Nem tekinthetők eredetinek

Belgrád. Nem tekinthetők eredeti Rembrandt- és Rubens-festményeknek azok a képek, amelyeket vasárnap loptak el az újvidéki Városi Múzeumból, így a művek nem néhány millió, hanem legfeljebb néhány ezer eurót érnek.

Belgrád. Nem tekinthetők eredeti Rembrandt- és Rubens-festményeknek azok a képek, amelyeket vasárnap loptak el az újvidéki Városi Múzeumból, így a művek nem néhány millió, hanem legfeljebb néhány ezer eurót érnek.

Az RTS szerbiai állami televízió hétfőn este jelentette, hogy az újvidéki múzeumból ellopott, eredetileg Rembrandtnak és Rubensnek tulajdonított képek valószínűleg nem eredetiek, nincsenek hitelesítve, és nem szerepelnek a két mester műveit tartalmazó „világkatalógusban” sem.

Vasárnap reggel két fegyveres rabló négy festményt vitt el az újvidéki múzeumból. Drago Njegovan múzeumigazgató azt állította, hogy az ellopott képek közül a legértékesebb a 2,5 millió angol fontot érő Rembrandt-alkotás, amelyet saját apjáról festett a németalföldi művész. Elrabolták Rubens Seneca portréja című alkotását, valamint Francesco Mola olasz festő egyik tájképét is. Lába kelt továbbá egy XVI. századbeli ismeretlen németalföldi művész Krisztus feje című festményének.

Njegovan nem kívánta kommentálni az RTS hírét. Mint mondta, a Szerbiai Nemzeti Múzeum illetékes szakértői bizottságának kell állást foglalnia a Rembrandt- és a Rubens-kép eredetiségéről. Nikola Kusovac, a múzeum szakértője viszont megerősítette, hogy az ellopott festmények nem rendelkeznek „tiszta pedigrével”, ezért nem is tekinthetők eredetieknek.

A Dnevnik című újvidéki napilap idézi tegnap Kusovacot, aki megerősíti, hogy a szóban forgó képeket nem hitelesítették, a festmények nem találhatók meg a nemzetközi katalógusokban sem. Amennyiben e két festmény a nagymesterek „műhelyében” vagy „környezetében” készült, úgy értékük egyenként legfeljebb tízezer, nem pedig több millió euróra becsülhető.

A belgrádi szakértő azt sem zárja ki, hogy a két festményt valójában a bécsi művészeti akadémia diákjai festették a XVIII és a XIX. században. Számukra ugyanis kötelező volt, hogy tanulmányaik végén lemásolják valamely németalföldi nagymester remekművét. Kusovac szerint a tolvajok „amatőrök” lehettek, és a képeket valószínűleg egy szemetes konténerben találják meg a rendőrök, mivel a bűnözők rájönnek arra, hogy sehol sem tudják eladni a lopott műtárgyakat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?