Brüsszel. A világ búzatartalékai még apadnak, de Franciaországban már duzzadnak a készletek. A globális termés is nagyobb lehet az idén, így az uniós árak tovább eshetnek.
Lejtőn az idei búzaárak
Brüsszel. A világ búzatartalékai még apadnak, de Franciaországban már duzzadnak a készletek. A globális termés is nagyobb lehet az idén, így az uniós árak tovább eshetnek.
Az USA-ban az export erősödése, valamint a helyi készletek markáns fogyásáról szóló előrejelzések új lendületet adtak a határidős búzajegyzéseknek. A hazai exportőrök számára azonban jóval érdekesebbek lehetnek azok a hírek, miszerint az Európai Unióban folytatódik az árak eróziója, és a francia elemzők további gyengüléssel számolnak.
Franciaországban a múlt évi gyenge termés ellenére felduzzadtak a búzakészletek. Nyugat-Európa legnagyobb búzatermelője ugyanis versenyhátrányba került az exportpiacokon az olcsó kelet-európai kenyérnekvalóval szemben. ĺgy az idény (június) végi lágybúzakészletek a korábban jelzett 2,9 millió helyett megközelíthetik a 4,3 millió tonnát, azaz kissé meghaladhatják az egy évvel korábbi szintet is.
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) előrejelzése szerint a világ búzatermelése már 18 millió tonnával bővülhet ebben a naptári évben. Ezért a francia elemzők szerint nincs sok esély a tőzsdei árak tartós szilárdulására, hacsak a világ vezető öt exportőrének (EU, USA, Ausztrália, Kanada, Argentína) legalább egyikében nem lesz nagyon rossz a termés.
Az Európai Unió egyébként kész felülvizsgálni a gabonaimportra kivetett vámok megállapításának rendszerét. Lars Hölgaard, az Európai Bizottság gabonapiaci szervezetének igazgatója szerint a lépésre azért lehet szükség, mert a vámok kivetésének alapjául szolgáló egyesült államokbeli árak eltérnek a világpiacitól. Hölgaard azon francia kritikák után nyilatkozott, amelyek szerint a számítási mód okolható azért, hogy a 2001 júliusa és 2002 júniusa közötti időszakban az EU válik a világ legnagyobb búzaimportőrévé. Az európai bizottsági igazgató szerint azonban elsősorban éppen a franciaországi gazdák felelősek a közelmúlt áreséseiért, mert terményeiket makacsul visszatartották a piacról. A vevők ezért az olcsó kelet-európai készletek felé fordultak, aminek eredményeként a franciaországi búzaárak január óta 15 százalékkal csökkentek.
A világ olajosmag-termelése a folyó idényben megközelítheti a rekordnak számító 325 millió tonnát. Ez csaknem egymillió tonnával nagyobb a februárban jelzettnél, és közel 12 millióval az előző kereskedési évben betakarított mennyiségnél. Ebben oroszlánrésze lehet Brazíliának, ahol jó négymillió tonnával több szójababot aratnak, dömpingkínálatot előidézve.
Az Európai Unióban az idén közel tíz százalékkal nagyobb repceterméssel számolnak. Repcéből kevesebbet arathatnak Kínában, ám az Európai Unió termése az idén már megközelítheti a 9,8 millió tonnát. Az uniós kínálat bővülésében lényeges szerepe lehet Francia- és Németországnak, ahol a tavalyinál 300, illetve 180 ezer tonnával nagyobb terméssel számolnak. (vg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.