Vaderizmusok, aranyköpések, világvége

Nézem a dobozt. Nézhető programok híján a reklámokat. Egy ideje mindegyik blokk a lábgombával kezdődik, a falra mászással Pókember-jelmez nélkül, aztán a fő tünetek ismertetése, majd a vakarózás megnyugtató megszűnése jön. Nem is gondoltam volna, hogy lábgombailag ennyire komoly a helyzet tájainkon.

Nézem a dobozt. Nézhető programok híján a reklámokat. Egy ideje mindegyik blokk a lábgombával kezdődik, a falra mászással Pókember-jelmez nélkül, aztán a fő tünetek ismertetése, majd a vakarózás megnyugtató megszűnése jön. Nem is gondoltam volna, hogy lábgombailag ennyire komoly a helyzet tájainkon. Miután vagy negyvenszer láttam a reklámot, én is furcsa, viszkető érzést éreztem a lábujjaim közt. Később kiderült, csupán idegi alapon van az egész. De ekkor már az UV-szűrős kutyanapszemüveg kötötte le a figyelmemet. Mutattak egy-két nagykutyát, éjsötét szemüvegben és öltönyben, de természetesen a gyártó gondolt a mérsékelten feltűnő, lábtörlő jellegű ebekre is, hiszen a páramentes védőszemüveg kisebb méretben is kapható. Ilyenkor sajnálja az ember, hogy nincs kutyája. Belerúg hát a fotelbe. Hát még amikor bemutatják a St. Wars-rajongók álmát, a Darth Vader hangelváltoztató sisakot! Az ára vacak 35 dollár! Nagy megkönnyebbülés, hogy most már nem kell mesterségesen elváltoztatnunk a hangunkat, ha valami fenyegetőt akarunk közölni a külvilággal. Egyszerűen felkapjuk a sisakot, beszélünk bele, és máris úgy szólalunk meg, mint az erő sötét oldalára áttáncolt Vader nagyúr (lánykori nevén Anakin Skywalker). A kedves kis sisak alatt a mellünket verő kapcsolótábla arra is gondolt, mi lesz, ha kifogyunk az ötletekből. Csak egy gombnyomás, és máris jönnek az előre beprogramozott, jól ismert vaderizmusok. Vásárló, az erő veled van, de azért a bankkártyádat se felejtsd otthon!

Nézem a dobozt. Egy pedagógus barátom egykoron tanórákon elhangzott bakikat és beköpéseket, felmérőkben fellelt súlyos mellétrafálásokat, valamint magyar filmidézeteket gyűjtött. A legszebb példányokat mindig felolvasta, hogy lemérje a hatást. Hát az nem maradt el! Feltett szándéka volt mindezeket egykoron könyvben is megjelentetni, sajnos, mind a gyűjtemény, mind a gazdája mára már elkallódott valahová. Mindez azért jutott eszembe, mert nemrég kihirdették minden idők 100 legjobb amerikai filmidézetének listáját Los Angelesben. Az inkább mulattató, mint komoly és gondolatébresztő felsorolást az Amerikai Filmintézet készítette 1500 filmes, színész és kritikus véleménye alapján. A versenyben olyan ismert alkotások is ott voltak, mint a Casablanca, az Óz, a nagy varázsló és a Keresztapa. A filmkedvelők előzetesen arra számítottak, hogy Vito Corleone, azaz Marlon Brando aranyköpései mindent elsöpörnek majd. A maffiavezér a második helyet szerezte meg végül az „Olyan ajánlatot teszek majd neki, amit nem fog tudni visszautasítani” kijelentéssel. Az abszolút első helyen az Elfújta a szél című film egyik mondata, a „Hogy őszinte legyek, drágám, magasról szarok rá” végzett, amelyet az egyik főszereplő, Clark Gable mondott. Olyan klasszikusok, mint Judy Garland vagy Humphrey Bogart csak a negyedik és ötödik helyen végeztek. Előbbi az Óz, a nagy varázslóban elhangzott „Toto, kezdem azt érezni, hogy többé nem jutunk vissza Kansasba” mondattal, utóbbi pedig a Casablancában mondott „A jelen rád tekint, kölyök” gondolatával. Mit lehet ehhez hozzáfűzni? Hogy vannak, akik még a „hagymát is hagymával...”?

A dobozból értesültem arról is, hogy gyermeknapra megjelent a Ghymes zenekar legújabb CD-je, amely a tíz éve napvilágot látott Bennünk van a kutyavér méltó folytatása. Persze a Ghymes időközben sem maradt hűtlen a gyerekhallgatósághoz, hiszen A Nagy Mesealbum (2001; 2003) című CD I. és II. részén is szerepeltek 4-4 remek gyermekdallal. Az új lemezen, amelyhez elég messzire el kellett mennem, hogy megszerezzem („...Csak a világ végire”), tizenegy dalt találtam, négy népdalfeldolgozást (Pad alatt; Aluszol-e te juhász; Kinyílt a rózsa; Lagzi), egy megzenésített Petőfi-verset (Megy a juhász a szamáron), hat dal pedig a Szarka testvérek remek szöveg- és zeneszerzői munkáját dicséri. A lemezen töröksíp, furulya, fagott, szoprán- és alt szaxofon, bőgő, koboz, gitár, hegedű és tamburin is megszólal. A gyermekek sem hiányoznak, a kórust öt tehetséges komáromi alapiskolás tanulólány alkotja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?