Megjelent a szeptemberi Irodalmi Szemle

Egy bécsi szlavista kutató, Gertraud Marinelli-König gyűjteményes kötetében – amely egy, az Osztrák Tudományos Akadémia gondozta könyvsorozatban jelent meg – meglepő módon az 1848 márciusa előtti korszak felvidéki művelődéstörténeti vonatkozásait villantja fel.

Egy bécsi szlavista kutató, Gertraud Marinelli-König gyűjteményes kötetében – amely egy, az Osztrák Tudományos Akadémia gondozta könyvsorozatban jelent meg – meglepő módon az 1848 márciusa előtti korszak felvidéki művelődéstörténeti vonatkozásait villantja fel. A kérdéssel, beleértve a vizsgálat témáit és módszereit, Fried István szegedi egyetemi tanár foglalkozik a folyóiratban megjelent tanulmányában. Kifogásolja a kapcsolattörténeti szempontok háttérbe szorítását, valamint a „nemzeti szempontú” történetírás kísértéseit. Ez utóbbiak közé tartozik, hogy a kutatónő Bratislava példáját emlegeti, holott az egykori szlovák elnevezés a Prešporok volt. A tanulmányíró rendkívül tanulságos módon idézi meg a korabeli tudományos műveket és szerzőket, megállapítva: „Felső-Magyarország/Szlovákia múltja és jelene (...) igényli a reálisabb történeti ismereteket”.

A folyóirat közli Milan Rúfus ismert szlovák költő versét (Levél egy asszonyhoz) Pereszlényi Sándor fordításában. Árendás Ildikó, Tóth Elemér, Kulcsár Ferenc, Hudák Katalin és Zirig Árpád szintén versekkel van jelen a lapszámban, Duba Gyula és Sándor Zoltán (Újvidék) pedig a szépprózát képviseli. Gazdag a kínálata a kritikai rovatnak. N. Tóth Anikó Tóth László kötetéről (A boszorkány porszívója) írt, Duba Gyula Keszeli Ferenc Pozsony... Anno... című kötetét mutatja be, Polgár Anikó a groteszk magyarországi és finnországi előfordulásaival foglalkozik egy kiadvány kapcsán, Gyüre Lajos pedig (A sátáni terrorizmus és környéke címmel) Böszörményi József kötetét ismerteti.

Érdekes, izgalmas Janek István előadása (eredetileg a helytörténészek tanácskozásán hangzott el), amelyben az 1938–1939 közötti cseh–szlovák–magyar diplomáciai kapcsolatok és tárgyalások kérdéseit tárja elénk. A szeptemberi lapszámot Vajda Barnabás Krúdy-reneszánsz a Felvidéken című tanulmánya zárja. A folyóiratot a 75 éves Szervátiusz Tibor munkáival illusztrálták.

Közli a lap azt a munkatársaknak szóló tájékoztatást is, hogy megváltozott a folyóirat e-mail címe. Az új cím: [email protected] (zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?