Szakmai körökben azt beszélik, mostanság több a filmfesztivál, mint a jó film. Valami lehet benne. A februári Berlinale, a májusi Cannes és a szeptemberi Velence a három legnagyobb és legjelentősebb szemle a világon. A legidősebb a velencei mustra (1932), ezt követi Cannes (1939, amelyet kihagyás után 1946 ban indítottak újra), majd 1951-ben társult hozzájuk a berlini szemle.
Visszapillantás a Berlinaléra
1951 óta 66 Arany Medvét osztottak ki. A hatvanhetediket idén Jasmila Zbanic bosznia-hercegovinai rendezőnőnek ítélték oda Grbavica című alkotásáért. Grbavica Szarajevó elővárosa. Zbanic a boszniai polgárháborúban megerőszakolt asszonyok témáját dolgozza fel. A film elnyerte a Békefilm-díjat, valamint a ökumenikus zsűri díját is. Ez a berlini fődíjas mozgókép mindössze a nyolcadik egész estés boszniai mozifilm, amely 1945 után készült.
Az idei Berlinale filmjeit 23 zsűri értékelte, és összesen ötvenhat díjat ítélt oda. A hivatalos szakmai zsűri első alkalommal adta ki a legjobb első játékfilmet jutalmazó díjat, mellyel 25 ezer euró jár, amit a következő film megvalósítására kell hasznosítani. E díjat Pernille Fischer Christensen dán rendezőnő vehette át En Soap című alkotásáért. A dán opus a zsűri nagydíját, az Ezüst Medvét is megszerezte.
A Berlinalén csupán a kiválasztott újságírók vehetnek részt a megnyitó- és záróünnepségen. Ezért üdvözölni kell, hogy idén első alkalommal közvetítették egyenes adásban a gálát a Berlinale Palast moziból a Cinemaxx multiplex egyik vetítőtermében. A vetítőtermek bejáratánál ellenőrizték a táskákat, különösen arra ügyeltek, hogy kézikamerát ne csempészszünk a terembe. Aki nem volt akkreditálva, az a sajtóértekezleteken történteket a mozi előtt nagyképernyőn egyenes adásban követhette nyomon. Hatalmas teret biztosítottak a Berlinalénak a német napilapok is; hosszú oldalakon át foglalkoztak a szemle eseményeivel.
De nézzünk néhány filmet, amelyeket eddigi beszámolónkban még nem érintettünk. Az Offside című iráni mozgókép, melynek rendezője Jafar Panahi, annak a napnak a történetét meséli el, amelyen az Irán-Bahrain labdarúgó selejtező zajlott, és amelyet 1 : 0 arányban Irán nyert meg. Hamarosan a hazai mozik is bemutatják az amerikai mozi nagy öregje, Sidney Lumet új munkáját, melynek címe Find Me Guilty, s amely Amerika leghoszszabb, huszonegy hónapig elhúzódott bírósági perét dolgozza fel. A főszerepet az akciófilmekből ismert Vin Diesel alakítja. Nagy volt az érdeklődés Bennett Miller első filmje, a Capote iránt, amely a híres amerikai író, Truman Capote életébe ad bepillantást, mégpedig abba az időszakban, amikor Hidegvérrel című, megrázó művét írta. Börtönöket látogat meg, halálraítéltekkel beszélget, részt vesz ítélet-végrehajtásokon is. Az írót életre keltő Philip Seymour Hoffman alakításáért megkapta a legjobb színésznek járó Golden Globe-díjat a drámai kategóriában, valamint a BAFTA-díjat, vagyis az Angol Filmakadémia díját, továbbá Oscarra is jelölve van. A Capote a legjobb meleg és leszbikus filmnek járó Teddy-díjért is versengett a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon.
A 2006-os Berlinalét sikeres évfolyamnak minősíthetjük. Hazai film ugyan nem szerepelt a szemle versenyében és programján, ugyanakkor örvendetes, hogy Szlovákia – három koprodukciós filmmel – első alkalommal vett részt Berlinben az európai filmpiacon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.