A tolmács című filmben színészként szerepelt (Képarchívum)
Menzelt emberségéért és humoráért szerették
Emlékest, fotókiállítás, filmek, színházi előadások neves vendégekkel, barátokkal és munkatársakkal. Meg nem élt 84. születésnapja alkalmából Jiří Menzel Fesztivál zajlott Prágában, a Divadlo bez zábradlí falai között.
Ott, abban a színházban, ahol a Szigorúan ellenőrzött vonatok Oscar-díjas alkotója rendezőként és olykor beugró színészként is olyan vígjátékokkal szórakoztatta a közönséget, mint a Balfácánt vacsorára, Még egyszer hátulról, Jövőre, veled, ugyanitt, Hogy szeret a másik, amelyek közül nem egyre, több mint húsz évvel a bemutató után, még ma sem könnyű jegyet szerezni.
Különleges esték sorozata volt a fesztivál. Rögtön a legelsőn Jiří Menzel neves munkatársai ültek a színpadon, hogy ki-ki a maga történetével idézze meg a három évig tartó, komoly betegség után, 2020 szeptemberében elhunyt, világszerte ismert és elismert művész alakját. Jaromír Hanzlík, a Sörgyári capriccio felejthetetlen Pepin bácsija szerint Jirka nagyvonalú volt, de nem éppen bőkezű, ám miután megdicsérte Svájcban vásárolt, elegáns kordbársony öltönyét, a forgatás végén neki ajándékozta. Jitka Zelenohorská, a Vonatokban „megpecsételt”, kéjsóvár állomásfőnök úr „áldozata” épp erről a jelenetről mesélte: „Olyan hideg volt az állomás épületében, hogy majd odafagytam az asztalhoz, mire végeztünk a felvétellel. Mivel tudtam, hogy a kamera előtt lekerül rólam az alsónemű, a legszebb bugyimat vettem fel, ám Jirka finoman arra kért, vegyem csak fel azt, amit a jelmeztervező választott nekem, vagyis egy nem éppen tetszetős cérnabugyit. Anyám szégyenkezve nézte, mire vállalkoztam, a nagymamámnak viszont annál inkább tetszett az azóta legendássá vált pecsételős jelenet.” Dagmar Bláhová, aki a Játék az almáért című Věra Chytilová-filmben volt Jiří Menzel partnere, elmondta: rengeteget improvizáltak a kamera előtt, és mindkettőjük számára kellemes emlék maradt a film, de a bemutató után húsz évig nem is látták egymást, hiszen előbb emigránsként, majd feleségként maradt kint Ausztráliában. 1991-ben aztán Sydney-ben találkoztak újra, ahol a színésznő maga készítette vacsorára hívta meg imádott kollégáját. A finomságokkal megrakott üvegtál azonban, még mielőtt a vendégek elé került volna, kiesett a kezéből a konyhában, összetört, ám a sült csirkét teljes egészében sikerült megmentenie. Egy üvegszilánk azonban épp abba a combba fúródott bele, amely Jiří Menzel tányérjára került. Rá is harapott a rendező, a ház asszonya iránti tiszteletből azonban egyetlen szemrebbenéssel sem árulta el, mi történt. Václav Vydra, aki Francis Veber vígjátékát, a Balfácánt képviselte az esten, lelkesen idézte fel Jiří Menzel 63. születésnapját, amikor Viktor Preiss kollégájával rendhagyó ajándékként sztriptíztáncosnőt rendeltek a rendezőnek. Színpadi deszkákra akkor lépett először a hölgy, ráadásul egyetlen nézője volt, közvetlenül az esti előadás után. Nem kapkodta el a produkciót. Szép lassan, annak rendje és módja szerint vált meg minden egyes ruhadarabjától. A meglepett rendező, az első sor közepén ülve, nem hazudtolta meg önmagát. Két ujjával többször is jelezte: vágja meg a számot a hölgy, fogja rövidebbre.
Az emlékest első számú vendége Bán János volt, Az én kis falum bugyutaságával együtt is szeretetre méltó kocsikísérője, aki továbbra is élvezheti a cseh közönség határtalan rajongását. Prágában lépten-nyomon utána fordulnak az utcán, a népszerűség legmagasabb csúcsáról mosolyoghat hűséges nézőihez. Mivel sokan tudtak az érkezéséről, a képeivel teli albumokkal várták a színház előtt. Pillanatok alatt autogramgyűjtők sora kígyózott a Národní trídán. Volt, aki kiflivel várta, hiszen Otík és a rohlík „összetartoznak” a filmben. Mások apró ajándékot nyomtak a kezébe. Olyan autogramvadász is várt rá, aki 120 kilométert utazott azért, hogy találkozhasson vele. Pedig, ahogy fél órával később viccesen megjegyezte a színpadon: „Én nem James vagyok, nem James Bond, hanem Otík Rákosník.” A hosszan tartó taps természetesen nem maradt el. Amint szóhoz jutott, felelevenítette több évtizedes barátságát Jiří Menzellel, akiben elsősorban az emberségét, a humorát és a szakmai felkészültségét értékeli. Majd hozzátette: ha csak ezt az egy filmet forgatta volna pályája során, neki már akkor is megérte volna, hogy ezt a hivatást választotta.
Magda Vášáryová, a Sörgyári capriccio szépséges Mariskája videóüzenetben fejezte ki Jiří Menzel iránt érzett tiszteletét, Szabó István pedig levelet küldött, amelyet Míla Rádová, a rendező hűséges ügynöke, a fesztivál főszervezője olvasott fel.
„A huncutság királya volt Jirka – állt a levélben. – Szemében örökké ott volt az élet szeretete, a humor, az irónia, amivel szerethetővé tett mindent, minden története minden szereplőjét. Mert ő soha nem ítélkezett. Esendőnek látta az embert, olyannak, amilyen. Úgy mutatta meg a filmjeiben is, amilyen. Ezért mi, a nézői úgy éreztük, magunkat látjuk a vásznon, és magunkon nevetünk. Lubitsch óta nem volt, és ma sincs olyan filmrendező, aki ilyen gyengéd iróniával látja a történelemben sodródó embert, mint Jirka. Már súlyos beteg volt, amikor küldött egy fényképet. Tolókocsiban ül, s a kalapjával a távolból integet. Ezt a képet betettem a Zárójelentésbe, abba a filmbe, amely Jirka halála után készült. Szeretném, ha egyszer megnéznék ezt a képet önök is, de közelről, kinagyítva az arcát. A huncut mosolyát. Amivel búcsúzik, és amit itt hagyott nekünk minden filmjében.”
Sor került egy izgalmas aukcióra is. Olga Menzelová Kelymanová, a rendező özvegye, a magukra maradt idős cseh színészek támogatását segítő Jiří Menzel Alapítvány létrehozója a rendező hagyatékából két tárgyat bocsátott megvételre. Egy eredeti Jan Saudek-képet, amelyen a férjével együtt pózolnak a híres cseh fotóművésznek, és a Zajos magány forgatókönyvét, amelynek első oldalán ott díszeleg a szerző, Bohumil Hrabal néhány sora. Ez a két tárgy máris 160 ezer koronát hozott az alapítványnak.
A rendezvény gazdag fotókiállítással várta vendégeit.
Jiří Menzel úgy csalogat vissza bennünket a múltba, hogy közben ismét az élet szépségére és mulandóságára hívta fel a figyelmünket. De csak úgy halkan, finoman, szinte a fülünkbe súgva. Ahogy szokta.
A szerző a Vasárnap munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.