Borbély Alexandra a szlovák film főszerepében (Talabér Tamás felvétele)
Magyar varrónő szlovák háborús drámában
Idén sem válogattak be magyar filmet Karlovy Vary nemzetközi fesztiváljára. De nem lesz orosz film sem a versenyben. Lesz viszont egy szlovák–cseh–magyar koprodukció, az Emma és a halálfejes lepke.
Karlovy Vary filmes mustrája 1946 óta „lakik” a festői nyugat-csehországi fürdővárosban, ahol az elmúlt évszázadok alatt rengeteg híres zeneszerző, táncművész, író és költő próbált megszabadulni mindenféle testi-lelki bajától, vagy éppen csak alkotói nyugalomra vágyva jött a világnak erre a csodás pontjára. Többször kúráltatta itt magát Arany János, de pihent ezen a helyen Mándy Iván is. Szabó István a Hanussen egyik látványos jelenetét forgatta a nagy ivócsarnok oszlopsora mögött, Törőcsik Mari a Holt vidékért a legjobb női alakítás díját kapta itt, de életműdíjjal is jutalmazta a fesztivál.
Akárcsak az elmúlt évben, az idén is tizenkét film versenyez a fődíjért, azaz a Kristályglóbuszért. A japán, norvég, görög és angol alkotás mellett a többi portugál–francia–holland, szingapúri–tajvani–lengyel, holland–belga, grúz–francia–olasz–román, horvát–katari, német–francia koprodukcióban született. Köztük a pozsonyi Iveta Grófová szlovák–cseh–magyar összefogásban készült rendezése, az 1940-es évek Szlovákiájában felerősödő nacionalizmust megidéző Emma és a halálfejes lepke angol címmel várja a forgalmazókat. A The Hungarian Dressmaker főhőse Marika, a szlovák–magyar határvidéken élő, korán megözvegyült varrónő, aki az anyanyelve mellett szlovákul és németül is beszél. Zűrös időkben bújtat egy zsidó kisfiút, így ő is az életét kockáztatja. Ezzel a szereppel küzd majd meg a legjobb női alakítás díjáért Borbély Alexandra, a film női főszereplője. A zsűri elnöke Geoffrey Rush, a Ragyogj! Oscar-díjas ausztrál színésze lesz. Mellette Patricia Clarkson jeles amerikai színésznőnek és Reisz Gábornak, a Velencében és Pozsonyban is díjazott Magyarázat mindenre rendezőjének is döntő szava lesz az elismerések odaítélésében.
Nagy várakozás előzi meg a csehek két frissen készült alkotását. A Jiří Havelka rendezésében, Karel Čapek regénye nyomán, Oldřich Kaiser főszereplésével készült A kertész évét és Jiří Mádl új opusát, a Hullámokat. Előbbi bizarr tragikomédia egy festői dombon élő, boldogan kertészkedő házaspár mindennapjairól, akiknek az életét hirtelen megkeseríti a közelükben letelepedő új lakó, aki önző elképzelései alapján szeretné átformálni a tájat. Utóbbi egy értelmiségi fiatalember életébe ad betekintést, aki nem sokkal a 68-as események előtt kerül a Csehszlovák Rádió külföldi adásának szerkesztőségébe.
Ami már most biztos: Jiří Bartoška, a fesztivál elnöke díját Ivan Trojan, a legfoglalkoztatottabb cseh színészek egyike, hét Cseh Oroszlán tulajdonosa kapja, akit pár évvel ezelőtt Agnieszka Holland választott ki a nagy sikerű Sarlatán című filmje főszerepére.
Franz Kafka halálának 100. évfordulója alkalmából külön szekcióban vetítik majd azokat a filmeket, amelyek az író híres regényei alapján készültek. Köztük Orson Welles, Martin Scorsese, Steven Soderbergh, Jan Němec és Vladimír Michálek alkotását. Kafka azonban Marco Ferreri Audienciájára, Fellini Amarcordjára és Roman Polanski A lakójára is hatással volt. Ebből is látható: Kafka immár évtizedek óta provokálja a filmeseket.
Felújított verzióban vetítik František Vláčil legendás filmjét, az Egy forró nyár árnyéka című háborús drámát, amely 1978-ban Kristály-glóbuszt nyert a fesztiválon.
Az európai mozi új nemzedéke szekció 2015 óta segíti a fiatal filmesek startját. Ezúttal is tíz rendező szakos vagy már diplomás fiatal munkája került a programba.
Tavaly a kínai kormány visszavonta a versenyprogramba beválogatott kínai filmet, idén a PROMIX szekcióban (progresszív alkotások kategóriája) némi kínai támogatással készült film szerepel.
Versenyen kívül vetítik az ukrán Oleg Szencov frontélményei alapján készült Realt. Hogy ő maga jelen lesz-e a fesztiválon, azt egyelőre senki sem tudja. 2022-ben, az orosz–ukrán háború első napjaiban öltött katonai egyenruhát, és indult el a frontra. Azóta is ott harcol. Kérdés: kap-e engedélyt az eltávozásra, vendégeskedhet-e pár napig a rendezvényen?
Szencovot, a krími születésű polgári aktivistát 2014-ben az annektált Krím félszigeten tartóztatták le az oroszok. Húsz év börtönre ítélték terrorista támadás előkészítése vádjával. Ötévi raboskodás után a Kijev és Moszkva közötti fogolycsere révén szabadult. Még abban az évben, Strasbourgban a híres szovjet tudósról és disszidensről, Andrej Szaharovról elnevezett díjjal tüntették ki, amelyet személyesen vett át az Európai Parlamentben. „Ne higgyenek Putyinnak! – kiáltotta világgá. – Oroszország térdre akarja kényszeríteni Ukrajnát, hogy befolyással lehessen az európai politikára.” Nemrég pedig azt nyilatkozta: „Egészen más megélni egy ország belső viszályait és a háborút, amelyben naponta katonák százai veszítik életüket.”
Arról, hogy kik lesznek az idei seregszemle külföldi sztárvendégei, egyelőre nem adott hírt a fesztiváliroda. Az majd csak pár hét múlva fog kiderülni, nem sokkal azelőtt, hogy a rendezvény többezres nézőserege birtokba veszi a várost és annak közvetlen környékét. Végül is Európa egyik A kategóriás fesztiváljáról beszélünk, amely Cannes, Velence és Berlin mellett már rég kivívta a maga rangját.
A szerző a Vasárnap munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.