Most mondja valaki, hogy Parti Nagy Lajos páratlan nyelvezetű, sajátos vonalvezetésű novelláit nem lehet filmre vinni! Pálfi Györgynek ugyanis sikerült. Taxidermia című új opusa, amely tarolt az idei filmszemlén, a jeles író novelláira épül.
Túl az ingerküszöbön
Három részből áll a film. (A forgatókönyv Parti Nagy Lajos két novellája, a Faragott kutya lába és a Hullámzó Balaton alapján, illetve egy direkt a filmhez, az íróval közösen megalkotott történet alapján született.) Hogy ki mit lát benne, s hol talál közös nevezőre, „magánügy”. Egy biztos: ingerküszöbünket alaposan próbára teszi. Pálfi nem magyarázza bizonyítványát. Szerinte a Taxidermia az identitást keresi. Egy világlátás, egy szemlélet őszinte megnyilvánulása.
Első filmje, a végig egyetlen szó nélkül pergő, képeiben azonban egy egész falu életét, belső viszonyrendszerét elmesélő Hukkle ehhez képest szívet melengető történet. A Taxidermia ugyanis a gyomorszájunkat célozza meg. Ütős képi poénjain azonban csak azok fognak jól szórakozni, a taccsot csak azok ússzák meg, akik nem veszik halálosan komolyan, amit látnak. Vagyis ha elzárják a torokcsapot, és a térdüket csapdosva nevetnek. Már ha képesek erre. Én csak az első részen szórakoztam ilyen önfeledten. A szexuális nyomorban szenvedő nagypapa történetén, aki egyfolytában a férfiasságával van elfoglalva. Tisztiszolgaként nyűglődik egy Isten háta mögötti tanyán, ahol egy jól megtermett, vérmes asszonyság és annak két, vágyakat korbácsoló lánya közelében katonai mundér alatt szorongatja vesszejét. A ruhátlanul fürdőző két fruska látványa ugyanúgy izgatja, mint terebélyes anyjuknak (Molnár Piroska káprázatos alakítása!) kihívó nőiessége. Szapora „kézimunkázásait” már a baromfiudvar kakasa is megelégeli, és egy váratlan pillanatban jó nagyot csíp a honvédtiszt fáskamrából kandikáló makkjába. Másnap azonban már a húsos teknőn végzi „áldásos munkáját”, „hazafiúi kötelességét” az erőtől duzzadó fiatal katona. A feldarabolt disznón „hullámzó” asszonyság meg is fogan a fagyos éjszakában: nemsokára fiúgyermeket szül, disznófarkú csecsemőt. A következő rész már az ő története. Az apa meséje, aki szocialista zabálóversenyeken, sportevészeti olimpiákon indul. Az ő életét a sikervágy motiválja. Tömi is magát rendesen. Négy évig volt szekcióelső az édesiparban. Mártott ostyában verhetetlen. Most már óriásira püffedt zabagép, s amilyen ügyesen lapátolja magába a moslékszerű kaját, ugyanolyan gyorsasággal ki is löki magából. Úgy ömlik belőle, mintha pumpa lenne a gyomrába szerelve. A harmadik rész a fiú története, aki preparátor. Most éppen egy abortált állatembrión dolgozik. Aztán egy nap kitalálja, hogy önmagát preparálja, és annak rendje-módja szerint „belenyúl” a saját testébe. Nem részletezem. Volna mit. A romlandó hús konzerválásának rögeszméjétől bekattant vézna mester páratlan szakértelemmel teszi a dolgát.
Hogy mi a közös nevező a három történetben? Először is a bőr. A katona hátrahúzott előbőre, a pattanásig feszült bőr és a cserzett bőr. Autoerotika, a test határtalan túlfeszítése, öntartósítás. Látványban: döbbenetes, durva, több mint bizarr. Szakmailag: tökéletes képi és technikai megvalósítás. (Operatőr: Pohárnok Gergely, látvány: Asztalos Adrien, Szőlőssi Géza, Patkós Júlia, Haide Hildegard, Pohárnok Iván. Zseniális csapat!) De van egy másik, sőt harmadik közös nevezője is a három történetnek: a vágy és az önzés. A testi vágy, a győzelmi vágy és a konzerválási vágy, s ami ugyancsak összekötő szál az egymásba folyatott fejezetekben: mindhárom történet hőse csak önmagával foglalkozik. Nagyapa is, apa is, fia is perverz bajnokok. Tabudöntögetéshez semmi köze nincs a filmnek. Pálfi György állítása szerint a Taxidermia egy képzeletbeli kelet-európai család története, amelyet a testek és a testnedvek tartanak össze. A világháborús tiszti szolga az ondóját, a nagyevő fiú a nyálát, a preparátor a vérét adja hozzá. Hogy melyik a legsúlyosabb rész, azt ki-ki döntse el maga. Nekem a harmadik, amelyben múzeumi tárggyá válik az ember.
Perverz film, mondják sokan. Csak amennyire perverz a művészet, érvel a másik tábor. Bevallom: én rosszullét nélkül megúsztam. Nagy úr a kíváncsiság. Mindent legyőz. Még az erős viszolygást is. De ha szabad, én maradok a Hukklénmál. Az az én filmem. A Taxidermiát meghagyom másoknak. Azzal együtt, hogy elismerem: önálló művészi világával páratlan alkotás.
Pálfinak mindenesetre szerencséje volt, hogy a szemle öttagú zsűrijében három külföldi ült. A díjesőt ők indították el. Folyt.köv. Majd a nagyvilágban.
Lehet csodálkozni...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.