Szupervízor, szupervízió

Nemrég a mediátor és a facilitátor szavakról írtam, s cikkem azzal a gondolattal fejeztem be, hogy még a művelt olvasók előtt is ismeretlen jelentésű szavakról lévén szó, a közérthetőség végett hasznos volna magyarul is megnevezni, mivel foglalkoznak e hivatások művelői.

Nemrég a mediátor és a facilitátor szavakról írtam, s cikkem azzal a gondolattal fejeztem be, hogy még a művelt olvasók előtt is ismeretlen jelentésű szavakról lévén szó, a közérthetőség végett hasznos volna magyarul is megnevezni, mivel foglalkoznak e hivatások művelői. Az említett cikk kapcsán hívták fel figyelmemet a szupervízor szóra mint olyanra, amely szintén érthetetlen az átlagolvasó előtt. Jelentésének utánanézni azért is nehéz, mert e szót a használatban levő magyar nyelvű idegen szavak szótárai sem tartalmazzák.

A mediátor-hoz és a facilitátor-hoz hasonlóan a szupervízor-nál is az okozza a gondot, hogy tartalmilag nagyon is eltérő szövegkörnyezetekben bukkan fel, olykor magyaros, máskor latinos formában. Az előfordulások két nagy csoportra bonthatók: a számítógépes szaknyelvben a supervisor egyfajta számítógépprogram: a vezérlőprogram legfontosabb, az egész számítógép munkáját felügyelő, működéséért elsősorban felelős program. A második csoportba az olyan előfordulások tartoznak, ahol a szupervízor szót személyekre vonatkoztatjuk: foglalkozást, tevékenységet nevezünk meg vele. Álláshirdetésekben a szupervízor (vagy supervisor) magyar megfelelőjeként előfordul a számítógépes rendszergazda, a műszaki csoportvezető, más helyütt az e munkakörben dolgozóknak a feladatkörét írják körül, pl.: „műszakvezetők irányítása a termelésben, termelés tervezése, vezetése, támogatása”. Szakdolgozatok, PhD-munkák esetében a vezető tanár-t nevezik olykor szupervízor-nak. Egy, a humán tanácsadásra szakosodott cég ismertetőjében olvashatjuk, hogy „szakértői és személyiségfejlesztő (szupervízió) tevékenységet” végeznek. A szociális szakmában a szupervízió olyan segítségnyújtási forma, amely „azon szakemberek számára nyújt segítséget, akik mások problémáival foglalkoznak.”

A szupervízió-t posztgraduális képzésként oktató egyik egyetem ismertetőjében az olvasható, hogy „a szupervízió hivatásgondozást jelent”, s a szupervízorok feladata nem más, „mint a hivatásukat gyakorlók segítése abban, hogy azt teljes értékű, eredményes és elégedett emberként végezzék”. Egy másik egyetem szakmai anyagában a szupervízor képzést így jellemzik: „a szupervízió a szakmai interakció és a szakmai személyiség problémáira és konfliktusaira reflektáló személyes tanulási folyamat, amely a munkahelyi mindennapok és az intézmény speciális problémakonstellációit egy különleges megbeszélési helyzetben, szisztematikusan világítja át, segítve a megértést és a feldolgozást”. A szupervízorok tehát fejlesztő és személyes kompetencia növelő támogatást biztosítanak.

Bár latin eredetűek, napjainkban angol hatásra használjuk a szupervízió és szupervízor szavakat, ez egyértelműen kiderül angol–magyar szótárainkból, ahol a supervision magyar megfelelőiként a 1. felügyelet, ellenőrzés; 2. irányítás, igazgatás, vezetés szavak; a supervisor megfelelőiként pedig a 1. felügyelő, igazgató, ellenőr, 2. (USA-ban) városi/járási közigazgatási tanács tagja, 3. (az informatikában) felügyelőprogram szavak szerepelnek. Megemlíthetjük még továbbá, hogy az angol (egynyelvű) szótárak feltüntetik azt is, hogy egyes „college”-okban a vezető tanárt nevezik így.

Ezek és az említett példák alapján a magyar szupervízor esetében négy jelentést tételezhetünk fel: 1. (az informatikában) vezérlő- vagy felügyelőprogram; 2. (a gazdaságban, termelésben) egy bizonyos munkacsoportot vezető, felügyelő, irányító személy; 3. (a felsőoktatásban) vezető tanár; 3. (a humán menedzselésben, tanácsadásban szociális munkában) személyiségfejlesztő, a problémakezelésben segítséget nyújtó szakember.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?