Mint hivatásomat gyakorló óvónő, tapasztalt szülő és nagyszülő, szeretném megosztani aggályaimat, észrevételeimet az óvodáskorú gyermekeket ért káros hatásokról.
Sajnos, a technika fejlődésével (itt a televízióra és a videóra gondolok) az emberek érzelmileg egyre jobban távolodnak el egymástól.
Mesét hallgatni, vagy mesét nézni?
Mint hivatásomat gyakorló óvónő, tapasztalt szülő és nagyszülő, szeretném megosztani aggályaimat, észrevételeimet az óvodáskorú gyermekeket ért káros hatásokról.
Sajnos, a technika fejlődésével (itt a televízióra és a videóra gondolok) az emberek érzelmileg egyre jobban távolodnak el egymástól. A legtöbb felnőttnek nincs türelme és ideje saját gyermekére, ezért választják az egyszerűbb megoldást – bekapcsolják a televíziót vagy a videót (addig sem kell beszélgetni a gyerekkel, mesélni meg végképp nem). Jó lenne, ha a szülők és a pedagógusok is tudatosítanák, hogy a gyermekek érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődését, pozitív személyiségjegyeik megalapozását legjobban a csodákkal teli meseélmények segítségével tudják elérni. A következőkben a neves gyermekpszichológus, Vekerdy Tamás néhány megszívlelendő tanácsát szeretném ajánlani.
A kisgyermek játék és mesehallgatás közben belső képeket hoz létre magában, és ez a lelki tevékenység újra és újra értelmezi számára a külső és belső világból nyert tapasztalatait, levezeti indulatait, feszültségeit, szorongásait. Nagyon nagy a képéhsége – sok a feldolgoznivalója –, ezért minden kép lenyűgözi. Nem tud különbséget tenni külső és belső képek között. A külső kép azonban – és különösen, ha mozog – nem segíti ezt a feldolgozó, értelmező munkát, ellenkezőleg: megbénítja. Ha mesélünk a gyereknek, ha játszunk vele, akkor fejlesztjük, segítjük őt útján, belső képek teremtésére adunk lehetőséget. A mindennapi mesélés szókincsnövelő. A mesehallgatás gyógyító, rendező hatását éppen az adja, hogy belső képeket készítünk a hallottakhoz, saját igényeink, belső világunk szerint. (Míg a képernyő mások képvilágát sugározza belénk.)
A gyermeki agressziót növeli a televízióban megjelenített agresszivitás. Az agresszivitást csak a saját aktivitás lehetőségei tudják feloldani és levezetni, értve ezen a testi és a lelki tevékenységet is. A televízió mindkettőt megbénítja. Német vizsgálatokból tudjuk, hogy a gyógyszer-, az alkohol- és a drogfüggőséghez hasonlóan kialakulhat a tévéfüggőség is, és a tőle való megszabadulás esetén ugyanúgy elvonási tünetek léphetnek fel.
A legújabb vizsgálatok azt mutatták, hogy a sokat televíziózó kisgyermek „laza”, tartalommal kellőképpen ki nem töltött szókincse nagyobb lehet hatéves korára, mint nem televíziózó kortársainak, de ez a különbség egy-két év alatt eltűnik, majd a további fejlődés során „megfordul”. A nem televíziózó gyerekek szókincse egyenletesen – és erőteljesen – tovább növekszik, míg a túl korai, éretlen vagy csak félig érett szavakkal megtömött gyerekek a „kifáradás” tüneteit mutatják, szókincsük növekedése lelassul, elmaradnak kortársaiktól. Nem szabad tehát a televíziót afféle „elektromos pásztorként” alkalmaznunk. A szülőnek okosan korlátoznia kellene a külső képek gyermekeinkre zúduló áradatát, és gondoskodnia kellene arról – játékkal, mesével, felolvasással, kedélyes anekdotázó beszélgetésekkel –, hogy belsőkép-készítő tehetségük ne sorvadjon el, hanem erősödjék.
Mindent összevetve: olvasni kell a gyerekeknek és mesélni – személyesen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.