A Los Angeles-i Staples Centerben negyvennyolcadik alkalommal adták át a világ legrangosabb zenei díjait. A különböző irányzatok képviselőit a tavalyi évhez képest eggyel több, száznyolc kategóriában jutalmazták. Míg a jelöltek decemberben nyilvánosságra hozott listája nem igazán, addig maga az ünnepség egy nagy meglepetéssel mindenképp szolgált.
Ötből öt – teljes U2-siker!
Jelöltek
A legtöbb jelölést, nyolc-nyolc nominációt az amerikai zenetörténet legsikeresebb énekesnője, Mariah Carey, napjaink hip-hop zenéjének legjelentősebb alakja, Kanye West és a nálunk teljesen ismeretlen ohiói r&b fenomén, John Legend kapott. Az USA az évtized elején több óvintézkedést vezetett be saját zenei piacának védelme érdekében, ezért az európai előadók a tengerentúlról szinte teljesen kiszorultak. Időközben a szakma szerencsére belátta, nem egészséges, ha a piacot a hazaiak uralják, lazítottak az intézkedéseken, így tavaly jóval több európai vetette meg a lábát odaát, mint a korábbi években. Ennek megfelelően a kontinensünkről érkezők is helyet kaptak a jelöltlistán: az öt nevezést begyűjtött Gorillaz és a U2 mellett hármat kapott a Coldplay, kettőt a Franz Ferdinand, és a németek első számú zenekarát, a Rammsteint is jelölték egy kategóriában.
Esélyek
A névsor bejelentése után azonnal kezdetét vette az esélylatolgatás. A szakma először Mariah Carey sikerét jósolta. Az énekesnő tavaly áprilisban – pár évnyi mellőzöttség után – nagy sikerrel tért vissza. Mivel az aktuális, The Emancipation Of Mimi című albuma semmivel sem jobb, mint az előző két sikertelen stúdiólemeze, én a váratlan népszerűségét jobb híján a hibátlan média- és sajtókampánnyal magyarázom. Ismervén az amerikai szakemberek gondolkodásmódját, sokkal nyilvánvalóbb volt azonban, hogy Kanye West lesz a legnagyobb győztes. Később, miután beindult mögötte a reklámgépezet, már mindenki az ő nagy győzelmét jósolta. A rapper az elmúlt hetekben tucatnyi neves magazinról mosolygott ránk, a tekintélyes Rolling Stone címoldalán mint Jézus, töviskoronával a fején szerepelt – tudjuk a múltból, hogy a címlap hatásos módszer a még hezitáló zsűritagok meggyőzésére. Hősünk ráadásul önbizalomnak sem volt híján. „Az én lemezemhez hasonlót még soha senki nem készített, teljesen újszerű, egyedülálló. Ezt kellene értékelniük a döntéshozóknak” – nyilatkozta. Miközben folyt Carey és West párharca, John Legenddel érdekes módon szinte nem is foglalkoztak a híradások. Mégsem lett volna meglepetés a nálunk ismeretlen sztár mindent elsöprő győzelme – akad arra példa a díjkiosztó történetében, hogy a legesélytelenebb távozott a legtöbb elismeréssel. Végül bekövetkezett az, amivel senki sem számolt: nem a legtöbb jelölést begyűjtött előadók közül került ki a legnagyobb győztes.
Győztesek
A nagy esélyesek mindegyike három díjjal távozott, az öt kategóriában nevezett U2 pedig mind az ötöt díjra váltotta. Arra a kérdésre, hogy tényleg magukat tartják-e a világ legjobb rock&roll zenekarának, a gitáros, The Edge szerényen csak annyit válaszolt: ma este azok vagyunk. Tavaly az ír együttes három jelölést kapott, s érdekes módon akkor is begyűjtötte mindhármat. A győzteseket a több mint félezer jelölt közül a Hangrögzítő Művészetek és Tudományok Nemzeti Akadémiája (NARAS) választotta ki.
Fellépők
Az ünnepséget számos kuriózumnak számító koncert tette emlékezetesebbé. A show-t a Damon Albarn vezette animációs zenekar, a Gorillaz és Madonna közös fellépése nyitotta meg. A U2 a Vertigo című dal eléneklése után az USA legnépszerűbb r&b énekesnője, Mary J. Blige társaságában adta elő a zenekar pályafutásának egyik legnagyobb slágerét, a One címűt. Paul McCartney eljátszott egy kevésbé ismert Beatles-dalt, a Helter Skeltert is, majd amikor rákezdett a Yesterdayre, csatlakozott hozzá a Linkin Park nu-metal zenekar és Jay-Z rapper. A Bush-ellenes Bruce Springsteen ezúttal is politikai húrokat pengetett, elénekelte a Bring Them Home (Hozzátok őket haza) című dalt, természetesen a felvétel az Irakban szolgáló katonákat veszi célba. Akárcsak az elmúlt években, most is központi szerepet kaptak a megemlékezések: Alicia Keys és Stevie Wonder a színes bőrű polgárjogi harcos, Martin Luther King nemrég elhunyt özvegyéről, Coretta Scott Kingről emlékezett meg, Irma Thomas, Elvis Costello, Dr. John, Bruce Springsteen és Allen Toussaint pedig közösen hívták fel a figyelmet arra, hogy ápolni kell a Katrina hurrikán áldozatainak emlékét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.