Az emberek és a vadállatok közötti konfliktusok megoldására egy új nemzetközi projekt, a COOP4SAFE kínál lehetőséget. A szlovák, román és ukrán szakértők, természetvédők és helyi lakosok közösen dolgoznak azon, hogy fenntartható együttélést alakítsanak ki a nagyragadozókkal – tájékoztatta az állami hírügynökséget Ivana Kohutková, az Aevis szervezet képviselője.
Nemzetközi projekt segíti az emberek és vadállatok közötti konfliktusok megoldását
A projektben természetvédők, erdészek, gazdálkodók, kutatók és oktatási intézmények vesznek részt, akik együtt keresik azokat az innovatív és hatékony módszereket, amelyek egyszerre védik a vadon élő állatokat és támogatják a helyi közösségeket.
„Ebben a régióban már évtizedek óta alkalmaznak különböző megelőző intézkedéseket az emberek és a nagyragadozók közötti konfliktusok csökkentésére. A pásztorok például ősidők óta keresik a módját annak, hogyan védjék meg a juhokat a farkasoktól, míg a méhészeknek folyamatosan védeniük kell kaptáraikat a medvékkel szemben”
– mondta Zuzana Burdová, az Aevis szervezet szakmai oktatója.
Gyakorlati megoldások és oktatási programok
A projekt a konkrét, bevált gyakorlati megoldásokra összpontosít – azoktól a gazdaságoktól kezdve, ahol sikeres védelmi intézkedéseket alkalmaznak, egészen az emberek és nagyragadozók közötti konfliktusok megelőzésének hatékony oktatásáig.
A program:
- Természeti környezet megfigyelése,
- Gazdák és méhészek látogatása,
- Gazdasági állatok védelmével kapcsolatos műhelymunkák és beszélgetések,
- Védelmi intézkedések tesztelése, például elektromos kerítések telepítése vagy a vadállatok természetes élőhelyének helyreállítása,
- Oktatási kézikönyv kidolgozása és középiskolai ismeretterjesztő programok szervezése.
Határokon átnyúló együttműködés az ökoszisztéma védelméért
A „Spolupráca na ochrane biodiverzity a zabezpečení udržateľného spolužitia človeka s divokou prírodou v cezhraničnej oblasti SK-RO-UA” (Biodiverzitás védelme, az ember és a vadon fenntartható együttélésének biztosítása a szlovák-román-ukrán határmenti térségben) elnevezésű projektet az Európai Unió finanszírozza, és a következő két évben valósul meg.
A program összesen 832 134,87 eurós támogatásban részesül, amelyet az együttműködő partnerek között osztanak szét.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.