Az 1972-es müncheni olimpiát vérrel írták be a sportjátékok történetébe. A Fekete Szeptember elnevezésű palesztin szervezet túszul ejtette, majd brutálisan meggyilkolta az izraeli sportolókat. Az ezt követő, még véresebb időszak történetét vitte filmre az „álomgyár” egyik nagy varázslója, Steven Spielberg.
München Spielberg szemszögéből
Maga a cselekmény banális: az izraeli sportolók meggyilkolását követően természetesen leszámolásnak kell következnie. Ha boszszú, legyen még brutálisabb, kegyetlenebb, mint az azt kiváltó esemény volt – már ha lehet a kegyetlenséget egyáltalán fokozni. Izrael miniszterelnök-asszonya tehát rövid vívódást követően („Döntöttem, és elveimmel ellentétben cselekszem...”) kiadja a parancsot a titkosszolgálat, azaz a Mosad vezetésének: likvidálják a merénylet kitervelőit, a Fekete Szeptember vezérkarát. A golyó nem jó, olyan eszközt kell alkalmazni, amely hangosan, látványosan öl. Hogy a világ megtudja: a palesztinok túl messzire mentek.
A tizenkét célpont likvidálására a Mosad egyik fiatal tisztjét, Avnert szemelik ki, akit Eric Bana személyesít meg. Négy segítőt kap maga mellé – négy hétköznapi embert, akik Az Ügyre teszik fel az életüket. Egy sofőr, egy okirat-hamisító, egy „műkedvelő” bombaszakértő és egy nyomeltüntető alkotja a nagy csapatot, melynek az a feladata, hogy a világ különböző sarkaiban felkutassa és „felszámolja” a célpontokat.
Profibb allűrökkel, trükkökkel is megoldhatta volna a rendező a cselekményt, de – szerencsére – a hangsúly a karakterek kidomborítása felé tolódott el. Nem a jó és a rossz harcát mutatja be (az abszolút jó és rossz olcsóbb produkcióba illő fogalmak), hanem a feje tetejére állt világban a maga kis egyszemélyes igazát hajszoló ember esendőségét. Bármelyik oldalán álljanak is a képzelt – vagy a politika érdekei alapján hasított – szakadéknak, az önmagukkal, illetve elveikkel való meghasonlást nem kerülhetik el. Honnan tudjuk, hogy a célpont valóban ellenség? Megbocsátható-e a gyilkosság bűne, ha a haza, a család védelme érdekében követi el az ember? Gátat vethet a terrorszervezet felszámolása a további terrornak? – teszik fel sorra a kérdéseket, ám a sors fintora, hogy erőszakos halált halnak, mielőtt megválaszolhatnák.
Avner mindent túlél – nem azért, hogy az amerikai típusú, hazájukért halni kész hősök sorát gyarapítsa, hanem mert a feladatát nem teljesítette maradéktalanul. Míg az ellentét örök és felszámolhatatlan, mindig kell maradnia egy hősnek, aki élteti az eszmét – és a kétséget. „Ezért a maroknyi terméketlen sivatagért gyilkolod a zsidókat? Ezt szánod a gyerekeidnek?” – teszi fel Avner a kérdést a film egyik jelenetében a palesztin harcosnak. „Igen – hangzik a válasz –, de ezt te nem értheted, mert neked van hazád. Nekünk a haza minden.”
Hogy a történet folytonossága megmaradjon, a film záró képkockáiba az alkotók becsempészték a rejtett üzenetet – a New York panorámájából kimagasló WTC-tornyok képét. Hogy ne maradjanak kétségeink: folytatása következik!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.