Németh Ilona rangos díjat kapott a cukorgyári projektért
2018. december 8. 19:01

Kérdésünkre, hogy milyen érzésekkel fogadta és vette át az elismerést, Németh Ilona elmondta, hogy már tavaly is jelölték erre a művészeti díjra. A múlt évi eredmény alapján nem igazán remélte, hogy a szakmai zsűri idén neki ítéli oda az elismerést, mivel – ahogy tavaly, idén is – nagyon erős és jelentős kiállításokkal együtt jelölték az övét.
„Amit döntő fontosságúnak és lényegesnek tartok ebben az elismerésben – hangsúlyozta a művész –, hogy olyan kiállításra kaptam meg ezt a művészeti díjat, amely úgynevezett elkötelezett témáról szól. A díj is segíthet abban, illetve hozzájárulhat ahhoz, hogy felhívja a figyelmet értékeink kiárusítására, a felelőtlen politizálás hatásaira, továbbá a művészet, a művészek felelősségére és lehetőségeire a társadalmi folyamatok megváltoztatásában.”
Németh Ilona a díj átvételekor azt is hangsúlyozta, hogy az Eastern Sugar projekt kollektív teljesítmény, sokan dolgoztak vele együtt a több részegységből álló műkomplexum megalkotásában. A kiállítás – amely a pozsonyi Kunsthalle termeiben volt látható a tavaszi hónapokban – a cukorgyártás történetéről mutatott be átfogó képet, feltérképezve a mai Szlovákia egész területét. Az Eastern Sugar – a múlt idézésével, a jelenkori helyzet vázolásával és egyfajta jövőkép érzékeltetésével – a hazai cukorgyárak megszűnésére reagált, és azt a kérdést boncolgatta: miért hagyjuk veszendőbe menni értékeinket?
A kiállítás történelmi tapasztalatokról fogalmazott meg üzeneteket művészeti-művészi megközelítésekkel és formákkal. Az installációkomplexum az egyes részeivel – ready-made, mozi, múzeum, videóalkotás, interaktív archívum és süvegcukor-manufaktúra – egyebek mellett téves döntésekről és lépésekről, vagyis hibákról szólt, amelyek történelmi távlatból jól láthatók.
Az Eastern Sugar projekt az ítélkezést kerülve olyan mozaikot rakott ki, amely azoknak a folyamatoknak a megértését szolgálta, amelyek a cukorgyártás megszűnéséhez vezettek. A cukoripar halála pedig sok mindennek az elsorvadását hozta magával: munkahelyek szűntek meg, ami nemcsak a gyári munkásokat érintette, hanem kihatott a mezőgazdaságra is – felszámolták a cukorrépa-termesztést –, így a szállítás biztosítására sem volt szükség. A nagyszabású kortársművészeti alkotás tehát azt is vázolta a maga eszközeivel, hogy a cukor története hogyan függ össze a munkával.
November végén elkészült a kiállítás online katalógusa is, amely megtekinthető a Kunsthalle weboldalán.
Németh Ilona azt is elárulta, hogy az Eastern Sugar kiállítást a jövőben Ausztriába, Németországba, Franciaországba és Csehországba is szeretnék elvinni.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.