Budapest. Különleges ritkasággal, egy 4000 éves varázsbottal gyarapodott a Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Gyűjteménye. A műkincs 50 ezer euróba – 12,5 millió forintba – került.
Vízilóagyarból készült
A varázsbot meglehetősen jó állapotban van, körülbelül 20-25 centiméter hosszúságú, vízilóagyarból készült, s alakja annak természetes ívét követi. Készítője olyan lényeket (páviánok, krokodil, párduc, oroszlán, víziló, keselyű) ábrázolt művén, amelyek szereplői voltak annak az ősi történetnek, amelyben a világ teremtésekor a felkelő Napisten segítőivel az oldalán legyőzi ellenségét, a leggyakrabban hatalmas kígyó alakjában ábrázolt Őskáoszt. Alkotójáról nem sokat lehet tudni, de a megmunkálásból ítélve igényes lehetett munkájára: figyelt a legapróbb részletek kidolgozására is.
A varázsbotot az időszámításunk előtti 19-18. században a középbirodalomban használták. Az ókori egyiptomiak hite szerint a vajúdás alatt és a gyermek világra jöttének pillanatában fejtette ki a bot mágikus hatását, amelyet azért tulajdonítottak neki, mert úgy vélték, hogy használata során a Napisten születésének és győzelmének története jótékony hatással van a földi eseményekre, s így a szülésre.
Varázsbotok nők és gyermekek sírjaiból is kerültek elő ugyanebből a korszakból, ami azt mutatja, hogy a holtak lelkének újjászületésekor is hasznosnak tartották ezeket az eszközöket. A műtárgy köré olyan kiállítást készítettek a múzeum munkatársai, amelyen a látogatók megismerhetik a középbirodalmi varázsbotokhoz kapcsolódó vallási eseményeket, hiedelmeket, történeteket. A tárlat november 20-ig tekinthető meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.