Bécs. Látogatói rekorddal búcsúztak a hétvégén a bécsiek Gustav Klimt öt festményétől, amelyeket csak vasárnap zárásig lehetett megtekinteni a Belvedere Osztrák Galériában.
Látogatói rekorddal
A mintegy negyedmilliárd euróra becsült értékű festményeket döntőbírósági határozat alapján szolgáltatja vissza az osztrák állam a közeli napokban az örökösöknek. A Belvedere galériáját a hét végén ezrek keresték fel, hogy utoljára osztrák földön láthassák a hamarosan külföldre kerülő festményeket, amelyek közel 7 évtized után kerülnek vissza jogos tulajdonosuk örököseihez.
Sajtóértesülések szerint szombaton több mint 4 ezren váltottak belépőt a Belvedere galériájába, miután a sajtó már napokkal ezelőtt hírül adta, hogy a festményeket hétfőn elviszik a kiállító teremből, restaurátorok felügyeletével becsomagolják, és hamarosan az Egyesült Államokban élő örökösökhöz szállítják.
A döntőbíróság ítélete szerint az öt képet – Adele Bloch-Bauer I-es és II-es portréja, Az almafa, Bükkfaerdő, Házak az attersee-i Unterachban – az öt örököst képviselő Maria Altmann-nak kell átadni. A képek visszaszolgáltatása érdekében hat évvel ezelőtt indított pert Ferdinand Bloch-Bauer egykori osztrák iparmágnás családja. A festményeket a nácik „sajátították ki” hatalomra jutásuk után, és Gustav Klimt öt festménye a Belvedere Osztrák Galéria tulajdonába került. Az iparmágnás felesége ugyanis 1923-ban kelt végrendeletében meghagyta, hogy a képek osztrák múzeumi tulajdonba kerüljenek, ha a férje is meghal. Ferdinand Bloch-Bauer zsidó iparmágnást azonban megfosztották vagyonától a nácik, és a Svájcba menekült férfi vagyontárgyai közül a festményeket 1938-ban eltulajdonították, és eladták egy osztrák múzeumnak. Az iparmágnás a felesége végrendeletében foglaltak ellenére viszont úgy rendelkezett, hogy örököseire hagyja a festményeket.
A II. világháború után az első örökhagyó végrendeletére hivatkozva nem kerültek vissza a család tulajdonába a festmények, amelyek visszaperlése 1999-ben kezdődött meg. Az örökösök és az osztrák állam 2004 júniusában egy amerikai bíróság előtt megállapodtak abban, hogy az ügyben kötelező jelleggel elfogadják egy osztrák döntőbíróság ítéletét.
Az osztrák parlament a múlt héten külön ülésen is foglalkozott a képek ügyével, és akkor a kormány megerősítette: Ausztria nem tudja megvásárolni a képeket, mert a költségvetésben egyszerűen nincs pénz a festményekre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.