Volt egyszer egy költő. Szilágyi Domokosnak hívták. Volt? Hiszen itt van köztünk. Itt van – mondja, sugallja a budapesti Nap Kiadó íróirecepció-szemléző Emlékezet sorozatának legújabb kötete, a költőt megidéző Kényszerleszállás is.
Szilágyi Domokos emlékezete
Itt van köztünk tehát egy költő – Szilágyi Domokosnak hívják. Akinek embert alázóan tragikus és botrányosan rövid élete a műben – verseiben magasodik fel és nyert meghosszabbítást. Akinek életében a halálból jutott több, s az élet a halálában győzedelmeskedett. Már lassan annyi esztendeje halott (huszonnyolc), mint amennyi évet élt (harmincnyolcat). Már lassan anynyi ideje él, amennyit haldokolt. Fiatalon ment el, töredék-élet adatott csak neki, megfosztatott a békés, termékeny öregkortól – írnám formális logikánk szerint. ĺgy van? Mintha nem írta volna meg harmincöt-harminchat évesen az Öregek könyvét, melyben matuzsálemek tudását sűrítette össze a létről?! S különben is, verseit olvasva, ki merné állítani, hogy az ő harmincnyolc esztendeje nem az élet egy ember által megélhető teljességét adta meg neki?! Mélység és magasság, szűkösség és tágasság, behatároltság és végtelenség ez az élet és ez a költészet – az egykori társ, a hozzá hasonlóan tragikus sorsú Hervay Gizellával mondva: „az embert megillető végtelen”, a „személyesen átélt végtelen” felérzése. Értelmezői sokfelől és sokféleképpen közelítenek hozzá: Ilia Mihály költészetének „cezurázó szerepét”, Méliusz József „formaérzését és formatudását”, K. Jakab Antal „tudatosan kialakított stiláris sokszínűségét”, Bertha Zoltán „szimfonikusan szintetizáló, monumentális tartalmi és formai” megkomponáltságát, „metafizikai világélményét”, Demény Péter „tragikus iróniáját”, gondolkodásmód-jellegét, Csiki László „egzisztenciális lecsupaszodottságát, „könnyed biblikusságát”, Nicolae Balota „szkeptikus idealizmusát”, Pomogáts Béla „iróniával védett morálját”, Balla Zsófia zenébe-ágyazottságát, Kulcsár Szabó Ernő telített versnyelvét húzza alá, Markó Béla pedig egyenesen annak bizonyítását látja Szilágyi Domokos életművében, hogy „Európává tehető a provincia is”.
Pécsi Györgyi értékkereső és sorsfaggató válogatásának kétségtelen drámai kicsúcsosodása Szilágyi Domokos búcsúlevele akkori társához. Ma is megrendülten olvasom annak hideg-józan nyitómondatát: „Én ma lelépek e világi életből”, még a halála előtti órákban is kegyetlen pontossággal működő (ön)iróniáját: „Nem vagyok részeg, és – ahogy mondani szokás – tiszta elmével írom e sorokat. Mint egy hülye gimnazista.” S Nagy Mária – a költő életének utolsó társának – válaszul rá földadogó önvádját: „...nem tudtam mégsem kibírhatóvá tenni ezt az életet... Nem voltam elég, és nincs feloldozás.” Pécsi Kényszerleszállás-kötete azt a kérdést feszegeti: mi elegek vagyunk-e, elegek leszünk-e holtában megtartani őt?
Szilágyi Domokos költészete arra biztat: elégnek kell lennünk rá.
Mert ha mégsem, magunk megtartására nem leszünk elegek.
Igen, van köztünk egy költő.
Akinek életében a halálból volt több, halálában viszont az élet látszik győzedelmeskedni.
Hiszen már lassan annyi ideje él, mint amennyit haldokolt.
Szilágyi Domokosnak hívják.
S ez a név, biztos vagyok benne: a mi nevünk is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.