét. Kiskertekben érdemes olyan szereket választanunk a védekezésre, amelyek mindkét betegség ellen hatékony védelmet nyújtanak.
Az alma kártevői közül júniusban leginkább az almamoly kártételére kell számítanunk, amely az almán kívül a körtét, birset, naspolyát, diót és még számos más gyümölcsöt is károsít. Az almamoly hernyója belerág a gyümölcsbe egészen a magházig. Az így kialakult sebfelületen könnyen megtelepszik a monília gomba, amely később rothadást okoz a gyümölcsön. Az almamoly ellen könnyen védekezhetünk környezetbarát módon is. Mivel a kártevő a fák kéregrepedéseiben telel át, ezért a fára helyezett hullámpapíröv is biztos menedéket jelent számára. A telelőre vonuló hernyók a hullámpapír hajlatait előszeretettel használják búvóhelyként. A fára helyezett öveket célszerű júniustól folyamatosan cserélni és elégetni. A vegyszeres védekezésre a lepkék rajzása után egy-két nappal kerülhet sor, ezt a későbbiekben kéthetente ismételni kell. (www.kertpont.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.