Szokatlan (tánc)lépések

<p>Az Ifjú Szivek Táncszínház új bemutatója a kitelepítésekről szól, illetve &ndash; Hégli Dusán igazgató, az előadás koreográfusa szavaival élve &ndash; még sok minden másról is. A táncszínház hétköznapjai mostanában nem csak a próbákról és a fellépésekről szólnak. Az elmúlt néhány hónapot a fenntartó szerv nem szokványos hozzáállása is meghatározta.</p>

 

Tegnap a pozsonyi magyar nagykövetség felkérésére a diplomáciai testületek képviselői előtt debütált az új előadás, a Hontalanítás. A Magyar Országgyűlés tavaly decemberben fogadta el azt a javaslatot, amely szerint ezentúl április 12. a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja lesz. Ennek apropóján kezdted el összeállítani az új előadást, vagy egyébként is épp ez a téma foglalkoztatott?Nem az új emléknap kapcsán láttunk munkához, de bevallom, felgyorsította a folyamatot. Ahogyan a szlovák külügyminiszter nyilatkozta is, ez már nem tabu. Ez jó. Leginkább a körülöttem zajló történések határozzák meg, mivel foglalkozom. Zavar az a zsigeri gyűlölet, mely bármikor, bármelyik korban utat törhet magának. Az emberek megbélyegezhetnek, bűnösnek kiálthatnak ki más embereket faji, vallási vagy nemzetiségi okból. A társadalom nem tanult a múlt hibáiból, úgyhogy ez aktuális téma. A múltat fel kell tudnunk dolgozni, beszélnünk kell róla. Mert ha azt hallom, hogy valaki „mocskos tótokat” emleget, az számomra pontosan olyan, mintha azt mondaná, hogy „Maďari za Dunaj!”. Erről is szól a Hontalanítás. Az igazságtalan, mondvacsinált okkal történő kirekesztésről, ami sajnos,  része mindannyiunk hétköznapjainak. Nagyon ijesztő, amikor az ember kamaszlányokat hall zsidózni, cigányozni, magyarozni a reggeli kávé mellett Pozsony vagy Pest belvárosában. Az utóbbi években alkotóként tudatosan keresem azokat a témákat, amelyek nem kizárólag a múltat boncolgatják. A néptáncot sokan csupán hagyományőrző műfajnak könyvelik el. Úgy gondolom, hogy a népi kultúra ezer szállal kötődik a mai művészetekhez, hat az emberek életére, gyakran azokéra is, akik ezt nem is tudatosítják. Úgy tűnhet, a Hontalanítás témája csak a múlttal kapcsolatos. De nem így van. A téma, a megvalósítás és a mozgásvilág is teljesen mai. A teljes interjút a szombati Új Szóban olvashatják! 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?