Árkádia tájain – Neoklasszicizmus a húszas évek magyar művészetében a címe annak a tárlatnak, amelyet a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből állított össze Zwickl András művészettörténész, s amelyet a Magyar Intézet által rendezett A magyar kultúra napjai Pozsonyban rendezvénysorozat részeként nyitottak meg.
Séta időtlen, idilli vidékeken
A kiállítás tagolása elsődlegesen kronologikus, vagyis az első teremben az 1919-ből és az 1920-ból származó képek láthatók, az utolsó teremben pedig az 1928-ban készült alkotások kaptak helyet. A kurátor azonban azt is elmondta, hogy a kronologikus tagoláson belül nem szigorú időrendben helyezték el a képeket. „Tematikai, műfaji blokkokat igyekeztem kialakítani, ám ez a fajta tagolás is az időrenddel hozható összefüggésbe. A Szőnyi-kör korai alkotói időszakára a fény és az árnyék kontrasztjára épülő sötét tónusú alkotások jellemzőek. Ezek egyrészt mitológiai, allegorikus, szimbolikus aktkompozíciók, másrészt önarcképek, amelyek különféle kellékekkel történelmi szerepjátékokba bocsátkoznak. Az 1919-cel és 28-cal kimetszett majd egy évtized második felében a sötét tónus eltűnik, a festészet fokozatosan kivilágosodik és kiszínesedik. Ez részint annak köszönhető, hogy a nagybányai művésztelep emlékeinek felidézése végett a Szőnyi-körhöz tartozó festők is különféle vidéki helyszíneken folytatták művészi tevékenységüket. Szőnyi például Zebegényben telepedett le egész életére. A festmények kiszínesedésével és kivilágosodásával az időtlen árkádiai vidéket a hétköznapi paraszti világ váltotta fel: a portrékat és aktokat az élet- és tájképek cserélték fel.”
Kérdésünkre, hogy milyen gazdag képet kap a pozsonyi közönség a húszas évek magyar neoklasszicizmusáról, a kurátor azzal válaszolt, hogy az Árkádia tájain című tárlatot először 2001-ben mutatták be a Magyar Nemzeti Galériában, háromszor anynyi műtárggyal, mint amennyi a Pálffy-palotában látható. „Abból a kollekcióból válogattunk, a külföldi közönség számára adaptálva, vagyis a marginálisabb, jelentéktelenebb, érdektelenebb mű-veket kihagytuk belőle. Azt hiszem, hogy a hatvankét műtárgyból összeállított tárlat reprezentatív keresztmetszetet ad a felölelt korszakról.”
A Szőnyi-kör munkásságának e korai időszaka, vagyis pályakezdésük első évtizede Magyarországon sem olyan ismert, mint a harmincas évekbeli művészetük. „Bízom benne, hogy a három évvel ezelőtti budapesti és ez a mostani pozsonyi kiállítás is hozzájárul ahhoz, hogy e csoport korai, ám nagyon érdekes alkotói periódusa is ismertebbé válik a nagyközönség körében. E kiállítás az 1920-as évek végével fejeződik be. Ám ahogy az Árkádia tájain egy korábbi tárlat folytatása, remélem, pár év múlva a Magyar Nemzeti Galéria a következő korszakkal, vagyis a ’30-as és a ’40-es évek művészetével szintén bemutatkozhat Pozsonyban” – mondta a művészettörténész.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.