Jogdíjkatasztrófa fenyegeti a szerzőket
2020. október 30. 17:55

A legnagyobb veszteség az élő koncertek, fesztiválok elmaradásával keletkezett, de a nagy sporteseményeken, illetve a vendéglátó-helyeken sugárzott háttérzene után befizetett jogdíjak összege is drasztikusan megcsappant. Ha például egy sporteseményt közvetít a tévé, az ott felcsendülő zenéért még több jogdíjat kapnak a szerzők, akik elestek ettől a bevételtől. A CISAC-jelentés szerint 80 százalékos visszaesésre is számítani lehet ezen a területen. A nagy tévétársaságok is takarékoskodnak, alaposan megfontolják, használnak-e jogdíjköteles zenét műsoraikban, mivel reklámbevételeik 12 százalékkal csökkentek. (Ez főleg az elmaradt sportközvetítések szüneteiben tervezett reklámok kiesésének köszönhető.)
A jelentés előszavát Björn Ulvaeus, az ABBA egykori tagja és dalszerzője, a CISAC új elnöke írta. Ulvaeus szerint ebben a válságos időszakban kiderült, hogy az alkotók rendkívül innovatív módon igyekeznek alkalmazkodni a helyzethez. És az is egyértelművé vált, hogy a társadalom igényli a munkájukat. Ahhoz viszont, hogy kilábaljanak a mostani helyzetből, a kormányok segítségére lesz szükség, méghozzá nem csak segélycsomagok szintjén. A jogalkotóknak meg kell oldaniuk azokat a strukturális problémákat, amelyek hátrányos helyzetbe hozzák a zenészeket. „Láttunk popsztárokat, akik a konyhájukból streamelték a legújabb dalukat. Egy dologban megegyezhetünk: akármilyen tehetséges is az előadó, ez az egész unalmas. Mint egykori popsztárnak, engedtessék meg nekem ez a megjegyzés. Az online stream soha nem lesz képes helyettesíteni egy telt házas koncertet. Vagyis ha a kulturális infrastruktúra nem kapja meg a szükséges támogatást és összeomlik, akkor egész társadalmunk lesz szegényebb. Szürkébb és unalmasabb lesz az életünk” – írja Björn Ulvaeus.
A CISAC éves összegző dokumentuma mindig az előző évi adatokat tartalmazza, a most publikált előrejelzéseket a koronavírus-járvány miatt tették közzé három hónappal hamarabb. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az éttermek, üzletek bezárásával szintén jelentős veszteség keletkezett, hiszen az ezekben szóló háttérzene után is jogdíjat kapnak a szerzők, illetve a jogkezelők. Ráadásul a jogdíjak azután sem ugranak azonnal a járvány előtti szintre, ha majd visszatérhet az élet a régi kerékvágásba, hiszen addigra sokan tönkremehetnek, azaz a piac kisebb lesz.
A digitális bevételek ezzel szemben nőttek, ami nem meglepő, ezek vannak ugyanis a legkevésbé kitéve a járvány hatásainak. Viszont látni kell, hogy ez az emelkedés távolról sem képes kiegyensúlyozni más források visszaesését. Björn Ulvaeus reméli, hogy ez a válság ráébreszti a politikusokat arra, milyen sérülékeny a kultúra, és arra is, hogy gyorsan kell cselekedniük. Szerinte az Európai Unió szerzői jogi irányelve a legjelentősebb lépés abba az irányba, hogy elérjék az alkotók méltányos megbecsülését az online világban. Ez a terület mostanáig nem igazán volt jogilag szabályozva, és a járvány alatt a gigacégek részvényesei elképesztő profitot könyvelhettek el az alkotók által létrehozott tartalmak online felhasználásából.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.